Sigmoidoskopia – wskazania, przebieg, wyniki badania

Fot: flywish / fotolia.com

Sigmoidoskopia to badanie części jelita grubego. Umożliwia sprawdzenie powierzchni błony śluzowej, a także pobranie wycinków. Badanie pozwala na ocenę zmian, które pojawiły się w odbytnicy, esicy oraz części zstępnicy.

Sigmoidoskopia jest analizą endoskopową powierzchni błony śluzowej, która wyściela jelito grube. Umożliwia wykrycie zmian polipowatych, owrzodzeń, guzów i deformacji, a także przyczyn przebytych krwawień oraz zmian naczyniowych. W trakcie przeprowadzania zabiegu mogą zostać pobrane wycinki, które posłużą w dalszej diagnostyce. Sigmoidoskopia jest lepiej tolerowana przez organizm niż kolonoskopia. Dodatkowo nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, dlatego dla wielu chorych jest alternatywą jeśli dolegliwości wskazują na lokalizację przyczyny w odbytnicy czy esicy.

Stany zapalane, uchyłki czy większość nowotworów są zlokalizowane w końcowej części jelita grubego, toteż badanie może być ograniczone jedynie do okolic odbytnicy, esicy oraz okrężnicy zstępującej. Do wykonania zabiegu służy krótki, cienki endoskop zwany fiberosigmoidoskopem.

Sigmoidoskopia – przygotowanie

Badanie z pewnością jest wykonywane na czczo. Wieczorem i rano pacjent powinien zastosować wlewkę fosforanową doodbytniczą, która oczyści jelita. Dodatkowo lekarz może zlecić wykorzystanie konkretnej diety oczyszczającej albo leków przeczyszczających, a także zadecydować, aby poddać chorego sigmoidoskopii w osłonie antybiotykowej.

Zalecenia dotyczące diety ograniczają się do produktów półpłynnych, takich jak przeciery czy zupy, wystrzegania się spożycia sytych potraw wieczór przed badaniem, a także pozostania na czczo już w dzień zabiegu. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie jest dostosowywane do indywidualnych przypadków.

Osoby cierpiące na uciążliwe zaparcia, inne schorzenia czy zaburzenia czynności skurczowej jelita grubego (perystaltyki) muszą się przyszykować tak, jak do pełnej kolonoskopii. O wszystkich szczegółach z pewnością poinformuje ich lekarz.

Sigmoidoskopia – przebieg badania

Sigmoidoskopia jest wykonywana w gabinecie endoskopowym przy znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach podaje się pacjentowi środek uspokajający. Zabieg wykonuje doświadczony lekarz razem z pielęgniarką. Nie stosuje się tu sedacji (podania leków uspokajających w kroplówce), tak jak w przypadku kolonoskopii. Ponadto pacjent nie powinien odczuwać bólu ani dyskomfortu. Gdyby jednak pojawiły się niepożądane objawy, są podawane odpowiednie środki.

Badanie wykonuje się u chorego w pozycji kolankowo-łokciowej (to znaczy opartego na kolanach i łokciach). Lekarz nakłada żel razem ze środkiem znieczulającym na końcówkę endoskopu, następnie wprowadza do przewodu pokarmowego przez odbyt giętki aparat. Sprzęt jest powoli przesuwany głębiej do kolejnych odcinków jelita. Otrzymany obraz jest widoczny na ekranie monitora. Gdyby w czasie zabiegu pojawił się ból, należy niezwłocznie poinformować o nim lekarza. Dodatkowo podczas sigmoidoskopii lekarz może tamować krwawienia z jelita grubego czy leczyć hemoroidy (żylaki).

Czas badania jest uzależniony od uwarunkowań anatomicznych pacjenta, obecności patologii, a także stosowanych zabiegów w czasie diagnostyki. Jednak zazwyczaj nie przekracza 15 minut.

Zobacz także: Choroby odbytu u dzieci, kobiet i mężczyzn. Jaki lekarz się nimi zajmuje?

Sigmoidoskopia – wskazania

Jakie są wskazania do wykonania sigmoidoskopii? Służy ona do diagnostyki przesiewowej jelita grubego-jest zalecane wykonanie co 5 lat u osób od 50. roku życia bez objawów ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie powinno być również wykonane w przypadku pojawiania się krwi w stolcu, przedłużającej się biegunki bez przyczyny czy stolców ołówkowatych. Ból w trakcie defekacji, mimowolne oddawanie stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz nawroty wrzodziejącego zapalenia jelita grubego mogą przynieść przykre powikłania, dlatego tak istotna jest szybka reakcja. Lekarze zalecają stosowanie sigmoidoskopii przy nieprawidłowościach we wlewie doodbytniczym oraz zmianach rytmu wypróżniania się u osoby, która nie miała wcześniej takich problemów. (Nie zastąpi ona jednak badania pełnego badania kolonoskopowego).

Sigmoidoskopia – wyniki

Po wykonaniu badania lekarz informuje pacjenta, jaki jest jego wynik. Ponadto badany otrzymuje pisemny, dokładnie opisany protokół z zabiegu. Gdy w czasie simgoidoskopii jest endoskopowo pobierany wycinek to jego analiza histopatologiczna będzie dostępna dopiero za kilka dni, o czym również informuje specjalista. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości takich jak obecnośc krwi czy polipów, lekarz może zlecić wykonanie pełnej kolonoskopii.

Zobacz także: Kątnica jelita grubego – choroby i ich objawy, profilaktyka

Czy są przeciwwskazania?

Pomimo że sigmoidoskopia jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, to mogą jej towarzyszyć powikłania, które dla niektórych pacjentów są szczególnie niebezpieczne. Jakie osoby nie powinny być poddane temu badaniu? Przede wszystkim pacjenci mający zwężenie odbytu, perforację jelita, zaburzenia krzepnięcia, ostre stany zapalne jelita grubego czy ogólnie poważny stan zdrowia.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej