Sklejone wargi sromowe – przyczyny, objawy i możliwe sposoby leczenia

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Sklejone wargi sromowe w nomenklaturze medycznej są określane jako synechia. Przypadłość stwierdza się najczęściej u małych dziewczynek. Jedną z przyczyn zrośnięcia się warg sromowych bywają zaburzenia hormonalne (niedobór estrogenów) i zła higiena osobista.

Sklejone wargi sromowe to schorzenie nabyte. Jeśli zrośnięcie jest niewielkie, nie stwierdza się zazwyczaj żadnych dolegliwości. Natomiast większe zrośnięcie się doprowadzić może do trudności w oddawaniu moczu i infekcji układu moczowego. Od stopnia sklejenia warg zależy też postępowanie lecznicze, które może być zachowawcze lub zabiegowe.

Czym są sklejone wargi sromowe?

Zrośnięte, zlepione lub sklejone wargi sromowe to alternatywne określenia dla synechii (łac. vaginal synechiae). Stan ten charakteryzuje się częściowym lub całkowitym zespoleniem w linii środkowej mniejszych warg sromowych. W pierwszym przypadku zlepiony jest tylko fragment, a w drugim stwierdza się zrośnięcie na całej długości warg sromowych z zachowaniem niewielkiego otworu dla wypływu moczu, tuż pod łechtaczką. Jak wyglądają sklejone wargi sromowe u dziewczynki? Po rozchyleniu większych warg sromowych mniejsze także powinny rozejść się na boki i uwidocznić wejście do pochwy, jednak w synechii to nie następuje z powodu obecności przezroczystej, szarawej prześwitującej tkanki.

Jak często stwierdza się sklejenie warg sromowych?

Zarastanie warg sromowych to dość częsty problem w praktyce pediatrycznej, ale może występować również u kobiet dorosłych. Według dostępnych danych stwierdza się to schorzenie najczęściej u dziewczynek między 1. a 3. rokiem życia, ze szczytem zachorowalności w okresie od 13. do 23. miesiąca życia. Szacuje się, że dotyczy około 0,6–3% dziewczyn przed wejściem w okres pokwitania. Sklejenie warg sromowych u noworodków stwierdza się rzadko, czego zasługą jest ochronne działanie estrogenów przekazanych od matki poprzez łożysko w życiu płodowym. Jednak działanie odmatczynych hormonów stopniowo wygasa. Sklejone wargi sromowe można zauważyć podczas zmieniania dziecku pieluchy.

Przyczyny sklejenia warg sromowych

Przyczyny sklejenia warg sromowych u dziewczynek nie zostały do końca jasno wyjaśnione. Najprawdopodobniej odpowiada za nie przewlekłe podrażnienie okolic pochwy. Badacze wskazują też na niedostateczną higienę osobistą, podrażnienia chemiczne wywołane przez stosowanie niewłaściwych środków do higieny intymnej, infekcję układu moczowego i zaburzenia hormonalne przejawiające się niedoborem żeńskich hormonów płciowych (tzw. hipoestrogenizm). Estrogeny odpowiedzialne są za produkcję wydzieliny zapewniającej prawidłowe nawilżenie okolic intymnych. Niski poziom tych hormonów sprawia, że srom jest nadmiernie suchy, a w konsekwencji tego wargi sromowe łatwo ulegają zrośnięciu się. Czynnikiem mogącym spowodować sklejenie warg sromowych u niemowlaka są zmiany skórne o charakterze wyprysku pieluszkowego (tzw. pieluszkowe zapalenie skóry). To stan zapalny będący konsekwencją kontaktu skóry dziecka z pieluchą. Zlepienie warg sromowych może też spowodować uraz mechaniczny sromu, który u dzieci zazwyczaj jest spowodowany nieprawidłowo założoną lub źle dopasowaną pieluchą. U kobiet dorosłych synechia może być skutkiem ubocznym przebytej radioterapii czy zabiegów operacyjnych. Dodatkowo w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety w wieku pomenopauzalnym.

Zobaczcie na filmie, jak wygląda korekcja warg sromowych:

Zobacz film: Przerost warg sromowych - jak wygląda ich korekcja? Źródło: Klinika urody

Objawy sklejenia warg sromowych

Niewielkie zrośnięcie się nie powoduje zazwyczaj żadnych dolegliwości. Większe zlepienie warg sromowych może przesłaniać ujście cewki moczowej, a przez to utrudniać rozpoczęcie mikcji i zmianę kierunku wypływu moczu. Dojść może do częściowego zalegania moczu i rozwoju infekcji. Tzw. zachyłki powstałe w wyniku synechii są znakomitym środowiskiem do rozwoju bakterii. Stan ten objawiać się może świądem, pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu.

Sposoby leczenie sklejonych warg sromowych

Leczenie sklejonych warg sromowych opiera się w dużej mierze na prawidłowej pielęgnacji okolic narządów płciowych, a w przypadku małych dzieci – także okolicy pieluszkowej. Dziecko nie może chodzić w zabrudzonej kałem lub przemoczonej pieluszce czy majtkach. Wskazane jest tzw. wietrzenie skóry okolic intymnych, czyli pozostawienie dziecka na pewien czas bez pieluchy. Konieczne jest dokładne mycie, a następnie osuszanie okolic intymnych. Po oczyszczeniu skóry zaleca się stosowanie kremów pielęgnacyjnych zawierających tlenek cynku, który ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Spowodowana zaburzeniami hormonalnymi synechia wymaga aplikowania maści estrogenowej. Nakłada się ją wacikiem, po rozchyleniu większych warg sromowych, lekko dociskając do linii zrośnięcia. Kuracja może trwać 2–6 tygodni. Zdecydowanie rzadziej specjaliści przepisują maści steroidowe. W wypadku przesłonięcia ujścia cewki moczowej konieczne bywa wdrożenie leczenia zabiegowego, czyli manualnego, mechanicznego lub chirurgicznego rozdzielenia warg sromowych. Najczęściej rozdzielenie warg możliwe jest do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Rzadziej wykonuje się operację w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Polecamy: Czym jest grzybica warg sromowych? Objawy, przyczyny i leczenie choroby

Bibliografia:

1. Sielużycka A., Ligarzewska L., Sklejenie warg sromowych – problemy diagnostyczne i terapeutyczne na marginesie obserwowanego przypadku, „Pediatria Polska” 2011, nr 86 (4), s. 393–396.

2. Komorowska-Szczepańska W., Guthnech P., Sklejenie warg sromowych – opis przypadku, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, nr 3 (1), s. 71–73.

3. Żak K., Płoska-Urbanek B., Boczar M., Kowal A., Szczygielski O., Sklejenie warg sromowych u dziewczynek, „Przegląd Pediatryczny” 2007, nr 37 (1), s. 72–74.

Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej