Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem?

Fot: Image Source / gettyimages.com

Metody na skuteczne rzucenie palenia dobiera się indywidualnie. Niektórzy wspomagają się preparatami zastępczymi z nikotyną, jednak najważniejsza jest silna wola i wsparcie otoczenia.

Mimo udowodnionego szkodliwego wpływu palenia na zdrowie człowieka, jak również wielu akcji mających na celu zniechęcić ludzi do palenia, okazuje się że większość palaczy nie potrafi wyzbyć się tego okropnego nawyku. Tytoń, jak każda używka, posiada silne właściwości uzależniające. Podstawą rzucenia palenia jest oczywiście silna wola. Wszelkie metody farmakologiczne bez chęci osoby palącej, na nic się nie zdadzą. Rzucenie palenia jest bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia jednostki, jednak także ze względu na negatywny wpływ palenia na otoczenie.

Sposoby na rzucenie palenia – dlaczego warto przestać palić?

Palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, jednak przede wszystkim palacze powinni być świadomi, że mają kilkanaście razy wyższe ryzyko chorób nowotworowych, kilkudziesięciu razy wyższe ryzyko choroby kardiologicznej jak i zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego i innych. Negatywne skutki palenia odczuwają nie tylko sami palacze, lecz również ich rodziny.

Zobacz film i dowiedz się jak skutecznie rzucić palenie:

Zobacz film: Dzisiaj przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak walczyć z tym nałogiem? Źródło: Agencja TVN

Dym pochodzący z papierosów zawiera około 4 tysięcy różnych substancji, które działają m.in. rakotwórczo, jak aceton, benzopiren, chlorek winylu, ciała smołowate, kadm, naftylamina, toluidyna, uretan. Papierosy zawierają wiele powszechnie znanych ze swoich szkodliwości substancji. Zalicza się tu cyjanowodór, stosowany niegdyś w komorach gazowych przez hitlerowców. Ponadto w papierosie można znaleźć:

  • trutkę na szczury (arsen),
  • środki owadobójcze jak DDT,
  • środki konserwujące,
  • butan czy metanol służące do wyrobu benzyny,
  • odkryty przez Marię Skłodowską –Curie radioaktywny polon;
  • no i oczywiście znana przez wszystkich nikotyna, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne, zwiększa częstość rytmu serca, stymuluje niewłaściwe, niekontrolowane podziały komórkowe, czyli nie tylko przyczynia się do powstania chorób nowotworowych jak również powoduje, że produkowane komórki płciowe są gorszej jakości. Nikotyna jest związkiem uzależniającym w papierosach.

Czy trudno jest rzucić palenie?

Na rozwój uzależnienia ma wpływ nie tylko substancja czynna zawarta w danej używce. Przede wszystkim istotną rolę zawsze odgrywają predyspozycje indywidualne i czynniki społeczne. W papierosie potencjał uzależniający ma nikotyna. Działa podobnie do amfetaminy czy heroiny pod kątem mechanizmu uzależnienia. Dochodzi do powstania wewnętrznej, nieodpartej potrzeby przyjmowania danej substancji. Z czasem układ nerwowy adaptuje się do danej substancji, stąd przy braku papierosa człowiek czuje się źle. Nikotyna uzależnia więc „psychicznie”, ponieważ brak dostępu do papierosów powoduje niepokój, problemy z koncentracją czy drażliwość. Istotny jednak wpływ na rozwój uzależnienia mają również czynniki społeczne. Dziecko wychowujące się w środowisku, gdzie dorośli palą, uznaje to za normę. Ponadto używki te są dla nich ogólnodostępne. Rówieśnicy również mają istotny wpływ na wygenerowanie nawyku palenia papierosów. Trzecią grupą czynników ryzyka są predyspozycje indywidualne, czyli pewnego rodzaju skłonność do uzależnień. Poza pewną niedojrzałością, impulsywnością, bardziej skłonni do uzależnień są ludzie w trudnych sytuacjach, z problemami osobistymi, nieradzący sobie dobrze ze stresem. Te same czynniki przekładają się na indywidualne możliwości rzucenia palenia.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Wśród sposobów na rzucenie palenia wymienia się więc przede wszystkim silną wolę. Można wspomóc się początkowo metodami farmakologicznymi w postaci preparatów zawierających nikotynę. Mogą one jednak powodować objawy uboczne. W terapii uzależnień można również skorzystać z niekonwencjonalnych metod jak akupunktura.

Nigdy nie ma złego momentu na zerwanie z nałogiem i rzucenie palenia. Tym bardziej, że szkody wyrządzane przez palenie widoczne mogą być jeszcze przez kilka lat po zakończeniu palenia. Ryzyko większości chorób nowotworowych wyrównuje się z populacyjnym co najmniej na 5 lat po zakończeniu palenia. Jednak szkody wyrządzone przez palenie, które są dokonane, wymagają nie raz kilkudziesięciu lat na regenerację. Skuteczne rzucenie palenia jest możliwe, choć wymaga poświęcenia od osoby palącej. W zależności od tego ile dana osoba paliła, tym trudniejszy może okazać się dla niej proces rzucania palenia. Nie ma reguły. Są osoby, które bez względu na ilość papierosów są w stanie rzucić nałóg z dnia na dzień i ich silna wolna pozwala zrzec się palenia, a są osoby, które nawet gdy nie palą dużo, czy nawet diagnozuje się u nich schorzenia na tle palenia papierosów (przepiekła obturacyjna choroba płuc czy nowotwór), nie potrafią rzucić palenia.

Czy zastąpić papierosy i jak skutecznie zerwać z nałogiem? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czym zastąpić papierosy? Źródło: 36,6.

Najważniejsze jest nastawienie osoby chcącej rzucić palenie, a także pomoc otoczenia, które może odegrać kluczową rolę w wyzbywaniu się nałogu. Najlepiej więc, by np. małżeństwo jednocześnie decydowało się na rzucenie palenia, gdyż jest ono wtedy dużo skuteczniejsze niż próby indywidualne.

Podstawowym pytaniem na które musi odpowiedzieć sobie osoba paląca papierosy, to dlaczego pali. Musi również przeanalizować co bardziej się opłaca – palenie czy rzucenie palenia pod kontem zdrowotnym czy ekonomicznym. Bodźcem do rzucenia palenia powinno być pojawienie się nowego członka rodziny, ponieważ bierne palenie to podstawowy czynnik wpływający na wzrost ryzyka śmierci łóżeczkowej.

Data aktualizacji: 21.11.2019,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej