Sinecod (krople doustne) - dawkowanie, zastosowanie, skutki uboczne

Fot.: YakobchukOlena / Getty Images

Sinecod jest lekiem stosowanym przy leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Nie należy go stosować u dzieci poniżej 2. miesiąca życia, a u dzieci do 2 lat można go podawać tylko po wyraźnym zaleceniu lekarza. 

Sinecod - działanie leku

Butamiratu cytrynian, substancja czynna leku, jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Sinecod w postaci kropli jest zatem lekiem przeciwkaszlowym, wykorzystywanym do leczenia kaszlu różnego pochodzenia. Butamiratu cytrynian hamuje odruch kaszlu. Leku nie należy podawać jednocześnie z lekami wykrztuśnymi. 

Lek powinno się stosować od 5 do 7 dni. Jeśli po 7 dniach nie ma poprawy należy zwrócić się do lekarza po poradę. 

W przypadku małych dzieci (do 2. roku życia) nie należy podawać im żadnych leków poza przeciwgorączkowymi bez konsultacji z lekarzem.

Sinecod - skład leku

Jeden ml roztworu leku Sinecod (22 krople) zawiera 5 mg butamiratu cytrynianu, substancji czynnej. 

Pozostałe składniki to: sorbitol 70% roztwór, sacharyna sodowa, wanilina, kwas benzoesowy, etanol 96% v/v, glicerol, sodu wodorotlenek 30% roztwór w/w, woda oczyszczona.

Sinecod - dawkowanie leku

  • Dzieci w wieku od 2 miesięcy do ukończenia 1. roku życia: 10 kropli cztery razy na dobę.
  • Dzieci po ukończeniu 1. roku życia do 3 lat: 15 kropli cztery razy na dobę.
  • Dzieci w wieku powyżej 3 lat: 25 kropli cztery razy na dobę.

Zobacz film: Jak przygotować turbokisiel Źródło: 36,6

Sinecod - wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do zażywania kropli Sinecod jest kaszel różnego pochodzenia. 

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana mogą wystąpić następujące objawy: senność, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy i obniżenie ciśnienia tętniczego. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Co istotne to to, że nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia dawki, o której się zapomniało. 

Sinecod - przeciwwskazania do stosowania leku

Nie wolno stosować leku Sinecod jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku.

Dzieci stosujące lek nie powinny jeździć rowerem ani na hulajnodze. Lek zawiera sorbitol, jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Sinecod zawiera także etanol (alkohol), mniej niż 100 mg na dawkę.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także wiek poniżej 2 miesięcy życia. W przypadku ciąży i karmienia piersią przed zażyciem leku należy poradzić się lekarza.

Sinecod - interakcje

Należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych.

Sinecod - skutki uboczne

Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania leku zalicza się senność, nudności, biegunkę oraz pokrzywkę.

Sinecod - ile ważny po otwarciu?

Lek Sinecod powinien być przechowywany poza zasięgiem dzieci i zużyty przed upływem daty ważności. Leki przeterminowane powinny być oddawane w punktach aptecznych, nie wolno wyrzucać ich do kanalizacji lub opadów domowych, zanieczyszczają bowiem środowisko. 

Sinecod jest ważny do 6 miesięcy po otwarciu. Należy go przechowywać w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. 

Data aktualizacji: 13.11.2019,
Opublikowano: 11.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej