Śluz z odbytu – objaw chorób proktologicznych, wenerycznych i schorzeń przewodu pokarmowego. Jakie jeszcze są przyczyny tej przypadłości?

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Śluz z odbytu to oznaka wielu chorób niekoniecznie o podłożu proktologicznym. Jej obecność może być równie dobrze symptomem schorzeń gastrologicznych, onkologicznych, a nawet chorób wenerycznych. Barwa i konsystencja śluzu są uwarunkowane przyczyną powstania.

Wydzielina z odbytu jest często niewidoczna gołym okiem, a o jej istnieniu świadczą jedynie objawy towarzyszące np. świąd, zaczerwienienie lub pieczenie w momencie oddawania stolca. Jeśli się nasilają, konieczne będą badania diagnostyczne. Pozbycie się uporczywej dolegliwości nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego.

Śluz z odbytu – co to jest i dlaczego powstaje?

Śluz z odbytu jest wydzieliną, której barwa i charakter jest uwarunkowana przez chorobę rozwijającą się w organizmie. Bardzo często jest niewidoczny, dlatego rozpoznanie następuje na podstawie badań diagnostycznych. Jego obecność jest zwiastunem szeregu schorzeń, zwłaszcza tych o podłożu gastrologicznym i proktologicznym. Bywa też oznaką choroby wenerycznej lub nowotworu odbytu, dlatego śluzu i towarzyszących mu objawów nie powinno się lekceważyć.

Wyciek z odbytu, z uwagi na przyczynę powstania, może mieć różną barwę, konsystencję, a nawet zapach. Wyróżnia się:

  • biały śluz z odbytu, który towarzyszy zazwyczaj chorobom przewodu pokarmowego;
  • pomarańczowa wydzielina z odbytu będąca charakterystycznym objawem nieprawidłowego wchłaniania lipidów, ale może też świadczyć o zapaleniu trzustki lub chorobie jelit;
  • przezroczysty i wodnisty śluz z odbytu o bardzo nieprzyjemnym zapachu, który bywa symptomem zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych;
  • śluz z krwią z odbytu świadczący o obecności guzków krwawniczych;
  • wydzielina z odbytu przy gazach, która jest częsta u dzieci;
  • żółta wydzielina z odbytu o ropnym charakterze.

Jeśli wydzielinie z odbytu towarzyszy dyskomfort podczas oddawania stolca i inne niepokojące objawy, chory powinien zgłosić się do lekarza.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Kiedy obecność śluzu z odbytu powinna zaniepokoić?

Dziwna wydzielina z odbytu jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i bez względu na uporczywość symptomów nie należy jej bagatelizować. Szczególnie gdy towarzyszą jej inne objawy, np.:

  • postępująca niedokrwistość,
  • zaparcia naprzemiennie z biegunkami,
  • pieczenie, świąd i ból odbytu podczas oddawania stolca,
  • zaczerwienienie oraz obrzęk skóry wokół odbytu
  • bóle brzucha o zmiennym nasileniu,
  • znaczna utrata masy ciała.

O chorobie świadczy także obecność krwi w kale lub bardzo duża ilość śluzu. Zastąpienie stolca wydzieliną może być symptomem nowotworu.

Przy jakich chorobach pojawia się wydzielina z odbytu?

Jest szereg chorób, których początkowym objawem jest pojawienie się śluzu w odbycie. Do najczęstszych zalicza się:

  • choroby proktologiczne np. hemoroidy, szczelina odbytu bądź jego wypadanie, ropnie okołoodbytowe,
  • schorzenia gatroenterologiczne takie jak nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie trzustki, biegunki tłuszczowe, zaleganie pokarmu w jelitach lub infekcje przewodu pokarmowego,
  • choroby przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka, kiła lub chlamydioza, niekiedy również opryszczka.

Śluz z odbytu pojawia się też przy nowotworach.

Diagnostyka śluzu z odbytu

Podstawą do rozpoznania choroby, która przyczyniła się do powstania śluzu w odbycie, jest badanie proktologiczne, które lekarz przeprowadza per rectum. Polega ono na włożeniu palca do odbytnicy. Nie jest bolesne, jednak nie jest komfortowe dla chorego. To częsty powód, dla którego wielu pacjentów unika wizyt u takich specjalistów. Inne badania diagnostyczne zleca się zależnie od objawów. Najczęściej są to analizy laboratoryjne np. morfologia, krew w kale lub panel trzustkowy. Chorych dość często kieruje się na kolonoskopię (lub gastroskopię), która umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza jelita i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. U osób, u których istnieje ryzyko zachorowania na kiłę, chlamydiozę lub inne schorzenia weneryczne, przeprowadza się testy serologiczne.

Czy można się pozbyć śluzu z odbytu?

Leczenie śluzu z odbytu jest czysto przyczynowe. Najważniejsze jest rozpoznanie i terapia choroby zasadniczej, która spowodowała tę przypadłość. Leczenie farmakologiczne nie zawsze wystarcza. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna połączona z antybiotykoterapią.

Osoby, które mają chorobę weneryczną, powinny poinformować o tym swojego partnera. On także musi zostać objęty farmakoterapią, ponieważ znajduje się w grupie ryzyka. Inaczej będzie ona bezcelowa.

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 30.07.2019,
Opublikowano: 30.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej