SIBO - coraz częstsza choroba jelit. Zobacz zapis czatu z ekspertem - gastroenterologiem

Getty Images/ Peter Dazeley

SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, diagnozuje się coraz częściej.  Na pytania czytelników i widzów w sobotę 26.09. odpowiadał nasz specjalista - dr n. med. Dawid Szkudłapski.

SIBO - co to za choroba?

SIBO to inaczej zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (ilość bakterii przekracza 105-106 j.t.k.). Nierzadko chorobie tej towarzyszy również zespół jelita drażliwego. Do najczęściej występujących przyczyn SIBO zalicza się między innymi przewlekły stres, częste kłopoty z pracą układu pokarmowego, niedoczynność tarczycy. W grupie ryzyka znajdują się też osoby, które długotrwale przyjmują leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego czy pacjenci chorzy na kamicę żółciową.

Czytaj też: Czym jest SIBO? Rozrost bakteryjny jelita cienkiego - na czym polega i jak leczyć?

W jaki sposób diagnozuje się SIBO? Jak wygląda jej leczenie i na jaką dietę warto postawić, gdy cierpi się na zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzielał podczas czatu gastroenterolog - dr n. med. Dawid Szkudłapski, a godzinę wcześniej temat został poruszony w odcinku programu „36,6”.

Dr n. med. Dawid Szkudłapski jest gastroenterologiem. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu Oddział l gatsroenetrologii. Przeprowadza konsultacje z zakresu gastroenterologii ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jelit i wątroby.

Jak wyleczyć SIBO? Poradź się eksperta!
Data aktualizacji: 26.09.2020,
Opublikowano: 25.09.2020 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Pacjent 26.09.2020r.

Gdzie ten pan Doktor przyjmuje??

Ania W. 26.09.2020r.

Bardzo fajny wywiad, w końcu jakieś konkretne informacje... pozdrawiam

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej