Ścieżka leczenia zaawansowanego raka piersi

mat. prasowe 

Rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną, jednak stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję pacjentkom chorym na zaawansowanego raka piersi. Dziś już wiemy, że istnieje zarówno wiele podtypów raka piersi, jak również mutacji wpływających na rokowania, a odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia, może polepszyć lub utrzymać stan i komfort życia pacjentek. Rozwój nauki sprawia, że przerzutowy rak piersi jest długotrwale leczony i przebiega jak choroba przewlekła.

Aby wybrać najkorzystniejszą dla danej pacjentki ścieżkę leczenia, konieczne jest szczegółowe określenie stopnia zaawansowania oraz podtypu biologicznego nowotworu.

Stopień zaawansowania nowotworu ustala się na podstawie badań a opisuje przy pomocy tzw. Skali TNM (z ang.: Tumor, Nodes, Metastasis), czyli poprzez określenie: wielkości pierwotnego guza w piersi (T), obecności przerzutów nowotworu w węzłach chłonnych (N) oraz ewentualnej obecności przerzutów nowotworu w innych narządach (np. w wątrobie, płucach, kościach i in.; M)[1]. Z kolei podtyp biologiczny jest określany na podstawie oceny obecności receptorów steroidowych (estrogenowego i progesteronowego), stanu receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu (HER2) i indeksu mitotycznego (ocenianego przy zastosowaniu przeciwciała Ki67) wraz ze stopniem złośliwości histologicznej „G”[2].

Aby określić podtyp biologiczny raka piersi należy za pomocą biopsji gruboigłowej pobrać od pacjentki komórki nowotworowe i przebadać podczas badania histopatologicznego. W przypadku pierwotnie zaawansowanego raka piersi biopsja jest wykonywana na początku ścieżki diagnostycznej.

W przypadku nawrotu często ponownie wykonuje się biopsję, z ponownym oznaczeniem receptorów[3]. Główne podtypy biologiczne raka piersi to luminalny A, luminalny B (HER2-ujemny), luminalny B (HER2-dodatni), HER2-dodatni (nieluminalny), potrójnie ujemny. Dzięki poznaniu podtypów raka piersi możliwe stało się lepsze dostosowanie leczenia dla konkretnej pacjentki.

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną

Wybór ścieżki leczenia zaawansowanego raka piersi odbywa się w sposób spersonalizowany,

z uwzględnieniem cech biologicznych nowotworu, wyników dotychczasowego leczenia, nasilenia objawów choroby, ogólnego stanu zdrowia i przede wszystkim z uwzględnieniem preferencji pacjentki. Leczenie może obejmować wiele linii, a lekarz w zależności od odpowiedzi na stosowaną dotychczas terapię, decyduje o dalszym postępowaniu. Nowoczesne terapie obejmują leczenie m.in. hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z lekami celowanymi (inhibitorami CDK 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi, leczeniem anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi) czy immunoterapię.

Stosowanie terapii celowanej, której podstawą jest znajomość biologii danego podtypu choroby, pozwoliło na przedłużenie życia pacjentek. Terapie celowane blokują konkretny dominujący mechanizm rozrostu komórek nowotworowych, w przeciwieństwie do chemioterapii, która zatrzymuje podział wszystkich szybko dzielących się komórek w organizmie. Chemioterapia powinna być zarezerwowana i stosowana u chorych z masywnym rozsiewem choroby bezpośrednio zagrażającym życiu pacjentki i nasilonymi objawami.

Breast Cancer Unit

Breast Cancer Unit to wyspecjalizowane jednostki działające zazwyczaj w obrębie referencyjnych ośrodków onkologicznych, skupiające lekarzy specjalistów: onkologów klinicznych, chirurgów onkologicznych, radioterapeutów, radiologów, patomorfologów oraz psychoonkologów. Ich zadaniem jest zapewnienie pacjentkom kompleksowej, wielodyscyplinarnej opieki w procesie diagnostyki i leczenia oraz wypracowanie indywidualnego sposobu postępowania. Wielodyscyplinarny zespół, w ramach regularnych zebrań, tzw. „konsyliów”, ustala indywidualny plan leczenia dla każdej pacjentki.

„Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”

Z myślą o pacjentkach z zaawansowanym rakiem piersi oraz o ich bliskich, w ramach kampanii edukacyjnej „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, powstał serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl, który zawiera wiedzę na temat tego nowotworu i jego leczenia. Na stronie znajdują się artykuły eksperckie, porady psychoonkologów i dietetyków, a także rzetelne informacje na temat dostępnych opcji terapeutycznych. Na stronie znalazł się m.in. darmowy, gotowy do pobrania „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”.

Bibliografia

[1] Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi, Praktyczny Przewodnik dla Lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 46

2 Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi, Praktyczny Przewodnik dla Lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 72

[3] J. Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi, Praktyczny Przewodnik dla Lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 86-88, 211

PL2208261822  

Data aktualizacji: 14.09.2022,
Opublikowano: 13.09.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej