Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać?

Fot: gbh007 / gettyimages.com

Piersi można badać samodzielnie w domu. Ważne, by wiedzieć, jak wykonać badanie, by móc wykryć np. wyczuwalny guzek. Każda kobieta powinna samodzielnie wykonać badanie piersi raz w miesiącu.

Samobadanie piersi to konieczny elementem profilaktyki nowotworów piersi. Regularne badanie piersi pozwala na wczesne wyczucie guzka w piersiach i wdrożenie różnych metod terapeutycznych, co zdecydowanie poprawia rokowanie w przypadku zmian złośliwych. Oczywiście samobadanie piersi nie zwalnia kobiety z konieczności odbywania regularnych wizyt u lekarza i wykonywania badań dodatkowych, zalecanych w określonych grupach wiekowych.

Zobacz film: W jaki sposób wykonać samobadanie piersi? Źródło: 36,6

Samobadanie piersi – na czym polega?

Samodzielne badanie piersi to najlepsza i najbardziej dostępna metoda diagnostyczna. Odpowiednio wykonane, pozwala na wczesne wykrycie guzka w piersiach. Biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką kobiety zazwyczaj chodzą do ginekologa, zmiany guzowate mogą zostać wykryte zbyt późno. Wizyty u ginekologa odbywają się średnio raz na rok. Wyjątkiem są kobiety mające problem z zajściem w ciążę lub miesiączkowaniem, a także ciężarne. Często kobiety, które urodziły już dzieci bądź po prostu miesiączkują regularnie, czy też są po okresie menopauzy, zapominają o wizytach u specjalisty. Tymczasem właśnie zaburzenia hormonalne czy menopauza to czas, kiedy często dochodzi do tworzenia się zmian guzowatych w piersiach.

Jak wykonać samodzielne badanie piersi?

Na początek kobieta powinna stanąć prosto przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Jest to pierwsza pozycja, w której kobieta ogląda piersi. Następnie powinna oprzeć ręce na biodra, kolejno zakładając jedną i drugą rękę za głowę (palce ręki skierowane do przeciwległej łopatki). Należy w tych pozycjach zwrócić uwagę na symetrię piersi, obecność wszelkich wyniosłości, a także zmian w strukturze skóry. Szczególnie zmiany złośliwe mają tendencję do tworzenia przebarwień lub zaciągnięć skóry czy brodawki sutkowej.

Zobacz film: Samobadanie piersi - instruktaż. Źródło: 36,6

Niepokojące są wszelkiego typu wycieki z brodawki. Kobieta powinna obejrzeć nie tylko same piersi, ale również pachy i okolice pod- i nadobojczykowe. Wyniosłości mogą oznaczać powiększone węzły chłonne. Drugim etapem samobadania piersi jest badanie palpacyjne. Prawą pierś bada się lewą ręką, a lewą pierś – prawą. Ważne, by używać do tego całej dłoni, a nie np. wyłącznie opuszków palców. Szczególnie w przypadku dużych piersi warto badanie wykonać również w pozycji leżącej, gdyż badanie na stojąco utrudnia wyczucie głębiej zlokalizowanych zmian. Pozycja do samodzielnego badania piersi jest taka sama jak przy oglądaniu. Dla przykładu: najpierw kobieta trzyma lewą rękę opuszczoną wzdłuż tułowia, a prawą ręką bada lewą pierś.

Następnie nadal do badania lewej piersi używa prawej ręki, jednak lewą rękę daje za głowę. Samodzielne badanie palpacyjne piersi powinno być wykonywane okrężnymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara. Zataczane koła powinny być coraz większe, aż dotrze się do pach. Piersi nie powinny boleć, nie powinno być między nimi różnic w zakresie wielkości, spoistości. Nie powinno być czuć żadnego bólu ani dyskomfortu przy dotyku. Najlepiej, by lekarz ginekolog pokazał, jak badanie wykonywać, by było ono jak najbardziej przydatne i wiarygodne.

Jak często wykonywać samobadanie piersi?

Tak naprawdę zawsze jest dobry czas na badanie piersi, jednak zaleca się, by wykonywać je przede wszystkim na kilka dni po miesiączce. U kobiet po menopauzie badanie może przypadać na dowolny dzień miesiąca. Ważne jest, by zostało ono wykonane przynajmniej raz w miesiącu.

Zobacz film: Samobadanie piersi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 14.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej