Skanowanie twarzy ułatwi wykrywanie chorób genetycznych u dzieci
Photographer is my life./getty images
Diagnostyka chorób genetycznych jest trudna i trwa zazwyczaj wiele lat. Przełomem może być odkrycie amerykańskich naukowców, które zostało opisane na łamach Genetics in Medicine.
Skanowanie twarzy pomocne w diagnostyce
Zespół badawczy z University of Colorado, University of Calgary i University of California, San Francisco połączył obrazowanie 3D z technologią uczenia maszynowego. Na podstawie trójwymiarowego obrazu twarzy lekarze mogli zdiagnozować rzadkie choroby genetyczne u dzieci.
Algorytmy oparte na uczeniu maszynowym
W eksperymencie brało udział 3 327 dzieci i dorosłych z 396 różnymi nieprawidłowościami genetycznymi. Osoby poddane badaniu miały różne pochodzenie etniczne.
Bazując na danych FaceBase, a także algorytmów opartych na uczeniu maszynowym, badacze szybko sklasyfikowali około 96% badanych. Narzędzie dostarczyło uszeregowaną bazę wszelkich danych z dużą dokładnością. Lekarze są pewni, że zastosowanie obrazowania trójwymiarowego pomogłoby w zakresie szybszego i tańszego diagnozowania dzieci.
Zobacz film: Rzadkie choroby dziecięce w Polsce
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 08.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?