Spuchnięte podniebienie - czym może być spowodowane? Możliwe przyczyny i współwystępujące objawy 

Fot. svetikd / Getty Images

Spuchnięte podniebienie jest symptomem, którego nie powinno się ignorować, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból, silne zaczerwienienie, krwawienie. Przyczyną spuchniętego podniebienia może być spożycie bardzo gorącej potrawy, jednak niekiedy wywołują go poważniejsze schorzenia takie jak rak czy zapalenie dziąseł.

Spuchnięte podniebienie może być spowodowane różnymi chorobami. Jedną z przyczyn są problemy stomatologiczne i poważne uszkodzenie zęba nierzadko wymagającego leczenia kanałowego. Spuchnięte podniebienie może towarzyszyć również zapaleniu dziąseł lub być wynikiem podrażnienia wskutek poparzenia czy urazu.

Spuchnięte podniebienie - jakie mogą być przyczyny?

Spuchnięte podniebienie jest nieprzyjemną dolegliwością, której może towarzyszyć ból, zaczerwienienie oraz obrzęk dziąseł. Nierzadko pojawiają się również trudności z przyjmowaniem pokarmu, gdyż obecność żywności w jamie ustnej może nasilać współwystępujące objawy. Spuchnięte podniebienie jest symptomem występującym przy różnych schorzeniach. Możliwymi przyczynami spuchniętego podniebienia są: martwy ząb, zapalenie dziąseł, oparzenia i urazy podniebienia oraz nowotwory jamy ustnej.

Zobaczcie, w jaki sposób usunąć ciało obce z gardła:

Zobacz film: Jak usunąć ciało obce z gardła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Spuchnięte dziąsła i podniebienie a zapalenie dziąseł

Spuchnięte dziąsła i podniebienie są nierzadko spowodowane zapaleniem dziąseł, które może dotknąć każdego bez względu na wiek. Zapalenie dziąseł wywoływane jest często niewystarczającą higieną jamy ustnej, czego skutkiem jest nadmierne gromadzenie się na zębach bakterii i resztek pokarmu. W efekcie dochodzi do tworzenia się płytki nazębnej. Bytujące w jamie ustnej bakterie mogą doprowadzić do niszczenia kości szczęki i żuchwy oraz przyzębia. Inną możliwą przyczyną zapalenia dziąseł są poważne schorzenia, np. bulimia. Osoba chora prowokuje wymioty aby zapobiec niepożądanym skutkom obżarstwa. 

W wyniku częstych wymiotów w ustach gromadzi się kwas wywołujący stan zapalny w jamie ustnej. Zapalenie dziąseł może się również rozwinąć wskutek wad zgryzu. Jest to głównie spowodowane tym, że krzywe zęby sprawiają więcej trudności przy codziennej higienie i nierzadko dochodzi do niewystarczającego oczyszczenia zębów z resztek pokarmu. Spuchnięte podniebienie i dziąsła nie są jedynymi objawami towarzyszącymi zapaleniu dziąseł. Najczęściej współwystępują z nimi: krwawienie, zaczerwienienie oraz dolegliwości bólowe. W trakcie zapalenia dziąseł może dojść do znacznego uszkodzenia tkanek jamy ustnej, wówczas pojawiającymi się symptomami są: gorączka, silny ból, trudności ze spożywaniem pokarmów, ślinotok. Niezastosowanie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: tworzenie się ropni przyzębowych oraz wypadnięcie zęba.

Spuchnięte podniebienie a nowotwór

Spuchnięte podniebienie może być objawem towarzyszącym chorobie nowotworowej w obrębie jamy ustnej. Rak podniebienia jest rzadkim schorzeniem stanowiącym 1% wszystkich nowotworów jamy ustnej i gardła. Wykazuje jednak wysoki stopień złośliwości, gdyż szybko nacieka na okoliczne tkanki i powoduje przerzuty do węzłów chłonnych, najczęściej podżuchwowych, zagardłowych i szyjnych głębokich. Nowotwór podniebienia jest zwykle rakiem płaskonabłonkowym. Ma postać rozlanego nacieku z powierzchownym, a w niektórych przypadkach głębokim owrzodzeniem, które szybko nacieka w kierunku kości podniebienia i zatok przynosowych. Nowotworowi podniebienia towarzyszą silne dolegliwości bólowe. W sytuacji nacieku w kierunku wargi górnej mogą pojawić się również zaburzenia artykulacji w formie spowolnionego tempa i niewyraźnego mówienia.

Spuchnięte podniebienie a martwica zęba

Spuchnięte podniebienie jest niekiedy objawem współwystępującym z martwicą zęba, która charakteryzuje się nieodwracalnymi zmianami zapalnymi. Martwy ząb jest potocznym określeniem zęba, w którym doszło do obumarcia miazgi. Najczęstszą przyczyną martwicy jest zaawansowana próchnica zębów. Bakterie powodujące ubytki próchnicowe wytwarzają wiele toksycznych dla zębów substancji, namnażają się i docierają do głębokich części zębów zakażając miazgę i wywołując stan zapalny. Niewdrożenie odpowiedniego leczenia powoduje obumarcie miazgi, co jest stanem nieodwracalnym. Martwica zęba może być również wywołana urazem mechanicznym, takim jak upadek czy uderzenie. Martwicy miazgi mogą towarzyszyć takie objawy jak: spuchnięte podniebienie i dziąsła, ból, nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, gorączka.

Spuchnięte podniebienia a podrażnienie

Spuchnięte podniebienie nie zawsze jest spowodowane poważnymi chorobami, które wymagają zastosowania natychmiastowego leczenia, aby nie dopuścić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Spuchnięte i bolące podniebienie nierzadko jest objawem podrażnienia i oparzenia powstałe w wyniku spożycia nadmiernie gorącej potrawy lub płynu. Do oparzenia podniebienia może również dojść wskutek dostania się do jamy ustnej substancji chemicznych lub środków czystości. Wówczas pojawiają się takie symptomy jak: opuchlizna, silny ból, mocne zaczerwienienie, a niekiedy również krwawienie. Do podrażnienia lub zranienia delikatnej błony śluzowej podniebienia dochodzi także w wyniku zjedzenia twardych pokarmów bądź ostro zakończonej ości. 

Data aktualizacji: 02.10.2018,
Opublikowano: 02.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Iwona2112 06.03.2021r.

Ja mam właśnie spuchnięte podniebienie. Miałam ct robione ,ale niby z zatokami wszystko dobrze. A jednak boję się bo coś jest nie tak .Bolące podniebienie, problemy z przelykaniem ,problemy z mowa. Boje się

Anna 07.08.2019r.

Jak

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej