Siniaki na nogach: kiedy i dlaczego powstają, jak je leczyć?

Fot.: Photoboyko / Getty Images

Siniaki na nogach to często widok związany z aktywnym fizycznie, ruchliwym dzieckiem, które jest bardziej narażone na urazy. Mogą przytrafić się także dorosłym podczas aktywności fizycznej lub uderzenia. Niektóre z nich mogą powstawać bez wyraźnej przyczyny. W takich sytuacjach istnieje wysokie ryzyko niebezpiecznych chorób.

Sińce na nogach są skutkiem wynaczynienia krwi do tkanek podskórnych lub głębiej położonych tkanek, co powoduje czerwone, granatowe, a następnie żółte zabarwienie. Najczęściej są spowodowane stłuczeniami. Rzadziej za ich powstawanie odpowiadają choroby narządów lub skaza krwotoczna.

Jak powstaje siniak?

Najczęstszą przyczyną powstawania siniaków są urazy, uderzenia oraz nadmierny ucisk na daną cześć ciała, który w konsekwencji wywołuje wspomniany wylew krwi do tkanek. Za zmieniającą się barwę sińca odpowiedzialna jest hemoglobina obecna we krwi. Siniak na nogach jest bolesny, najczęściej wokół zmienionego miejsca tworzy się widoczny obrzęk. Obkurczanie naczyń i proces gojenia się w większości przypadków trwa co najmniej kilka dni, poważniejsze urazy mogą być odczuwalne i widoczne nawet przez kilka tygodni. Jeśli siniak przez dłuższy czas nie maleje, należy udać się do lekarza.

Najczęstsze przyczyny sińców na nogach

Za podskórne wylewy, czyli zasinienia, niekiedy odpowiedzialne są niedobory witamin, zwłaszcza K oraz C. Jest to najczęstsza przyczyna nieurazowa samoistnego powstawania siniaków na nogach. W przypadku stłuczenia niedobór tych witamin jest czynnikiem sprzyjającym wydłużeniu procesu gojenia. Witamina K pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Najważniejszą z nich jest udział w homeostazie wapnia (zapewnienie odpowiedniej ilości tego pierwiastka w organizmie), a także w procesie krzepliwości krwi. Ma to ogromny wpływ na powstawanie dużych i trudnych do wygojenia siniaków, ponieważ proces krzepnięcia krwi w czasie niedoboru tej witaminy jest wolniejszy. Wyróżnia się witaminy K1, K2 i K3. W dość sporej ilości są one obecne w produktach zbożowych, mięsie, mleku oraz owocach.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest odpowiedzialna m.in. za zapewnienie elastyczności naczyń krwionośnych oraz ich przepuszczalność. Niedobory tej witaminy w organizmie sprawiają, że krew łatwo przedostaje się z osłabionych naczyń krwionośnych do tkanek, co wywołuje trudne do zagojenia siniaki. Jak przekonują lekarze, brak odpowiedniej ilości witaminy C wywołuje niebezpieczną dla zdrowia tendencję do pękania naczyń krwionośnych, a także bóle mięśni i stawów, co nie sprzyja procesowi regeneracji. Witamina C w sporej ilości występuje m.in. w cytrusach, natce pietruszki, czerwonej papryce, czarnej porzeczce. Zasinienia na nogach mogą być rezultatem zażywania narkotyków, nadużywania alkoholu oraz przyjmowania leków rozrzedzających krew.

Zobacz film: O czym mogą świadczyć siniaki? Źródło: Bez recepty

Choroby wywołujące siniaki na nogach

Niestety, siniaki na nogach, które powstały bez żadnego powodu, mogą wskazywać na wiele poważnych chorób, m.in. mogą być objawem białaczki, a konkretnie przewlekłej białaczki szpikowej. Wtedy to, poza siniakami na nogach, obserwuje się znaczny spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny, skłonność do infekcji, zaburzenia widzenia, częste oraz silne bóle głowy, a także anemie. Typowe jest zmniejszenie apetytu i uczucie pełności w żołądku, co spowodowane jest powiększeniem śledziony. Ze względu na rodzaj pierwszych objawów przewlekła białaczka szpikowa jest bardzo rzadko diagnozowana na wczesnym etapie, co znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie. Jak informują lekarze, powstawanie siniaków jest typowym objawem dla hemofilii, czyli skaz krwotocznych.

Inną chorobą, która uzewnętrznia się pod postacią siniaków na nogach, jest pierwotna marskość wątroby. Choroba wyróżnia się uszkodzeniem miąższu tego narządu oraz: wodobrzuszem, osłabieniem, żółtaczką, obniżeniem sprawności seksualnej, a także zaburzeniami miesiączkowania. Oprócz tego w przebiegu marskości wątroby mogą pojawiać się tzw. pajączki wątrobowe na dekolcie, czyli naczyniaki przypominające kształtem gwiazdy lub pająki. Marskości wątroby bardzo często towarzyszy powiększenie śledziony, co destrukcyjnie wpływa na płytki krwi. Typowa dla tej choroby jest ponadto skaza krwotoczna. Objawy oraz powikłania wpływają na tendencję do występowania częstych i trudnych do gojenia się siniaków na nogach.

Sińce na nogach, które nie powstały w wyniku uderzenia lub innego urazu mechanicznego, mogą świadczyć również o niewydolności nerek. Objawami nieprawidłowej czynności tego narządu są ponadto bóle głowy, nudności, wymioty, brak apetytu, zmiany skórne w obrębie całego ciała.

Leczenie siniaków na nogach

Jeśli sińce na nogach powstały w wyniku uderzenia lub innych urazów mechanicznych, warto jak najszybciej obłożyć obolałe miejsce lodem lub zimnym okładem. Spowoduje to obkurczenie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu proces gojenia potrwa znacznie krócej. Jeśli siniaki na nogach powstały bez wyraźnych przyczyn, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jednoczesne występowanie pozostałych nietypowych objawów może wskazywać na niebezpieczne choroby.


Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 07.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej