Ogromną popularnością sauna sucha cieszy się w krajach skandynawskich. Szczególnie chętnie korzystają z niej Finowie oraz Szwedzi. Zbudowana jest z drewna (m.in. z jodły kanadyjskiej bądź cedru) i wyposażona w ułożone poziomami drewniane ławeczki. Podczas seansów parowych na gorące kamienie wylewa się wodę. Element grzewczy w saunie suchej stanowi piec na drewno albo elektryczny.
W saunie suchej temperatura sięga 60–90ºC. Wilgotność jest niska (na poziomie 10–15%). Powietrze, jak wskazuje nazwa, jest suche i bardzo gorące.
Sauna sucha – zalety, działanie, właściwości
Pobyt w saunie suchej przede wszystkim poprawia krążenie krwi i wzmacnia pracę serca. Wysoka temperatura korzystnie wpływa na skórę – otwierają się pory, dzięki czemu skóra oczyszcza się z zanieczyszczeń, staje się miękka i wygładzona. Organizm pozbywa się toksyn, które dostarczane są wraz z pożywieniem, wodą czy zanieczyszczonym powietrzem. Wzrasta ogólna odporność na choroby. Ponieważ ciało się hartuje, wizyty w saunie suchej są skuteczną profilaktyką chroniącą przed przeziębieniem, grypą i infekcjami. Bóle mięśniowe, bóle stawów, bóle reumatyczne również są wskazaniem do korzystania z sauny suchej.
Sauna sucha sprawia, że podnosi się wydolność organizmu, a tempo metabolizmu wzrasta. Wizytę w saunie suchej należy traktować jak sesję zdrowotną i relaksacyjną. Pobyt w niej to bardzo dobry sposób na odpoczynek i odreagowanie stresu. Sauna sucha przeznaczona jest dla osób zmęczonych (ale nie osłabionych czy wycieńczonych), a także potrzebujących pozbyć się nadmiaru emocji.
Jak korzystać z sauny suchej?
Do korzystania z sauny suchej potrzebne są:
- szlafrok,
- 2 ręczniki kąpielowe,
- klapki,
- gąbka i żel pod prysznic.
Najpierw należy rozebrać się, zdjąć biżuterię, zmyć makijaż i wziąć prysznic (z prysznica należy skorzystać tuż przed wejściem do sauny parowej, a nie np. w domu, jeśli sauna znajduje się poza miejscem zamieszkania). Jednym ręcznikiem należy wytrzeć się dokładnie do sucha, nie wcierać w ciało żadnych kremów ani balsamów. Skóra musi pozostać czysta. Włosy należy wysuszyć. Drugim ręcznikiem należy się owinąć. Klapki nosi się poza sauną i zostawia przed wejściem do środka.
W saunie suchej, tak jak w każdej innej saunie, panuje strefa nagości. Nie należy korzystać z sauny w bieliźnie czy kostiumie kąpielowym (mogłoby to spowodować podrażnienie skóry bądź oparzenie). Ręcznik, którym było owinięte ciało, zdejmuje się i zazwyczaj na nim siada.
Należy pamiętać, że sauna publiczna to miejsce relaksu i odpoczynku. Dlatego zachowuje się ciszę, nie prowadzi rozmów. Na początku warto powiedzieć gościom „dzień dobry”, żeby każdy mógł czuć się swobodnie w swoim towarzystwie, a na zakończenie pożegnać się. Po wyjściu z sauny suchej należy obmyć ciało chłodną wodą i poświęcić 10–20 minut na odpoczynek. W tym czasie należy wypić dużą ilość wody. Posiłek przed wizytą w saunie suchej trzeba zjeść około 2 godzin wcześniej.
Sauna sucha – przeciwwskazania
Choć pobyt w saunie suchej korzystnie wpływa na organizm i skórę, istnieją przeciwwskazania, które wykluczają wizyty w tym miejscu. Liczne względne i bezwzględne przeciwwskazania są wadą sauny suchej. Należą do nich:
- przeziębienie,
- grypa,
- gruźlica,
-
astma,
- wrzody żołądka,
- niewydolność krążenia,
-
jaskra,
- padaczka,
-
cukrzyca,
- choroby skóry,
- choroby serca,
- choroby płuc,
- choroby tarczycy,
- choroby weneryczne,
- choroby nowotworowe,
-
żylaki,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- stany po udarach,
- stany po operacji (należy odczekać 1–2 miesiące),
- stan upojenia alkoholowego i kac,
- ostre stany zapalne,
- endoproteza stawu biodrowego,
- implanty,
- guzy.
Przed skorzystaniem z sauny suchej nie należy spożywać alkoholu czy stosować innych używek, szczególnie narkotyków. Sauna sucha nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 6 lat, osób w podeszłym wieku czy kobiet w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze). Nie zaleca się korzystania z sauny suchej kobietom podczas menstruacji.
Dla zdrowia i bezpieczeństwa przed wizytą w saunie suchej powinno się skonsultować z lekarzem.
Jak często korzystać z sauny suchej?
Jedna sesja w saunie suchej powinna trwać maksymalnie 15 minut. Można ten czas podzielić, np. wchodząc do sauny 2 razy po 7 minut albo 3 razy po 5 minut. Przy braku przeciwwskazań z sauny suchej najlepiej korzystać 2–3 razy w tygodniu. Czas sesji należy skrócić, jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy czy nagłe osłabienie. Nigdy jednak nie należy z sauny wychodzić nagle, tylko powoli, pozwalając sobie na spokojny odpoczynek.