Skąd się biorą krwiaki w ciąży? Jakie wywołują objawy i jak przebiega leczenie?

Fot: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Krwiak podkosmówkowy w ciąży jest najczęstszą przyczyną występowania krwawień i związanych z nim hospitalizacji kobiet w pierwszym trymestrze. Pojawienie się krwiaka zawsze stanowi zagrożenie dla płodu i powinno być skonsultowane z lekarzem.

Około 40% ciąż z krwiakiem podkosmówkowym kończy się poronieniem bądź obumarciem płodu, dlatego ważne jest, aby kobiety z tą dolegliwością przebywały pod opieką lekarza, w pełni stosowały się do jego zaleceń i prowadziły oszczędny tryb życia.

Skąd się biorą krwiaki w ciąży? Jakie są przyczyny ich powstawania?

Powstawanie krwiaków w ciąży oraz ich wpływ na jej utratę nie są do końca jasne. O wiele częściej jednak występują one u osób, które wcześniej już rodziły, zwłaszcza jeśli w przebiegu pierwszej ciąży miały miejsce powikłania obciążające macicę. Istnieje również hipoteza, że krwiaki tworzą się, gdy dochodzi do odklejania się jaja – na powstającej ranie tworzy się skrzep, który powoli zamienia się w rosnący pod łożyskiem krwiak wywołujący krwawienia, plamienia, a nawet odklejenie kosmówki czy poronienie.

Jakie objawy daje krwiak podkosmówkowy w ciąży?

Obecność krwiaka pozostaje często niezauważona w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może on nie dawać objawów. Bywa, że dopiero profilaktyczne USG wykrywa istnienie nieprawidłowości. Najczęstsze symptomy, jakie daje krwiak w macicy, który utworzył się w ciąży, to brązowe krwawienia i plamienia. Dodatkowo w przypadku odklejenia się łożyska lub pęknięcia krwiaka może wystąpić silny krwotok i ból brzucha. Niepokojące jest także pojawianie się jasnej krwi ze skrzepami.

Krwiak macicy w ciąży to nie wyrok, ciąża niekoniecznie jest zagrożona

Choć część ciąż, w przebiegu których pojawia się krwiak w macicy, kończy się poronieniem bądź obumarciem płodu, jego wystąpienie wcale nie musi zapowiadać komplikacji w ich przebiegu. Wiele krwiaków ulega samoistnemu wchłonięciu, nie wywołując równocześnie żadnych niebezpiecznych objawów. Najgroźniejsze są duże krwiaki, zlokalizowane blisko płodu lub bezpośrednio między kosmówką a ścianą macicy (mogą doprowadzić do odklejenia się łożyska). Ponadto w przypadku donoszonych ciąż nie stwierdzono żadnych powiązań pomiędzy występowaniem krwiaka a przebiegiem porodu czy stanem noworodka.

Jak długo wchłania się krwiak w ciąży?

Trudno określić jak długo może wchłaniać się krwiak w macicy, ponieważ zależy to od jego wielkości, umiejscowienia oraz wielu indywidualnych czynników. Większość z nich znika samoistnie przed 20 tygodniem ciąży. Oczyszczenie się macicy z krwiaka może wywoływać brązowe plamienia.

Jakie dolegliwości pojawiaj si u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Krwiak macicy – leczenie

Według opinii niektórych badaczy małe krwiaki występują bardzo często i nie stanowią większego zagrożenia ani dla matki, ani dla płodu. Dlatego ich leczenie polega na obserwacji i oczekiwaniu na ich samoistne wchłonięcie. Wynika to również z przekonania, że ewentualne interwencje mogłyby bardziej pomóc niż zaszkodzić, dlatego stosuje się je tylko w skrajnych przypadkach lub przy zagrożeniu życia matki. 

Silne krwotoki należy zahamować, a w usunięcia krwiaka pomagają leki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna. Czasami stosuje się również preparaty z witaminą C. Dodatkowo podaje się leki podtrzymujące ciążę, takie jak luteina czy duphaston. Najważniejsze jest jednak, aby ciężarna prowadziła oszczędny tryb życia i unikała stresów.

Czy trzeba leżeć, gdy zostanie wykryty krwiak w ciąży?

Kobietom, u których wykryto krwiak w macicy, zaleca się unikanie wysiłków. W niektórych przypadkach konieczne jest spędzenie dłuższego czasu na leżąco, a czasami nawet stosuje się hospitalizację. Wystąpienie małych krwiaków nie wymaga nieustannego odpoczynku, warto jednak nie nadwyrężać swojego organizmu.

Współżycie a krwiak w ciąży

Jeżeli zostanie wykryty krwiak na macicy lub łożysku podczas ciąży, do czasu jego wchłonięcia należy unikać współżycia. Mogłoby ono doprowadzić do odklejenia się łożyska lub pęknięcia krwiaka, a w rezultacie do poronienia.

Krwiak w ciąży a praca zawodowa

Krwiak w ciąży z reguły jest wskazaniem do zwolnienia zdrowotnego, ponieważ w takiej sytuacji przyszła mama powinna oszczędzać sobie nie tylko wysiłku, ale również ewentualnego stresu. Czasami, jeśli krwiak jest mały, a wykonywana praca nie wymaga wysiłku ani nie jest stresująca, możliwe jest jej kontynuowanie, należy jednak stale monitorować swój stan i zachować ostrożność.

Czy można zajść w kolejną ciążę po poronieniu z powodu krwiaka w macicy?

Przyczyny tworzenia się krwiaków nie są do końca znane i nie odkryto też żadnych tendencji do ich pojawiania się u określonych osób. Jeśli więc krwiak, który doprowadził do poronienia, nie był wywołany mięśniakami macicy, nie ma żadnych podstaw do przypuszczania, że kolejna ciąża mogłaby być zagrożona. Dlatego w większości przypadków o dziecko można się starać już trzy miesiące po poronieniu.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Vendetta 06.05.2021r.

Dokładnie Basiu. To chyba jest 4-7%. Większość ciąż kończy się dobrze

Basia 03.04.2021r.

Skad te dane że 40% ciąż z krwiakami kończy się poronieniem ?? Prosze podac źródło, bo jest to napewno nie prawda zgodnie z tym co głoszą lekarze ginekolodzy

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej