Ślinianki – rodzaje i leczenie różnych schorzeń

Fot: Von Schonertagen / fotolia.com

Ślinianki to gruczoły odpowiadające za wytwarzanie śliny w jamie ustnej, a także mające wiele innych istotnych funkcji. Są wrażliwe na zakażenia oraz są miejscem powstawania nowotworów.

Gruczoły ślinowe dzielą się na trzy pary o dużych rozmiarach oraz kilkaset mniejszych, rozmieszczonych w błonie śluzowej gardła i jamy ustnej, które pełnią określone funkcje. Ślinianki wytwarzają ślinę bez przerwy. W ciągu jednego dnia mogą produkować około jednego litra tej substancji.

Ślinotok (za duża ilość śliny) oraz hyposialia (za mała ilość śliny) mogą powodować wiele schorzeń. Skład śliny spoczynkowej, czyli tej wydzielanej bez impulsów zewnętrznych, oraz stymulowanej – wytwarzanej na skutek bodźców (zapachu czy smaku) obejmuje aż 99,5% wody, oraz inne związki.

Ślina pełni różne funkcje, np. nawilża pokarm przed połknięciem. Zawiera enzym, amylazę ślinową, odpowiadającą za pierwszą fazę trawienia cukrów. Substancje bakteriobójcze znajdujące się w jamie ustnej ograniczają rozwój bakterii, jednocześnie chronią organizm przed szkodliwymi drobnoustrojami. Za bufor utrzymujący prawidłowe pH odpowiadają jony fosforanowe oraz węglanowe. Ślina jest wzbogacona również w wapń i fosforany, które utrzymują równowagę cyklu remineralizacji i demineralizacji zębów.

Ślinianki – rodzaje

Wśród dużych gruczołów ślinowych wyróżnia się ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe. Pierwszy rodzaj jest umiejscowiony z obu stron twarzy przed małżowiną uszną. W śliniance jest przede wszystkim produkowana treść surowicza, 25% śliny spoczynkowej i 70% – stymulowanej. Przez miąższ ślinianki przyusznej przechodzi żyła zażuchwowa, tętnica szyjna zewnętrzna i nerw twarzowy. Są tam umiejscowione również węzły chłonne.

Kolejnym rodzajem są ślinianki podżuchwowe. To parzyste gruczoły, które są położone po obu stronach dolnego brzegu żuchwy. Odpowiadają za produkcję 70% śliny spoczynkowej oraz 25% – stymulowanej.

W organizmie człowieka znajdują się także ślinianki podjęzykowe. Wielkościowo są one najmniejsze z większych gruczołów ślinowych. Zostały umiejscowione na dole jamy ustnej powyżej mięśnia żuchwowo-gnykowego, ale pod błoną śluzową. Wydzielają ślinę śluzowo-surowiczą, która jest gęsta i lepka.

Choroby ślinianek

Nieprawidłowości funkcji ślinianek mogą przejawiać się jako symptomy wielu chorób ogólnoustrojowych, ale także mogą dotyczyć jedynie gruczołów ślinowych. Duże gruczoły są najczęściej atakowane przez patogeny.

Jedną z chorób dotykających ślinianki jest kamica ślinianek. To schorzenie niezapalne, które sprawia, że są wytrącane sole mineralne w wyprowadzających przewodach ślinianek. Czasami może dojść do powstania w miąższu kamieni wskutek odkładania się soli mineralnych w dużych ilościach, czego efektem może być zablokowanie odpływu śliny. Schorzenie dotyka najczęściej ślinianki podżuchwowej; gruczoł ulega powiększeniu, a chory odczuwa dotkliwy ból w czasie jedzenia. Może dojść do zakażenia ślinianki, a co za tym idzie – powstania stanu zapalnego.

Kolejną chorobą jest zespół Sjögrena, podczas którego tworzą się nacieki limfocytarne w miąższu ślinianek oraz gruczołów łzowych. W efekcie zanika ich czynność wydzielnicza. Zespół Sjögrena może dotyczyć wyłącznie ślinianek albo pojawiać się razem z innymi chorobami ogólnoustrojowymi (np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów). Głównymi symptomami są suchość jamy ustnej, a także spojówek. Mogą wystąpić również bóle mięśni czy stawów, złe samopoczucie oraz szybkie zmęczenie.

Następnym rodzajem schorzeń są stany zapalne. Głównymi czynnikami są tutaj infekcje wirusowe lub bakteryjne. Ostatnim rodzajem chorób są nowotwory, najczęściej dużych gruczołów. Dzieli się je na łagodne i złośliwe. Najbardziej znanymi guzami są rak gruczołowato-torbielowaty, gruczolak wielopostaciowy czy rak śluzowo-naskórkowy.

Jak leczyć schorzenia ślinianek?

Wśród najczęściej występujących schorzeń ślinianek są kamica oraz nowotwór. Pierwsze pojawia się po 40. roku życia, a leczenie ma za zadanie usunąć kamień. Czasami jest potrzebne badanie rentgenem (RTG), ultrasonografia (USG) albo scyntygrafia ślinianki. Gdy już zostanie odblokowany przewód gruczołu, powinien ustąpić ból. Innym sposobem na przeprowadzenie terapii w takim przypadku jest stosowanie płukanek, branie leków, które zwiększają poziom wytwarzanej śliny, oraz masowania tych miejsc. Jednak masaż może być wykorzystywany tylko wtedy, gdy kamień ma mały rozmiar. Kolejną metodą jest rozkruszenie go za pomocą ultradźwięków bądź lasera.

Badania ślinianek obejmują tomografię komputerową, ultrasonografię, endoskopię, rezonans magnetyczny oraz pozytywną tomografię emisyjną. W przypadku leczenia raka należy nie tylko usunąć zmienioną chorobowo część ślinianki, ale również węzły chłonne. Gdy jest to guz złośliwy, powinno zastosować się także radioterapię.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Data aktualizacji: 30.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej