Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Bolesne skurcze żołądka pojawiają się na przykład po zbyt obfitym i ciężkostrawnym posiłku. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą być objawem poważniejszej choroby.

Skurcze żołądka są niezbędne w celu przesuwania pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Nazywamy je perystaltyką przewodu pokarmowego i w warunkach prawidłowych są one zupełnie nieodczuwalne dla zdrowego człowieka. W stanach chorobowych (zapaleniach czy chorobach nowotworowych) mogą natomiast występować silne skurcze mięśniówki przewodu pokarmowego (które nie mają nic wspólnego z perystaltyką), co odczuwamy jako silne dolegliwości bólowe.

Skurcze żołądka w ciąży - powód do zmartwienia?

Odczuwalne skurcze żołądka w ciąży nie muszą być związane ze stanem chorobowym. Przyczyną może być zmieniający się smak i gust żywieniowy.

Kobiety w ciąży często wprowadzają zmiany w jadłospisie i odczuwają wzmożony apetyt. Kolejnym powodem kłopotów z żołądkiem jest powiększająca się macica, która naciska na narządy wewnętrzne, powodując odczuwalny i utrzymujący się dyskomfort, a niekiedy skurcze i ból.

Bolesne skurcze żołądka - przyczyny

Bolesne dolegliwości związane ze skurczami żołądka przybierają zazwyczaj postać nieprzyjemnego uczucia w okolicach dołka poniżej mostka. Objawiają się wrażeniem gniecenia, pieczenia lub kłucia. Znacznie częściej ból ma charakter ostry, chociaż zdarzają się skurcze żołądka o charakterze przewlekłym. Przyczyn o podłożu chorobowym może być wiele. Najczęściej dolegliwości wiążą się z:

  • zapaleniem błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanej bakterią Helicobacter pylori (zapalenie może przebiegać bezobjawowo, ale często towarzyszą mu bóle i skurcze brzucha w połączeniu z wymiotami);
  • chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy (dolegliwości bólowe odczuwane są zwłaszcza na czczo, ale choroba ma groźne powikłania związane np. z możliwością wystąpienia krwawienia do światła przewodu pokarmowego);
  • chorobą refluksową przełyku (bardzo charakterystyczne objawy związane ze zgagą);
  • niedrożnością przewodu pokarmowego (bardzo silnym skurczom żołądka mogą towarzyszyć wymioty);
  • chorobą trzustki;
  • rakiem żołądka (ten typ nowotworu daje bardzo późne objawy, ale wczesne są podobne do problemów z niestrawnością czy zgagą, w niektórych przypadkach bóle mogą być też charakterystyczne dla niedrożności przewodu pokarmowego).

Przyczyn stanów chorobowych objawiających się bolesnymi skurczami żołądka może być wiele, ale są to głównie problemy z przewodem pokarmowym. Ze względu na wspólne unerwienie, takie objawy może powodować również zapalenie narządów rodnych, miesiączka, ciąża, silny stres (ucisk w dołku podsercowym), bóle brzucha bez określonej przyczyny czy ostry zawał mięśnia sercowego (jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza).

Skurcze żołądka po jedzeniu

Mniej groźne w konsekwencjach, ale równie uciążliwe bóle, objawiające się skurczami żołądka, możemy odczuwać po zjedzeniu ciężkostrawnych, smażonych i tłustych potraw, również grzybów. Odczuwalne skurcze żołądka po posiłku często związane są z zaburzeniami prawidłowego trawienia pokarmów, czyli niestrawnością (tzw. dyspepsja), której objawami w pierwszej kolejności są dokuczliwe bóle i pieczenie w nadbrzuszu, zgaga, wczesne uczucie sytości oraz uczucie pełności po posiłku.

Następstwem przejedzenia bądź problemów z trawieniem mogą być wymioty, które są niczym innym jak nagłymi skurczami żołądka, w których efekcie treść żołądka wydalana jest na zewnątrz.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Skurcze żołądka - co pomaga w ich leczeniu?

Postępowanie w przypadku skurczów żołądka powinniśmy uzależnić od ich przyczyny. Z objawami niestrawności często możemy poradzić sobie domowymi sposobami (napar z mięty, czarna herbata, jogurty z kulturami bakterii, które poprawiają perystaltykę jelit).

Jeśli podejrzewamy podłoże chorobowe, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie farmakologiczne przynosi efekty przy dolegliwościach związanych z refluksem i przy zapaleniach żołądka. Skuteczne jest wtedy stosowanie leków hamujących wydzielanie soku trawiennego. Należy mieć na uwadze tzw. objawy alarmujące (wymagające często pilnej konsultacji z lekarzem) powiązane z:

  • niedrożnością przewodu pokarmowego (ostry ból żołądka, niemożność wypróżnienia się),
  • krwawieniem przewodu pokarmowego (wymioty "fusowatą" treścią),
  • częstą obecnością krwi w stolcu (podejrzenie chorób jelita grubego, w tym nowotworu),
  • wyczuwalnymi guzami w brzuchu,
  • przewlekłymi bólami brzucha (zwłaszcza w nocy), które są w stanie wybudzić nas ze snu.
Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej