Sauna infrared – czy każdy może z niej korzystać? Jakie są zalety infrasauny?

Fot.: sabine hürdler / stock.adobe.com

Sauna infrared (IR) wykorzystuje technologię, która pozwala ogrzewać głównie ciało przebywającej w niej osoby, a nie samo pomieszczenie. Zastosowane w kabinie promieniowanie podczerwone i zwiększona temperatura korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi, co powoduje zmniejszenie niektórych dolegliwości.

W saunie infrared działanie lecznicze możliwe jest już w temperaturze od 35 do 45°C, podczas gdy w tradycyjnej kabinie wymagany zakres jest znacznie wyższy i mieści się dopiero w przedziale 80–100°C. Różnica wynika z zastosowanej technologii.

Sauna infrared – działanie

Zastosowanie nowoczesnej technologii w saunie infrared powoduje, że jedynie 20% wytworzonego ciepła jest zużywanych na ogrzewanie pomieszczenia. Pozostałe przenika bezpośrednio do organizmu przebywającej w kabinie osoby. Działanie tradycyjnej sauny wykorzystuje ogrzane powietrze, które powoduje podniesienie temperatury ciała, przez co wydatek ciepła, a co się z tym wiąże zakres temperatur, musi być znacznie wyższy. Stąd też główną zaletą sauny infrared jest to, że umożliwia wygodne przebywanie w jej wnętrzu osób, u których wysoka temperatura tradycyjnej kabiny powoduje znaczny dyskomfort i np. utrudnia swobodne oddychanie.

Zobacz film: Czy warto korzystać z sauny? Źródło: 36,6.

W związku z tym ten rodzaj zastosowanej technologii jest bardziej ekonomiczny, jeżeli chodzi o utrzymanie samego pomieszczenia, które dodatkowo znacznie szybciej się nagrzewa i jest już po kilkunastu minutach gotowe do użycia. W przeciwieństwie do saun parowych z IR mogą korzystać dzieci, starsze osoby oraz te, u których zdiagnozowano problemy z krążeniem (chociaż taka decyzja zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie).

Sauna infrared – przeciwwskazania

Nawet niewielka temperatura w kabinie IR nie gwarantuje, że każdy może z niej skorzystać. Przeciwwskazaniami do korzystania z sauny infrared są niektóre choroby, m.in.: złośliwy nowotwór, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, hemofilia, grzybica, niedoczynność nadnerczy, a także trwające choroby zakaźne. Sauna nie jest wskazana przy niewydolności krążenia, w trakcie miesiączki, przy przyjmowaniu niektórych leków (wymagana jest konsultacja lekarska), jeżeli występuje gorączka lub stan podgorączkowy, przy niektórych infekcjach, a także po niedawno przebytym zabiegu lub operacji chirurgicznej. Przeciwwskazaniem jest ciąża, ale także posiadanie silikonowych implantów (np. piersi) czy stan po spożyciu alkoholu.

Jakie zalety ma sauna infrared?

Niższa temperatura IR powoduje, że sesje z wykorzystaniem podczerwieni mogą być znacznie dłuższe niż w przypadku tradycyjnej kabiny. Zawsze jednak należy się zapoznać z instrukcją na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z sauny infrared i obserwować własny organizm. Jeżeli w trakcie seansu lub bezpośrednio po nim, mimo braku wyraźnych przeciwwskazań, nastąpi pogorszenie samopoczucia, należy przerwać tego typu zabiegi i ewentualnie skonsultować się z lekarzem.

Zalety i oddziaływanie sauny infrared są cenione jako wspomaganie leczenia wielu schorzeń. Stanowią też skuteczny sposób na poprawę sylwetki. Promienie podczerwieni, które przekształcają się w ciepło, rozgrzewają nie tylko mięśnie i narządy wewnętrzne, ale także podskórną tkankę tłuszczową. Energia, która poprawia metabolizm i stymuluje przemianę materii, przy regularnych wizytach pozwala się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej. Seans, który trwa 30 minut, pozwala na spalenie około 900 kalorii poprzez zużycie energii na pocenie się i wydalanie tłuszczu. Ponadto skóra zostaje oczyszczona z toksyn, przez co poprawia się jej wygląd i elastyczność, a dodatkowo IR likwiduje cellulit.

Jeżeli chodzi o właściwości lecznicze, to zalecana jest przy różnego rodzaju bólach mięśni, kontuzjach stawów (np. zwichnięciach), chorobach stawów czy problemach z krążeniem (chociaż w tym wypadku decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego leczenie). Podczerwień łagodzi bóle pleców i stawów, które są spowodowane przemęczeniem fizycznym, reumatyzmem czy chorobą zwyrodnieniową. Zmniejsza objawy zmęczenia, złego samopoczucia, redukuje napięcie mięśni, apatię i pomaga w stanach depresyjnych. 

Emitowane promienie i ciepło powodują zwiększoną rozciągliwość tkanek kolagenowych: więzadeł, torebek stawowych czy ścięgien, które np. na skutek urazu uległy zbliznowaceniu, a co za tym idzie skróceniu, ograniczając tym samym ruchomość całego stawu. Przyspieszenie leczenia zaobserwowano również w przypadku uszkodzeń w obrębie tkanek miękkich, przy rwie kulszowej i w ostrym zapaleniu stawów. Sauna infrared pomaga w leczeniu owrzodzeń, odleżyn, hemoroidów, żylaków, a także łagodzi przebieg menopauzy. Poprawia nie tylko wygląd, ale również kondycję skóry po oparzeniach, bliznach i trądziku.

Obecnie medycyna próbuje określić skuteczność zastosowania promieni podczerwonych w terapii nowotworów, ale metoda jest dopiero uznana za eksperymentalną i na dokładniejsze wyniki należy jeszcze poczekać – chociaż wydaje się być skuteczna w niektórych przypadkach zmian o charakterze złośliwym.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 11.12.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

agna 25.01.2018r.

Czy mógłby mi koś wyjaśnić, dlaczego na polskich stronach nowotwór jest przeciwwskazaniem do sauny, a na anglojęzycznych wręcz zalecana? Jestem zagubiona... Mamy saunę fińską, mąż nie korzystał, ponieważ od lat zmaga się z przerzutami, a tu dzisiaj odkrywam, że to błąd....

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej