5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Reza Estakhrian/getty images

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Siedzenie nie wydaje się z pozoru pozycją męczącą. Jednak gdy siedzimy, zmniejsza się przepływ krwi przez napięte mięśnie. Nasz organizm zdecydowanie lepiej sobie radzi z wielogodzinnym staniem czy chodzeniem, niż siedzeniem. Naukowcy dowiedli, że siedzący tryb życia bardzo mocno przyczynia się do rozwoju tak groźnych problemów zdrowotnych jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia a nawet nowotwory (np. płuc czy jelita grubego). Na co dzień zaś zbyt długie siedzenie, np. przed komputerem powoduje dolegliwości, które są sygnałem, że dla organizmu jest to pozycja wymuszona i niezdrowa. 

Zobacz jak długotrwałe siedzenie wpływa na zdrowie?

Źródło: X-News

Jakie dolegliwości wywołuje siedzący tryb życia?

1. Ból głowy

Bóle głowy mogą być spowodowane między innymi przez garbienie się podczas siedzenia oraz zaciskanie szczęki, co powoduje napięcie mięśni twarzy. By uchronić się przed bólem głowy, należy tak ustawić oparcie krzesła i jego wysokość, by unikać pochylania sylwetki. Warto też wietrzyć często pomieszczenie, w którym się pracuje (wentylacja to również podstawa, jeśli chodzi o pozbywanie się wirusów z pomieszczenia).

2. Płytki oddech

Siedząc, uciskamy mięśnie brzucha, przez co nasz wdech i wydech są płytsze. Jak sobie z tym poradzić? W czasie przerwy należy wykonywać ćwiczenia oddechowe – wdychamy powietrze nosem i wypychamy brzuch, a następnie wydychaj ustami i jednocześnie wciągaj brzuch. Tak uruchamiasz przeponę. Ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać przy otwartym oknie.

3. Ból kręgosłupa

Siedząc, zazwyczaj wypychamy głowę do przodu przez co nacisk na kręgi wzrasta. Mięśnie grzbietu ulegają zbyt mocnemu rozciągnięciu, natomiast mięśnie klatki piersiowej ulegają przykurczom. Gdy siedzimy zmniejsza się przepływ krwi przez napięte mięśnie. Stąd biorą się wszystkie dolegliwości z bólowe kręgosłupa. Warto ćwiczyć codziennie ćwiczyć na dużej dmuchanej piłce. Siedzenie na niej  wymusza balansowanie ciała i zapobiega zbytnim przeciążeniom. Warto również wzmacniać głębokie partie mięśni brzucha i pleców.

4. Zaparcia i hemoroidy

Niestety długie siedzenie spowalnia perystaltykę jelit. Siedząc dodatkowo naciskamy na brzuch, co może powodować zaparcia i niestrawność. W przypadku długo utrzymujących się zaprać, mogą pojawić się hemoroidy. Przekrwione mogą przeobrazić się w bolący i piekący stan zapalny. Gdy pękają, zwykle zaczynają krwawić. By usprawnić perystaltykę jelit koniecznie wprowadź do diety błonnik w postaci świeżych warzyw i owoców. Codzienna dawka aktywności fizycznej dodatkowo podkręci pracę jelit.

5. Żylaki

Długie siedzenie w tej samej pozycji oraz brak ruchu osłabia pompę mięśniową w łydkach. Wzrasta też poziom cholesterolu we krwi. Może dojść do uszkodzenia zastawek w żyłach i krew zalega w żyłach nóg. Tak powstają tzw. żylaki. By ustrzec się przed żylakami nie należy siedzieć z założoną nogą na nogę oraz jak najczęściej wstawać od biurka.

Data aktualizacji: 21.04.2023,
Opublikowano: 21.04.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej