Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?

Fot: Fotolia / fotolia.com

Silny ból z tyłu głowy jest uciążliwą dolegliwością, która może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Choć często budzi wiele obaw, nawet silny ból niekoniecznie musi być skutkiem groźnych chorób. Jeśli jednak często nawraca lub towarzyszą mu inne objawy, lepiej go nie bagatelizować.

Pulsujący, kłujący, tępy ból z tyłu głowy - wszystkie potrafią być bardzo męczące. Mogą wynikać z podrażnienia różnych części ciała - naczyń krwionośnych, mięśni, struktur mózgowia, oczu, uszu czy nawet zębowi .

Najczęściej przechodzą samoistnie, kiedy ustępuje wywołująca je przyczyna. Kiedy ból z tyłu głowy nasila się, towarzyszą mu inne objawy lub utrzymuje się przez wiele dni, może on świadczyć o groźnych chorobach i wymaga odpowiedniej diagnostyki.

Ból z tyłu głowy a ciśnienie

Pulsujący lub tępy ból głowy często ma związek z problemami z ciśnieniem - zarówno tymi na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym oraz jego gwałtownych zmianach u osób wrażliwych na pogodę często pojawia się mocny, pulsujący ból z tyłu głowy. Podobnie dzieje się, jeśli zmiana ciśnienia wywołana jest wysokością in różnicami ciśnień z nią związanymi a także wysyceniem tlenem powietrza atmosferycznego - ból często pojawia się podczas podróży samolotem lub w trakcie wspinaczki wysokogórskiej.

Przyczyną bólu mogą być zmiany przepływu krwi w naczyniach , a co za tym idzie wahania ciśnienia tętniczego Skoki ciśnienia tętniczego wymagają diagnostyki i ustabilizowania , ponieważ nieleczone mogą przynieść groźne konsekwencje.

Ból z tyłu głowy może być sygnałem, żeby o siebie zadbać

Jeśli tępy ból lub ucisk z tyłu głowy trwa kilka dni albo pojawia się i znika, często nasila się wieczorami lub w sytuacjach emocjonalnych i przechodzi w pulsujący ból, to może być znak, że ból ma poważne podłoże organiczne i wymaga dalszej weryfikacji medycznej,

Ból z tyłu głowy często może być wywołany przez stres, przemęczenie, nieregularny tryb życia, zbyt silne emocje oraz wzmożone napięcie mięśni karku. Choć te przyczyny nie są groźne same w sobie, to warto wtedy posłuchać organizmu dającego znać, że jest nadmiernie obciążony i znaleźć czas na odpoczynek.

Ból z tyłu głowy po prawej lub po lewej stronie

Jeżeli ból z tyłu głowy występuje tylko po jednej stronie, na przykład pod uchem, bardzo często ma charakter objawowy. Może być związany z infekcjami w obrębie samego ucha czy zęba lub z powiększonymi węzłami chłonnymi.

Taki ból z tyłu głowy może być też wywołany silnym napięciem mięśni karku, które występuje tylko po jednej stronie (na przykład na skutek spania w niewygodniej pozycji, długotrwałego obciążania jednej strony ciała, popularnego „przewiania”). Objawia się uciskiem, kłuciem lub pulsowaniem. Z kolei ból pojawiający się przy schylaniu może pochodzić od chorych zatok, jednak rzadko zdarza się, aby promieniował aż do tyłu głowy. Taki ból częściej ma związek z poważnymi zmianami w obrębie mózgowia.

Ból z tyłu głowy - migrena

Migrenowy ból z tyłu głowy trwa co najmniej kilka godzin i towarzyszą mu charakterystyczne objawy zwane aurą migrenową. Należą do nich: nadwrażliwość na dźwięk i światło, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, nudności i wymioty.Ból często nasila się podczas wysiłku fizycznego.

Nawracające migreny warto zdiagnozować, ponieważ nieleczone mogą nie tylko znacznie zmniejszać komfort życia, ale nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta konsultacja z lekarzem może pomóc w zapobieganiu tym wyjątkowo nieprzyjemnym epizodom i zabezpieczyć pacjenta przed poważnymi powikłaniami.

Ból z tyłu głowy - problemy z kręgosłupem

Ból z tyłu głowy może również pochodzić od kręgosłupa. Dzieje się tak szczególnie w przypadku problemów z obecnością zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym. Aby go zdiagnozować konieczne jest badanie lekarza neurologa lub ortopedy oraz wykonanie dodatkowych badan diagnostycznych. . Leczenie, w zależności od zmian w obrębie szyjnym, może przebiegać u fizjoterapeuty lub ortopedy, a czasem konieczna jest operacja.

Ból z tyłu głowy - kiedy są powody do obaw?

Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością. Bywa, że nie świadczy o niczym niebezpiecznym dla zdrowia i życia, ale gdy często nawraca, należy go koniecznie zdiagnozować.

Jak zbudowany jest układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego Źródło: 36,6

Ból z tyłu głowy - kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna?

Innymi powodami do obaw i natychmiastowej konsultacji z lekarzem są:

  • ból głowy, który wystąpił w następstwie urazu;
  • nagły, trudny do wytrzymania, pierwszorazowy ból głowy;
  • krwawienia z nosa lub uszu;
  • silny ból z tyłu głowy u dzieci;
  • nagłe zmiany zachowania lub stanu psychicznego;
  • trudna do opanowania senność;
  • podwójne widzenie;
  • możliwość zatrucia silnymi toksynami - na przykład tlenkiem węgla;
  • przekrwione oczy;
  • niedowłady;
  • opadanie kącika ust;
  • osłabienie rąk lub nóg;
  • ból piorunujący - nagły, bardzo silny głowy, który w przeciągu minuty osiąga najwyższe natężenie i może się utrzymywać nawet przez kilka dni;
  • zawroty głowy;
  • utrata masy ciała.

Ból z tyłu głowy - co może oznaczać?

Takie objawy mogą być bardzo groźne i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem lub wezwania pogotowia. Ich przyczynami mogą być: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu, krwiaki, krwotoki i guzy oraz udar mózgu.

Ból z tylu głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży, także ten z tyłu głowy może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Czasem zdarza się, że hormony wydzielane przez jajniki i korę nadnerczy mogą przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie. W ten sposób dochodzi do obrzmienia tkanek, nie tylko kończyn dolnych ale również mózgowia. Zwiększony ucisk sprawia, że znajdujące się w mózgu receptory reagują bólem. Dolegliwość sama w sobie nie groźna ani dla matki, ani dla dziecka. Jeśli jednak bóle są bardzo silne, nawracają lub długo się utrzymują konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Ból z tyłu głowy u dziecka

Ból głowy u dziecka - także ten z tyłu głowy - może pojawić się z wielu powodów i nie zawsze ma związek z chorobą. W ogromnej większości przypadków ból mija samoistnie. Konsultacji z lekarzem wymagają jednak sytuacje gdy wraz z bólem głowy pojawiają się wymioty czy nudności, zwłaszcza jeśli objawy występują po nocy. Poranne bóle głowy z nudnościami i wymiotami, po których objawy ustępują stanowią sygnał alarmowy i zawsze powinny być zdiagnozowane neurologicznie.

Nawracające bóle głowy mogą także świadczyć o rozwijającej się wadzie wzroku, dlatego takich dolegliwości nie można lekceważyć.

Dr n. med. Olga Milczarek - specjalista neurolog krakowskiej SCM clinic - Adiunkt Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obrona pracy doktorskiej w roku 2011 z zakresu urazów głowy u dzieci. Prowadzi terapię komórkami macierzystymi u dzieci i dorosłych.
Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Artur 11.10.2018r.

!!ci kt piszą ów artykuły powinni sie mocno zastanowić mocno,straszenie ludzi nowotworem niepowinno miec miejsca OD TEGO JEST LEKARZ I TO PO BADANIACH,na swoim przykładzie podam czytałem te różności z neta przez tydzien objawy ból z tyłu z przodu z boku wszedzie bol stały czytasz co ci jest i nowotwór ,żegasz sie powoli z życiem rodzin dzieci jednym słowem jazda ,bierzesz badania do reki zawał prawie i okazuje się ,że to zatoki ,,doswiadzczenie okropne wraCASZ DO ZYCIA CIESZYSZ SIE zaczynasz szanowac chwile każdą i zycze każdemu takiego wyniku ,nie popadajcie w szalenstwo i trzymać sie!!

Jadwiga 24.08.2018r.

Ja mam takie bóle i u mnie spowodowane są problemami z kręgosłupem. A migrena - dramat, ale to zupełnie inny ból. I do tego dochodzi wtedy światłowstręt - zawsze.

Vera30 23.08.2018r.

Mnie tak boli tylko wtedy, gdy mam migrenę. Kiedy mnie dopada jestem totalnym wrakiem człowieka. Nie jestem wstanie nawet podnieść się z łóżka. Przy silnych atakach zdarza się, że wymiotuje. Wypróbowałam chyba wszystkie możliwe leki, ale to nie wiele pomaga. Robiłam milion badań, bo nawet myślałam, że to wcale nie migrena tylko guz. Jednak tomografia nic nie wykazała. Żaden neurolog nie potrafi mi pomóc, a byłam już chyba u wszystkich w tym kraju

paulinka 23.08.2018r.

Moje bóle głowy biorą się z ciągłego stresu, w chwili obecnej są regularne i zaczyna mnie to martwic. jakie badania najlepiej wykonać na samym początku?

Jan58 22.08.2018r.

Mialem takie problemy po wypadku samochodowym. Powaznie uszkodziłem kregosłup. Bol głowy bardzo dlugo nie chcial ustapic, ale w koncu dostałem leki i przeszło.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej