Seniorzy, jeżeli nie ma takiej konieczności – nie wychodźcie z domu! – apeluje Michał Dworczyk
Justin Paget/getty images
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w audycji „Sygnały dnia” w radiowej „Jedynce” poprosił seniorów o społeczne izolowanie się. To jednak nie wszystko. Od 15 października zostaną wprowadzone godziny dla seniorów w sklepach i aptekach.
Koronawirus w Polsce. Prośba do seniorów o samoizolację
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w porannej audycji „Sygnały dnia” w radiowej „Jedynce” mówił o działaniach polskiego rządu podejmowanych w obliczu pandemii koronawirusa. Polityk zapytany o dodatkowe plany ochrony osób najstarszych w czasie epidemii, zwrócił się do seniorów z prośbą o społeczne izolowanie się.
Seniorzy są najbardziej narażeni na zakażenie i ciężkie przechodzenie tego wirusa. Jeżeli spojrzymy na strukturę wiekową osób, które trafiają do szpitali i leczonych przy użyciu respiratorów, to seniorzy stanowią większość, stąd szereg działań – tłumaczył.
Minister Michał Dworczyk przyznał również, że „narastająca dynamika zachorowań to duże wyzwanie i obciążenie dla służby zdrowia”. Zapewniał, iż resort zdrowia cały czas „doskonali rozwiązania”, mające zapewnić Polakom dostęp do leczenia, nie tylko w przypadkach COVID-19.
Godziny dla seniorów w sklepach. Od kiedy będą obowiązywać?
Michał Dworczyk mówiąc o działaniach polskiego rządu podejmowanych w obliczu pandemii koronawirusa przypomniał również o wprowadzeniu godzin dla seniorów. Będą one obowiązywać od czwartku 15 października. Między godziną 10 i 12, kiedy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach przebywać będą mogły jedynie osoby powyżej 60. roku życia.
Ten system wsparcia dla naszych seniorów powinien obejmować też organizacje społeczne. Proszę również o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi, co do tego, czy potrzebują pomocy w wyprowadzeniu psa, zrobieniu zakupów, aby rzeczywiście poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starczym doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów
- mówił w sobotę 10 października podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
źródło: PAP
zobacz film: Jak chronić seniorów w czasie pandemii?
źródło: x-news
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 12.10.2020,
Opublikowano: 12.10.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?