Skakanka – jakie efekty można uzyskać? Przykładowy plan treningowy

Fot: UBER IMAGES / stock.adobe.com

Trening ze skakanką jest prostym sposobem na wykonywanie aktywności fizycznej szczególnie dla osób, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu. Ćwiczenia można wykonywać praktycznie wszędzie, a jeden trening nie zajmuje więcej niż 15-20 minut! W tym czasie można spalić nawet ok. 400 kalorii.

Dla wielu osób skakanka nie jest postrzegana jako przyrząd treningowy, ale bardziej jako zabawka dla dzieci. To błędne przekonanie, ponieważ istnieje wiele ćwiczeń z wykorzystaniem skakanki, które pozwalają poprawić kondycję fizyczną.

Skakanka: efekty, jakie można uzyskać

Co daje skakanka? – takie pytanie często zadają użytkownicy na sportowych forach internetowych. Odpowiednio wykorzystana skakanka pozwala nie tylko wypracować dobrą formę, ale również stanowi sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ponadto regularne ćwiczenia ze skakanką pozwalają:

  • wyrzeźbić mięśnie brzucha,
  • dotlenić organizm,
  • zwiększyć wytrzymałość nóg,
  • ujędrnić nogi,
  • wzmocnić kości i stawy,
  • poprawić koordynację ruchową.

Aby ćwiczenia ze skakanką były efektywne, bezpieczne i szybko się nie znudziły, należy pamiętać o:

  • miejscu treningu (ćwiczenia można wykonywać zarówno w domu, na siłowni, jak i na dworze. Dzięki takim możliwościom można zmieniać miejsca wykonywania ćwiczeń w celu urozmaicenia zajęć);
  • odpowiednim obuwiu (podczas treningów ze skakanką najbardziej narażone na kontuzje są stopy i stawy skokowe. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów, warto kupić buty do biegania, które będą amortyzowały podskoki);
  • technice skakania (wykonując regularne treningi wskazane jest wykonywanie ćwiczeń według prawidłowej techniki. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by sylwetka była prosta, wzrok skierowany przed siebie, a łokcie znajdowały się możliwie nisko. Podczas wykonywania skoków na skakance nie powinno się usztywniać kolan);
  • stworzeniu planu treningowego (w zależności od tego jaki efekt chce osiągnąć osoba ćwicząca, należy stworzyć plan treningowy. Najlepiej skorzystać z gotowych planów dostępnych w internecie albo skorzystać z pomocy trenera).

Trening na skakance: plan na cztery tygodnie

Nie da się ukryć, że tradycyjne skakanie na skakance w dłuższej perspektywie może okazać się mało atrakcyjne z racji swojej monotonii. Jest jednak na to sposób – specjalny plan treningowy pozwalający osiągnąć zauważalne efekty już po niespełna 30 dniach! Taki plan ćwiczeń zakłada wykonywanie ich regularnie, sześć razy w tygodniu (jeden dzień przerwy na regenerację). Poniżej szczegółowy harmonogram na poszczególne tygodnie i dni:

  • pierwszy tydzień – pierwszego dnia należy wykonać cztery serie trwające 15 sekund, kolejnego dnia tyle samo serii po 20 sekund. Od trzeciego do ostatniego dnia tygodnia należy dokładać po 10 sekund do każdej serii. Jedynym dniem wolnym powinien być szósty dzień od momentu rozpoczęcia treningu;
  • drugi tydzień – podobnie, jak w przypadku pierwszego tygodnia, każdego dnia należy wykonywać cztery serie. W tym przypadku seria pierwszego dnia w tym tygodniu (czyli ósmy dzień treningów) musi trwać minutę, dziewiątego dnia – 1,5 minuty, 10 dnia – 2 minuty, 11 dzień jest przeznaczony na przerwę, a w kolejnych dwóch czas trwania serii to 2 minuty, 14 dnia seria powinna trwać 2,5 minuty;
  • trzeci tydzień – 15 dzień treningów powinien zawierać cztery serie po 3 minuty, a kolejne cztery na zmianę 3,5 minuty i 4 minuty, 20 dzień – wolne na regenerację, 21 dzień – cztery serie po 4 minuty;
  • czwarty tydzień – pierwszy dzień treningowy tego tygodnia powinien zawierać cztery serie trwające 4,5 minuty każda, 23 dzień treningowy – serie po 5 minut, 24 dzień – wolne na regenerację, 25 dzień – 5,5 minuty, 26 dzień – 6 minut, 27 dzień – 6,5 minuty, 28 dzień – 7 minut.

Taki plan treningowy pozwala na systematyczne przygotowywanie ciała i organizmu do większego wysiłku fizycznego. Największym i zarazem najczęściej popełnianym błędem treningowym jest zastosowanie zbyt dużych obciążeń szczególnie w przypadku osób początkujących. Taka praktyka może zakończyć się urazem albo poważną kontuzją.

W celu urozmaicenia treningów ze skakanką można stosować różne warianty podskoków, takie jak:

  • z truchtem (imitacja biegu w miejscu),
  • z jednego boku na drugi (skacząc na zmianę raz w jedną, a raz w drugą stronę),
  • z pajacykiem (delikatne rozszerzanie i złączanie stóp).

Każdy trening powinien być zakończony delikatnym rozciąganiem ciała (tzw. stretchingiem), który zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Skakanka: jak wybrać najlepszą?

Każda osoba rozpoczynająca treningi ze skakanką powinna zadbać o właściwy dobór sprzętu. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się skakanka sportowa. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią długość. Sprawdzona zasada mówi o tym, że po postawieniu nogi na środku skakanki powinna ona sięgać do pach. Jeśli chodzi o rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana skakanka, to dla osób początkujących najlepsze będą tzw. sznurkowe. Nie są one zbyt szybkie i pozwalają na dokładne wykonywanie ćwiczeń. Osoby zaawansowane mogą natomiast postawić na skakanki z linki lub rzemienne. Bardziej wymagające osoby lub fani gadżetów będą zapewne zainteresowani skakanką z licznikiem. Pozwala ona na liczenie ilości powtórzeń, a nawet sprawdzenie spalonych kalorii.

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej