Słowo “coach” pochodzi z języka angielskiego i w tłumaczeniu oznacza “trener”. Coaching jest formą pomocy w rozwoju osobistym. Ludzie coraz chętniej zgłaszają się do coacha, aby lepiej się rozwijać i cieszyć się życiem. Coach, podobnie jak terapeuta, wspiera swojego klienta w rozwiązywaniu bieżących problemów, zmianie nastawienia, emocji lub sposobu życia. Coaching może być ogólny, tzw. “life coaching” lub wyłącznie zawodowy – “business coaching”. Sex coach zajmuje się więc strefą intymną. Pomaga zmienić nastawienie do seksu, swojego ciała i czerpać większą radość ze współżycia. Kiedy można zgłosić się do sex coacha?
Sex Coach – dla kogo
Do sex coacha mogą udać się wszystkie te osoby, które chcą czerpać większą radość z seksu. Należy jednak pamiętać, że coach nie zajmuje się leczeniem. Jeśli występują jakieś zaburzenia seksualne o podłożu somatycznym, wtedy lepiej udać się do seksuologa i odpowiedniego lekarza.
Sex coach jest odpowiedni dla tych osób lub par, które doświadczają pewnych problemów z seksem lub sfera ta przestała być satysfakcjonująca. Sesje z takim specjalistą to dobry pomysł dla par i małżeństw z długim stażem, dla których seks stał się rutyną. Pomoc u sex coacha znajdą również te osoby, które doświadczają problemów z osiągnięciem orgazmu lub erekcją, jeśli wynikają one z wewnętrznych przekonań i emocji. Sex coach może również odgrywać rolę “seksualnego negocjatora” między partnerami – czasem nawet jedna sesja pozwoli na “dogadanie się” i wzajemne zrozumienie. Wtedy para sama będzie dojdzie do rozwiązania problemu, z małą pomocą coacha.
Do sex coacha mogą udawać się również single, którym zdarza się współżyć lub funkcjonują w układach typu “friends with benefits” i chcą, aby ich seks zyskał nową, lepszą jakość.
Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Dowiecie się tego z filmu:
Spotkania z sex coachem – jak wyglądają?
Sex coach nigdy nie dotyka swoich klientów ani w żaden inny sposób nie ingeruje w ich strefę intymną, a także nie zmusza do jakichkolwiek czynności, o ile te wcześniej nie zostaną zaakceptowane przez jego klienta.
Sesje coachingowe opierają się na rozmowie. To sama zainteresowana osoba wybiera jej temat – opisuje problem, mówi o celach, które chce osiągnąć. Rolą coacha jest głównie zadawanie pytań, które służą poszerzaniu perspektywy klienta. W czasie sesji coachingowej klient może zostać poproszony o narysowanie czegoś, zwizualizowanie konkretnych sytuacji lub wykonywanie konkretnego ćwiczenia, które ma na celu pobudzić wyobraźnię.
Sex coach często zadają prace domowe w formie ćwiczeń, które związane będą z seksem, wspomnieniami, nastawieniem, fantazjami czy ciałem. Proces coachingowy ma na celu osiągnięcie pożądanej przez klienta zmiany sytuacji. Aby do niej doszło, należy poszerzyć horyzonty osoby zainteresowanej i pozwolić spojrzeć na fakty z innej perspektywy. Klient coacha może znaleźć dodatkowe informacje o problemie poprzez dokładne poznanie swoich emocji i nastawienia. Sex coaching jest procesem, który pozwala wykorzystywać wszystkie możliwe zasoby umysłowe i emocjonalne do rozwiązywania problemów. Uczy daną osobę wychodzenia ze strefy komfortu, co jest niezwykle ważne przy pokonywaniu swoich barier. Sex coach nie tylko zmieni jakość życia seksualnego, ale pomoże danej parze rozwiązać konflikt i odbudować związek. Każda para czy osoba ma inne podejście do seksu, dlatego zadaniem coacha jest dostosować proces do ich potrzeb w taki sposób, aby osiągnęły wyznaczone cele.
Sex coach – czym się różni od seksuologa
Sex coach i seksuolog to dwie zupełnie różne instytucje, chociaż zajmujące się tym samym zagadnieniem. Różnica polega na tym, że seksuolog będzie starał się wyleczyć problemy natury psychicznej i somatycznej. Mogą być to na przykład różnego rodzaju zaburzenia popędu seksualnego, który jest zbyt mały, zbyt duży lub niewłaściwie ukierunkowany. Do seksuologa zgłaszają się osoby uskarżające się na niskie libido lub jego dokuczliwy nadmiar. Pomoc u niego znajdą również te osoby, które zauważyły, że popęd seksualny zaczyna być ukierunkowany inaczej niż dotychczas, np. osoba do tej pory ciesząca się udanym związkiem z tą samą płcią, zaczyna odczuwać pożądanie wobec płci przeciwnej. Pomoc seksuologa uzyskają również osoby mające problemy z identyfikacją płciową i zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi. Seksuolog pomoże znaleźć źródło tych problemów i jeśli to konieczne, pokieruje dalej, do odpowiednich lekarzy – endokrynologów, ginekologów, andrologów lub psychiatrów.
Sex coach zajmuje się osobami zupełnie zdrowymi i funkcjonującymi stosunkowo normalnie w sferze seksu – ma on za zadanie sprawić, że seks będzie lepszy niż dotychczas.
Polecamy: Seks tantryczny – duchowa forma stosunku seksualnego