Rzadka choroba weneryczna może "pochłaniać" genitalia. Odnotowano przypadek zachorowania w Wielkiej Brytanii

Fot. spawns / Getty Images

Ziarniniak pachwinowy jest bardzo rzadkim schorzeniem, za którym stoją bakterie Enterobacteriaceae - Klebsiella granulomatis. Do zarażenia może dojść podczas stosunku seksualnego. Choroba objawia się na początku owrzodzeniem okolic intymnych. Nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Groźną chorobą przenoszoną drogą płciową jest ziarniniak pachwinowy, wywoływany przez gram-ujemne bakterie z rodziny Enterobacteriaceae - Klebsiella granulomatis. W pierwszej fazie schorzenia w okolicach narządów rodnych i odbytu pojawiają się owrzodzenia, a dokładniej pęcherze: niebolesne, lekko wyniosłe owrzodzenia, pokryte ziarniną. Choroba wymaga leczenia, gdyż pozostawiona bez odpowiedniej antybiotykoterapii może doprowadzić do gnicia zdrowych tkanek. Przebieg choroby obrazuje farmaceuta z angielskiej apteki internetowej Chemist-4-U.com w rozmowie z portalem Liverpool Echo Shamir Patel:

Ziarniniak pachwinowy może być leczony z pomocą antybiotyków, jednak najważniejsze jest, by szybko na niego zareagować. Każde opóźnienie może spowodować, że genitalia mogą po prostu ognić.


Przypadki gnicia lub ropienia zdrowych tkanek są jednak niezwykle rzadkie i nie są objawem charakterystycznym dla tej choroby. Ziarniniak pachwinowy występuje w czterech postaciach klinicznych: wrzodziejącej, brodawkowatej, śluzowej lub mieszanej. By potwierdzić diagnozę wykonuje się badanie histopatologiczne (zmiany są bardzo podobne do raka kolczystokomórkowego) oraz rozmaz tkanek.

Choroba jest najczęściej spotykana w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano zaledwie kilka jej przypadków. W ostatnim roku przypadek ziarniniaka odnotowano u mieszkanki Southport w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Merseyside. 

Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: Przypadek rzadkiej choroby wenerycznej "pochłaniającej" genitalia

Zobaczcie, jakie są najgroźniejsze choroby weneryczne na filmie poniżej:

Zobacz film: Choroby przenoszone drogą płciową. Źródło: Getty Images / iStock

Choroby weneryczne

Choroby weneryczne dzielimy ze względu na czynniki, które je wywołują. Zaliczamy do nich:

  • bakterie (kiła, rzeżączka, chlamydiozy, wrzód weneryczny, ziarniniak pachwinowy),
  • wirusy (AIDS, opryszczka genitaliów, opryszczka wargowa, kłykciny kończyste),
  • grzyby (kandydoza),
  • pasożyty (rzęsistkowica, świerzb, wszawica łonowa).

Choroby weneryczne przenoszone są drogą płciową, przy czym chory powinien poddać się leczeniu i powstrzymać od kontaktów seksualnych. Leczenie w dużej mierze zależy od rodzaju choroby. Co powinno nas zaniepokoić? Wszelkie zmiany pojawiające się w obrębie genitaliów, upławy, brzydki zapach, wydzielina, uczucie swędzenia. Bywa, że choroby weneryczne wpływają na cały organizm oraz są przyczyną niepłodności. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian należy skonsultować się z lekarzem.

Data aktualizacji: 30.08.2018,
Opublikowano: 29.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marca 30.08.2018r.

choroby weneryczne to realne zagrożenie! trzeba uważać i nie robić tego z przypadkowymi osobami. po prostu - to najlepszy sposób żeby się wystrzec choroby.

Jaga79 30.08.2018r.

O Boże! Bakteria może zrobić coś takiego? Brak mi słów.... jestem przerażona!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej