Skarpeta kompresyjna – wsparcie układu ruchu sportowców i osób z chorobami somatycznymi

Fot. bukharova / Getty Images

Skarpety kompresyjne to powszechnie wykorzystywany typ odzieży medycznej, zwłaszcza w przypadku dyscyplin sportowych typu kardio, a także w rehabilitacji usprawniającej i profilaktyce schorzeń tkanek miękkich układu ruchu, krążenia krwi i limfy oraz chorób reumatycznych stawu skokowego.

Skarpety kompresyjne medyczne swoje lecznicze działanie zawdzięczają systemowi odpowiedniego ucisku tkaniny na obszary ciała, który – właściwie dobrany pod względem kompresji – wywiera wpływ na funkcjonowanie danego układu tkanek głębokich. Skarpety kompresyjne mają również swoich przeciwników, uważających działanie tego typu produktu za efekt placebo.

Skarpety kompresyjne

Skarpety kompresyjne to specjalistycznie zaprojektowane skarpety, przypominające wysokie podkolanówki, wykorzystywane jako narzędzie w kompresoterapii, tzn. leczeniu i wsparciu pracy tkanek miękkich przy pomocy stopniowanego ucisku adekwatnego do potrzeb użytkownika w celu osłabienia i usunięcia objawów ze strony układu krążeniowo-limfatycznego i mięśniowego w dystalnych częściach kończyn dolnych na poziomie powierzchniowym i głębokim. Głównym zadaniem skarpet kompresyjnych jest usprawnienie mechaniki pracy naczyń krwionośnych i chłonnych, stabilizacja uszkodzonych struktur mięśniowych lub narażonych na mikrouszkodzenia oraz ogólna poprawa komfortu w czasie uprawiania aktywności fizycznej. Wpływ terapii uciskowej na organizm człowieka opisywał już Hipokrates, jednak tego typu produkty kompresyjne zyskały popularność w sporcie dopiero za sprawą Pauli Radcliffe, rekordzistki świata w biegach maratońskich kobiet z 2003 roku. Skarpety kompresyjne stosowane są również w życiu codziennym, jako np. skarpety kompresyjne do samolotu, czyli w podróżach lub przy długotrwałym unieruchomieniu w ustalonej pozycji, działając na podobnej zasadzie jak przypadku chorób dotykających sportowców i chorób somatycznych.

Jakie skarpety kompresyjne do biegania, a jakie do leczenia?

Skarpety kompresyjne dla biegaczy i medyczne skarpety używane w przebiegu rehabilitacji muszą mieć odpowiednio dostosowane właściwości fizyczne do potrzeb użytkownika, tzn. muszą wywierać właściwy ucisk na dany obszar nogi, aby spełniać swoje przeznaczenie terapeutyczne. Nierównomierna kompresja skarpet to sekret ich działania. Siła ściskająca tkanki jest najbardziej intensywna w dystalnych miejscach podudzia, czyli w okolicy kostek, a maleje w kierunku proksymalnym, czyli w wyższych partiach cholewki, w okolicy kolana. W lecznictwie medycznym wykorzystuje się 4 klasy kompresji, z kolei w sporcie, np. skarpety kompresyjne narciarskie, opierają się na dwóch pierwszych:

  • I stopień: 18–21 mm Hg (lekki ucisk);
  • II stopień: 22–32 mm Hg (średni ucisk);
  • III stopień: 33–46 mm Hg (mocny ucisk);
  • IV stopień: powyżej 47 mm Hg (bardzo mocny ucisk).

Dobierając skarpety kompresyjne, należy wziąć pod uwagę ich przeznaczenie (tzn. sport czy rehabilitacja) oraz obwód łydki. Pomiary tego typu wykonuje się rano lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej.

Zobaczcie na filmie, jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Co dają skarpety kompresyjne? Efekty działania

Mechanizm uciskowy skarpet kompresyjnych wspiera krążenie krwi i limfy od dalszych części kończyny do najbliższych węzłów chłonnych i serca, zapobiegając zastojom płynów ustrojowych, przyspieszając metabolizm, optymalizując ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych do tkanek oraz sprawniej usuwając zbędne produkty przemiany materii, np. kwas mlekowy. Skompresowane naczynia krwionośne i limfatyczne, w których wzrasta ciśnienie, powodują również:

  • szybszą regenerację tkanek po wysiłku;
  • stabilizację układu ruchu na danym obszarze nogi, poczucie sprężystości oraz siły mięśni, więzadeł i stawów;
  • amortyzację drgań podczas aktywności ruchowej;
  • zabezpieczenie przed postępem uszkodzeń tkankowych.

Skarpety kompresyjne stosowane w profilaktyce mikrouszkodzeń sportowych dodatkowo chronią tkanki przed nawrotem kontuzji i dolegliwościami bólowymi. Skarpety kompresyjne regeneracyjne, zakładane po wysiłku lub w ramach rehabilitacji, nie powinny być nadużywane. Przekroczenie zalecanego czasu używania albo nieodpowiednio dopasowana siła kompresji na podudzie może być przyczyną powikłań zdrowotnych, np. osłabienia mięśni.

Skarpety kompresyjne damskie i męskie – wskazania

Skarpety kompresyjne do biegania lub leczenia chorób i zaburzeń tkankowych podudzia produkowane są ze specjalistycznych włókien, które oprócz funkcji uciskowych, zapewniają również cyrkulację powietrza i odprowadzenie pary wodnej, zabezpieczając nogę przed przegrzaniem i zwilgotnieniem, co dodatkowo przekłada się na komfort noszenia i kondycję obuwia. Kompresyjne skarpety zalecane są dla osób:

  • w trakcie leczenia chorób i zaburzeń układu krążeniowo-limfatycznego, np. żylaków, obrzęków powstałych od długotrwałej pracy stojącej lub siedzącej oraz wielogodzinnego unieruchomienia np. w czasie podróży; w przypadku otyłości, ciąży;
  • w przypadku niestabilności i osłabienia tkanek stawowych, chorób reumatycznych i w stanach po złamaniach czy zwichnięciach w obrębie stawu skokowego.
Data aktualizacji: 28.03.2019,
Opublikowano: 27.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej