Sposoby na zakola – preparaty, szampony, fryzury, czyli specjalistyczne i domowe metody leczenia łysienia u mężczyzn

Getty Images

Zakola na głowie, czyli cofnięta linia czoła, to problem dotykający szczególnie mężczyzn. Zjawisko często obniża poczucie własnej wartości i wywołuje dyskomfort psychiczny. Łysienie tego typu ma szerokie spektrum przyczyn, przebiega z różnym nasileniem i kształtuje się przez wiele lat.

Walka z zakolami uwzględnia wiele metod kosmetycznych, dermatologicznych, fizykoterapeutycznych, a nawet chirurgicznych. Stopień inwazyjności i częstotliwość ich stosowania wpływają na tempo przywracania włosów. Jednorazowe sposoby na zakola często są niewystarczające, dlatego zwykle prowadzi się wielowymiarowe leczenie, zazębiające wiele technik i preparatów pielęgnacyjnych.

Przeczytaj też: Dlaczego włosy wypadają nam na wiosnę?

Co to są zakola i jaka jest ich etiologia?

Zakola powstają w procesie łysienia typu androgenowego, dotykającego szczególnie mężczyzn. Objawiają się cofniętą linią czoła oraz skroni. Zjawisko sprzyja obniżeniu poczucia własnej wartości i zadowolenia z wyglądu, a także wywołuje dyskomfort psychiczny. Utrata włosów to wieloletni proces, obejmujący kolejne części powierzchni głowy. Zwykle przebiega w grupie mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia.

Zakola w młodym wieku wywołane są różnymi czynnikami. Do grupy najczęstszych należą:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • poziom hormonów, przy czym kluczowe znaczenie ma stężenie dihydrotestosteronu (DHT), odpowiedzialnego za obkurczanie mieszków włosowych i zatrzymanie procesów wzrostowych włosów;
  • nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i minerały, szczególnie w żelazo. Zakola często stanowią objaw anemii;
  • przewlekły stres i wynikające z silnego napięcia emocjonalnego zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, powodujące różnego rodzaju zwyrodnienia struktur włosów;
  • długotrwałe zażywanie leków, np. przeciwdepresyjnych, chemioterapia;
  • nadużywanie środków do stylizacji fryzur, zła jakość pielęgnacji włosów i skóry głowy;
  • choroby skóry głowy.

Zakola u kobiet występują bardzo rzadko.

Przeczytaj też: Jedz te produkty, a włosy przestaną wypadać

Zobacz, co najbardziej sprzyja łysieniu

Źródło: x-news

Jak pozbyć się zakoli?

Odrastanie włosów na zakolach uzależnione jest od stopnia zaawansowania ubytków oraz czynników, które wywołały zjawisko. Metody walki z zakolami różnią się skutecznością, stopniem inwazyjności, a także kosztami. Leczenie zakoli warto rozpocząć od zdiagnozowania przyczyny u dermatologa, który przeprowadzi niezbędną ocenę stanu owłosienia, zleci badania laboratoryjne, m.in. poziomu hormonów, i zaproponuje odpowiednią terapię.

Nierzadko do złagodzenia lub ustąpienia problemu wystarczą domowe sposoby na zakola, do których należą m.in.:

  • zmiana stylu życia, szczególnie wzbogacenie diety w odpowiednią ilość niezbędnych mikroelementów, a także wdrożenie aktywności fizycznej, pozytywnie wpływającej na metabolizm ustroju oraz ograniczającej niekorzystne skutki stresu;
  • masaż głowy masażerem, opuszkami palców lub specjalną szczotką przez 5–10 minut, poprawiający krążenie skóry głowy i kondycję włosów;
  • odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, czyli stosowanie odżywki i szamponu na zakola, zawierających m.in. biotynę, czyli środek regulujący pracę gruczołów łojowych, odżywiający i regenerujący włosy;
  • wcierki na zakola z preparatów na bazie oleju rycynowego, aplikowane bezpośrednio w miejsce utraty włosów;
  • doustne suplementy na bazie m.in. minoksydylu, wpływającego korzystnie na kondycję włosów;
  • fryzury na zakola i nakrycie głowy, czyli metody maskujące wstydliwy problem.

Odpowiednio dobrane, domowe sposoby na zakola poprawiają uszkodzone struktury włosów i ich mieszków, przywracają równowagę skóry oraz usprawniają miejscowe krążenie i odżywienie tkanek miękkich. Efekty nieinwazyjnych metod zwykle są widoczne po kilku lub kilkunastu tygodniach regularnego stosowania. Im szybsza jest reakcja na zakola, tym większe są rokowania co do zatrzymania postępu problemu i cofnięcia zmian.

Przeczytaj też: Biotyna – witamina piękności. Jaki ma wpływ na włosy?

Fryzury z zakolami

Zmieniając fryzurę, można skutecznie poprawić samopoczucie w oczekiwaniu na efekty leczenia i ograniczyć widoczność powstałych ubytków. W podjęciu decyzji co do uczesania najlepszej pomoże doświadczony fryzjer. Fryzury dla mężczyzn z zakolami to przede wszystkim:

  • krótkie strzyżenie, które optycznie zamaskuje problem, a w przypadku jasnych włosów sprawi, że staną się one niewidoczne;
  • strzyżenie na łyso to rozwiązanie dla osób nie tylko z zakolami, ale także z przerzedzonymi włosami;
  • zapuszczenie brody to sztuczka odwracająca uwagę od wysokiego czoła; zakola staną się mniej dominującym elementem wizerunku;
  • zaczeski, peruki.

Co jeszcze można wypróbować na zakola? Metody inwazyjne

Do metod bardziej inwazyjnych sprzyjających odrostom wypadniętych włosów należą m.in.:

Bibliografia:

  • Brzezińska-Wcisło L. i in. „Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego”, Przegląd Dermatologiczny, Termedia, 1/2018, vol. 105.
  • Piwecki M., „Łysienie androgenowe”, Kosmetologia Estetyczna, vol. 7 (2) 2018.
  • Zobacz też film: Jak fryzurą zatuszować oznaki łysienia?

Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 11.08.2020,
Opublikowano: 11.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej