Staw Choparta, staw Lisfranca – położenie, budowa a amputacja stopy

Fot. carrollphoto / Getty Images

Staw Choparta to inaczej staw poprzeczny stępu. Obok stawu Lisfranca jest to jedno z dwóch miejsc, w których najczęściej wykonuje się amputację stopy. Obie nazwy pochodzą od nazwisk chirurgów, którzy zaproponowali wykonywanie zabiegów w tych miejscach.

Staw Choparta znajduje się w przedniej części kości piętowej, gdzie łączy się ona z kością skokową, łódkowatą i sześcienną. Amputacja stopy w tym miejscu nie pozwala wykorzystywać kikuta do sprawnego, sprężystego poruszania się (może on pełnić jedynie funkcję statyczną, czyli pozwalać na podpieranie ciała w niektórych fazach wykonywania kroku).

Historia nazewnictwa stawów Choparta i Lisfranca

Stawy Choparta i Lisfranca to pojęcia dobrze znane lekarzom. Nazwy pochodzą od nazwisk francuskich chirurgów, którzy opisali te stawy i opracowali metody wykonywania w ich obrębie amputacji stopy, które stały się powszechnie znane i stosowane przez chirurgów klinicznych i polowych.

Staw Choparta – położenie i budowa

Staw Choparta to inaczej staw poprzeczny stępu. Tylną jego cześć stanowią kości skokowa i piętowa, przednią – kości sześcienna i łódkowata. Elementy te tworzą dwa połączenia wchodzące w skład stawu złożonego:

  • staw piętowo-sześcienny,
  • staw skokowo-piętowo-łódkowy.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Staw Choparta położony jest w środkowej części stopy, tuż przed przednią powierzchnią kości piszczelowej i kości strzałkowej, a tym samym przed kostkami boczną i przyśrodkową.

Staw Lisfranca – położenie i budowa

Staw Lisfranca, czyli (zgodnie z oficjalnym mianownictwem anatomicznym) staw stępowo-śródstopny, znajduje się w przedniej części stępu, gdzie jego elementy łączą się ze śródstopiem. Tylna część stawu Lisfranca tworzona jest przez kości klinowate, łódkowatą i sześcienną, a przednia – przez pięć kości śródstopia.

Amputacja w stawie Choparta

Amputacja stopy w stawie Choparta jest dobrym rozwiązaniem jedynie, gdy nie ma możliwości wykonania bardziej oszczędzającego zabiegu. Pozostawienie wyłącznie kości skokowej i piętowej skutkuje tym, że powierzchnia podparcia stopy jest bardzo mała. Nie można jej wykorzystać ani do amortyzowania obciążeń związanych z wykonywaniem kroku i postawieniem nogi na ziemi, ani do aktywnego wybijania stopy z podłoża podczas kolejnego ruchu do przodu. Pozostały odcinek stępu spełnia jedynie funkcję podporową (można na nim oprzeć cały ciężar ciała). Amputacja kończyny w stawie Choparta ma jednak pozytywny efekt – możliwe jest utrzymanie statyki ciała. Wykonanie zabiegu na jakimkolwiek wyższym poziomie skutkowałoby skróceniem kończyny.

Zabieg ten jest zdecydowanie mniej korzystny niż amputacja w stawie Lisfranca. W tym drugim przypadku zachowanie wszystkich kości stępu tworzy płaszczyznę prostopadłą do osi kończyny, spoczywającą na podłożu. Zwiększa to stabilność postawy w czasie stania, a podczas chodu pozwala na odbijanie się od podłoża i łagodzenie przeciążeń dynamicznych powstających przy kontakcie kończyny z terenem.

Polecamy: Staw skokowy i jego budowa. Ból stawu skokowego – uraz, zwyrodnienie i inne przyczyny

Złamania i zwichnięcia w stawie Lisfranca

Staw Lisfranca jest strukturą, która w przypadku bezpośrednich urazów stopy (np. przygniecenia) lub przy jej nagłym przeciążeniu może ulec uszkodzeniom. Schorzenia te są relatywnie rzadkie, a przez to nie zawsze prawidłowo rozpoznawane. Dolegliwości często kwalifikuje się błędnie jako skutki skręcenia czy stłuczenia związanego z urazem. Jedyną metodą rozpoznania stanu faktycznego jest wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Zmiany chorobowe obejmują w takich przypadkach złamania kości śródstopia w części bliższej (od strony stępu) albo przemieszczenie ich nasad ku bokowi (w stronę piątego palca). Zdarzają się przypadki, że takiemu zwichnięciu ulegają wszystkie kości śródstopia, oprócz pierwszej, znajdującej się w osi palucha.

Polecamy: Stopa końsko-szpotawa u dorosłych i noworodków – ćwiczenia, leczenie, rehabilitacja

Leczenie i rehabilitacja po amputacji w stawie Choparta

Amputacja w stawie Choparta jest zabiegiem zmniejszającym możliwości układu ruchu. W tej sytuacji podstawowym zadaniem po operacji jest przywrócenie choremu sprawności w maksymalnym możliwym stopniu.

Podstawą działania jest skuteczne opatrzenie kikuta podczas operacji (powinien być pokryty przynajmniej skórą i tkanką podskórną). Tylko w takiej sytuacji kończyna będzie mogła być obciążona ciężarem ciała. Warunkiem szybkiego powrotu do aktywności jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji. Już w początkowej jej fazie przygotowuje się dla chorego obuwie ortopedyczne, które zapewni ochronę kikutowi i poprawi statykę postawy ciała. Ma ono zwykle wyższą cholewkę i wnętrze wypełnione w taki sposób, aby pozostałą część stopy była w nim wygodnie i stabilnie utrzymywana. Ważne jest, by kikut opierał się o wyprofilowane wnętrze obuwia możliwie dużą powierzchnią, dzięki czemu przy przenoszeniu ciężaru ciała będzie mniejsza szansa na powstanie odleżyn, otarcia skóry lub innego uszkodzenia. Ćwiczenia powinny początkowo zmierzać do wzmocnienia mięśni kończyny dolnej (co poprawi jej stabilność) i wyrobienia nawyków niezbędnych do posługiwania się kulami.

Kiedy rana pooperacyjna jest już zagojona, rozpoczyna się naukę stania i chodzenia w nowych warunkach statyki ciała i dynamiki ruchu – początkowo w odciążeniu – z użyciem kul pachowych lub łokciowych, a następnie laski. Rehabilitację kończą ćwiczenia w chodzeniu przy pełnym obciążeniu i bez dodatkowego podparcia. Warunkiem utrzymania pełnej sprawności jest właściwa pielęgnacja kikuta, która powinna zapobiegać jakimkolwiek uszkodzeniom powłok ciała w tym obszarze.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej