Sopot. W próbkach wody wykryto przekroczenie norm bakterii E.coli

Fot. Ulrike Schmitt-Hartmann / Getty Images

W próbkach wody pobranych do badania 30 maja wykryto znaczne przekroczenie norm bakterii E.coli. Pomorski Wojewódzki Inspektorat Sanitarny informuje, że tylko w próbkach wody z Sopotu znaleziono zbyt duże ilości bakterii. 

Pomorski Wojewódzki Inspektorat Sanitarny pobrał do badań próbki wody z Zatoki Gdańskiej. Z badania przeprowadzonego 30 maja wynika, że tylko próbki wody z rejonu Sopotu są zanieczyszczone - zawierają znaczne ilości bakterii E.coli.

18 maja doszło w tym rejonie do wycieku zanieczyszczeń do wody. Jak podkreśla rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk w rozmowie z TVN24.pl wykrycie bakterii i wyciek nie mają związku:

Przeżywalność E. coli w wodzie jest krótka (…) Populacje tych bakterii znikają w znaczącym stopniu w przeciągu kilku godzin do 2-3 dni. Escherichia coli jest wskaźnikiem sanitarnym, a jej obecność w wodzie świadczy o świeżym zanieczyszczeniu fekalnym.

Te informacje potwierdza Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Tomasz Augustyniak, dodając, że prawdopodobnie mamy do czynienia ze świeżym zanieczyszczeniem. Do badań pobrano kolejne próbki wody. Zakaz kąpieli nie obowiązuje: 

Nie możemy formalnie ustanowić zakazu kąpieli w tych miejscach ze względu na to, że nie ruszyły jeszcze kąpieliska.

Więcej na ten temat przeczytacie na TVN24.pl: E. coli w Sopocie. "Nie ma to związku z rzutem ścieków"

Awaria w oczyszczalni ścieków

Awaria w oczyszczalni ścieków trwała trzy dni. 15 maja przed południem przestały działać urządzenia w przepompowni ścieków Ołowianka odbierającej 60 procent ścieków z Gdańska i odprowadzającej je do Oczyszczalni Wschód. Aby uniknąć zalania miasta przez cofające się z kanalizacji ścieki, spółka Saur Neptun Gdańsk, odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną, zdecydowała o zrzucie nieczystości do Motławy oraz bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej - na wysokości Zaspy. Awaryjnego spuszczania ścieków do rzeki zaprzestano ostatecznie w piątek rano 18 maja.

Na spółkę nałożono karę w wysokości 322 509,64 złotych. Prezydent Gdańska sankcję nałożył za "nieprawidłową realizację umowy z Gminą Miasta Gdańska". 

Bakteria E.coli

E.coli, właściwie Escherichia coli, to pałeczka okrężnicy, która najczęściej wywołuje zatrucia pokarmowe. Została odkryta na początku XX wieku przez austriackiego pediatrę i bakteriologa Theodora Eschericha, któremu zawdzięcza swoją nazwę.

Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, osób starszych oraz z obniżoną odpornością. E.coli wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i zwierząt. Jednak zarażenie nią może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych czy sepsy. Bakteria jest także najczęstszą (60-80 proc.) przyczyną zakażeń dróg moczowych.

Zobacz też: Bakterie z grupy coli w wodzie źródlanej

Zobacz film: Jak uniknąć Salmonelli? Źródło: Wiem, co jem


Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej