Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Sól to jedna z popularniejszych i chętniej stosowanych przypraw. Stosowana w nadmiarze - zwłaszcza w kuchni - może przyczynić się do rozwoju otyłości czy problemów z układem krążenia. Ale sól sprawdza się nie tylko w kuchni. Z powodzeniem posłuży jako baza do domowych kosmetyków.

Sól - w kosmetykach

Ze względu na właściwości oczyszczające sól doskonale nadaje się do peelingu. Poprawia jędrność skóry, oczyszcza ją z toksyn, a także pomaga zredukować cellulit czy rozstępy.

Sól pomaga także tym, którym dokuczają bóle stóp. Już po kilku minutach moczenia nóg w wodzie z domieszką soli można poczuć przyjemną ulgę.

Co ciekawe, sól jest stosunkowo tania i większość kosmetyków na jej bazie można przygotować samemu. Wystarczy odpowiednią ilość soli połączyć z miodem czy oliwą z oliwą. Sól pomoże pozbyć się martwego naskórka, a oliwa głęboko nawilży skórę. Do kosmetyków z powodzeniem można dodać olejki eteryczne. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny zapach. 

Sposób na stres

Warto pamiętać, że sól ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Dodanie jej do kąpieli pomaga zredukować stres i odprężyć się po ciężkim dniu. Kąpiele z dodatkiem soli mają zbawienny wpływ na skórę. Poprawiają jędrność, elastyczność, a także zmniejszają cellulit. Aby poczuć różnice takie kąpiele dobrze jest brać 2-3 razy w tygodniu

Jak działa lampa solna? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Lampy solne – energia z ziemi Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaką sól wybrać?

Rodzajów soli jest wiele i praktycznie każdy nadaje się do produkcji domowych kosmetyków. Na szczególną uwagę zasługują m.in. sól himalajska, z Morza Martwego, Epsom, bocheńska czy z Morza Śródziemnego.

Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, które mają korzystny wpływ na cały organizm. Ten rodzaj soli nawilża i poprawia napięcie skóry, łagodzi podrażnienia skóry, a także jest skuteczną bronią w walce z cellulitem.

Sól z Morza Martwego świetnie nadaje się do kąpieli. Powinny po nią sięgnąć przede wszystkim te osoby, którym dokuczają stawy lub mięśnie. Dodatkowo jest skuteczna w walce z trądzikiem (zarówno pospolitym, jak i różowatym). Polecana jest również osobom, które zmagają się z łuszczycą.

Sól Epsom zasługuje na uwagę ze względu na sporą zawartość magnezu. Jej dodatek np. do kąpieli korzystnie wpływa na układ nerwowy, tym samym polecana jest osobom zestresowanym. Sól Epsom łagodzi ból, a także przyspiesza gojenie się zmian skórnych.

Sól bocheńska wykazuje działanie antyseptyczne i odkażające. Przyspiesza gojenie się skóry, a także - po dodaniu do kąpieli - pomaga złagodzić dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. Można używać jej do inhalacji w czasie przeziębienia.  

Sól z Morza Śródziemnego doskonale nawilża skórę, oczyszcza ją z toksyn oraz poprawia krążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona. Dodatkowo przyspiesza regenerację skóry oraz wzmacnia włókna kolagenowe. 

Osoby, które zdecydują się na zrobienie domowej maseczki czy peelingu muszą pamiętać, że sól jest stosunkowo nietrwała, dlatego najlepiej jest przygotować tyle kosmetyku, aby wykorzystać całość przy jednym użyciu.  

Data aktualizacji: 08.06.2023,
Opublikowano: 08.06.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej
Domowy peeling do twarzy. Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej

Domowy peeling do twarzy można szybko i prosto wykonać z produktów, które posiada się w domu – na przykład cukru lub kawy. Pomaga on w złuszczeniu zbędnego naskórka oraz oczyszczeniu i odżywieniu cery, dlatego warto go regularnie wykonywać.

Czytaj więcej