Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą – cele, metody, korzyści

Fot: Sladic / gettyimages.com

Socjoterapia (inaczej – terapia społeczna) to rodzaj terapii zajęciowej dedykowanej osobom, które – z różnych przyczyn – nie radzą sobie w kontaktach społecznych. Uczestnictwo w zajęciach jest szansą na zyskanie umiejętności, które ułatwiają efektywne funkcjonowanie w grupie.

Pierwotnie terapia społeczna stanowiła narzędzie psychiatrii. Obejmowała działania, które miały zapobiec społecznemu wyizolowaniu osoby chorej lub służyć ponownemu włączeniu jej do życia w społeczeństwie. Współcześnie socjoterapia jest powszechnie stosowaną metodą wykorzystywaną w pracy z osobami, które mają trudności z funkcjonowaniem w grupach społecznych.

Komu służy socjoterapia?

Zajęcia socjoterapii mogą być wsparciem dla osób:

  • chorych psychicznie,
  • cierpiących na zaburzenia osobowości, nerwice,
  • niepełnosprawnych fizycznie,
  • starszych i samotnych,
  • borykających się z problemami życiowymi.

Jedną z najczęstszych praktyk jest organizowanie zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami zachowania (nadpobudliwych, agresywnych, wycofanych) lub z problemami emocjonalnymi (lękowych, niepewnych siebie). Obejmuje się nimi nieletnich zaniedbanych wychowawczo, z rodzin dysfunkcyjnych, borykających się z trudnościami w nauce czy w kontaktach z rówieśnikami. Socjoterapia ukierunkowana jest wówczas na korektę zachowań niepożądanych, naukę norm i postaw, które umożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie.

Cele socjoterapii dla dzieci i młodzieży

Socjoterapia w szkole, przedszkolu czy świetlicy środowiskowej to zajęcia oparte o szereg doświadczeń grupowych. W warunkach bezpiecznych i kontrolowanych przez wykwalifikowanego terapeutę uczestnicy mają możliwość zweryfikowania swojego obrazu świata, negatywnych doświadczeń i dysfunkcyjnych wzorców zachowań. Zdobywają umiejętności społeczne niezbędne w procesie edukacji, w środowisku rówieśniczym. Program zajęć socjoterapeutycznych obejmuje także ćwiczenia sprzyjające rozwojowi osobistemu, budowaniu pozytywnej samooceny. Socjoterapia dla dzieci i młodzieży służy:

  • przyswojeniu zachowań społecznie akceptowanych,
  • nauce pełnienia określonych ról społecznych,
  • kształtowaniu umiejętności nawiązywania i budowania pozytywnych relacji,
  • rozwijaniu asertywności, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych,
  • pozyskaniu umiejętności korzystania ze wsparcia innych ludzi,
  • pogłębieniu wiedzy o drugim człowieku,
  • zaspokojeniu potrzeb społecznych,
  • poznaniu samego siebie, własnych mocnych i słabych stron,
  • budowaniu poczucia własnej wartości,
  • zdobyciu umiejętności autoprezentacji,
  • odreagowaniu napięć emocjonalnych,
  • nauce radzenia sobie z emocjami – rozpoznawania ich, nazywania, wyrażania,
  • rozwijaniu zainteresowań i identyfikowaniu możliwości ich realizacji.

Metody socjoterapii

Zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży odbywają się grupach liczących 10–14 osób (w zależności od wieku uczestników – im młodsi, tym mniej liczna powinna być grupa). Każde spotkanie ma określoną strukturę i cel szczegółowy, a ich cykl musi łączyć się w spójną całość. Podstawą funkcjonowania zespołu jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, czemu służy kontrakt grupowy – ustalenie jasno określonych standardów zachowań. Uczestnicy spotkań zobowiązują się np. do niewyrażania ocen innych, nieprzerywania osobom, które mówią itd. Rolą terapeuty jest czuwanie nad tym, by między dziećmi wytworzyło się poczucie więzi i chęć współpracy. Często wykorzystywane przez terapeutów techniki socjoterapeutyczne to:

  • psychodrama, pantomima – odgrywanie sytuacji i emocji, które zdarzają się w codziennym życiu,
  • biblioterapia – wspólne czytanie bajek, opowiadań i dyskusja o postawach bohaterów,
  • rysunek terapeutyczny – tworzenie obrazów przedstawiających np. określone emocje,
  • ludoterapia – odpowiednio dobrane gry i zabawy w grupie,
  • trening interpersonalny – ćwiczenie konstruktywnych zachowań w kontaktach międzyludzkich.

Powyższe techniki pozwalają uczestnikom na przyswajanie pozytywnych wzorców zachowań i trenowanie umiejętności społecznych. Jednocześnie obserwacja dzieci umożliwia terapeucie poznanie problemów, z którymi się borykają. Postawiona w trakcie socjoterapii diagnoza może być podstawą indywidualnego planu leczenia. Często też staje się podstawą do modyfikacji otoczenia dziecka, które ukształtowało jego dysfunkcyjne zachowania.

Kurs socjoterapii

Według licznych badań dotyczących skuteczności socjoterapii metoda ta przynosi wymierne efekty. Zwłaszcza najmłodsze dzieci szybko uczą się prospołecznych zachowań i stosują je w praktyce. Z tego względu wzrasta zapotrzebowanie na socjoterapeutów. Niezbędne wykształcenie można zdobyć w toku półtorarocznych studiów podyplomowych na podbudowie studiów I lub II stopnia z obszaru nauk humanistycznych (obejmujących przygotowanie pedagogiczne).

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 15.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej