Rząd zmienia harmonogram szczepień

Fot: matejmo / gettyimages.com

Do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy powyżej 60. roku życia, którzy będą chcieli zostać zaszczepieni – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w punkcie szczepień w Skierniewicach. Rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk przedstawił plan pilotażowych programów nowych form szczepień.

Szczepienia przeciwko COVID-19

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz rządowy pełnomocnik ds. szczepień, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odwiedzili punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach, mieszczący się w jednej z hal OSiR.

Zobacz także:

EMA: korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneci przewyższają ryzyko działań niepożądanych

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 słabiej chroni seniorów?

Koronawirus w Polsce. Kto umiera na COVID-19?

Po wizycie Morawiecki i Dworczyk spotkali się z dziennikarzami. Premier przekazał, że w maju do naszego kraju dotrze dziewięć milionów szczepionek. - W kwietniu mamy już potwierdzone około pięć i pół miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego może nawet półtora miliona. Czyli byłoby to w samym kwietniu siedem milionów szczepionek – podał.

Szef rządu przekazał, że w środę podano siedmiomilionową szczepionkę. - Do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy powyżej 60. roku życia, którzy będą chcieli zostać zaszczepieni – oświadczył.

"Zapewnimy, żeby każdy mógł zaszczepić się jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania"

Morawiecki ocenił, że proces szczepień "działa w Polsce dobrze". - Ale chcemy i tak zwiększyć jeszcze zakres jego powszechności. Sale sportowe takie jak ta, ośrodki szkolne, remizy strażackie i wiele innych ośrodków w każdym powiecie, jak najbliżej każdego obywatela. Musi być dostępność szczepień – mówił premier w Skierniewicach.

- Zapewnimy jako rząd to, żeby każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania – dodał.

Szef rządu poinformował, że po konferencji będzie rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Będę po raz kolejny rozmawiał z nią, z kierownictwem Unii Europejskiej, żeby szczepionek do Polski przyjechało jak najwięcej – zapowiedział.

Premier: nie ma takiej sytuacji, że jakieś miasta są uprzywilejowane

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Morawiecki "dementował informację, jakoby jakieś miasta były uprzywilejowane" w programie szczepień. - To jest zupełna nieprawda. Nie ma takiej sytuacji, że jakieś miasta są uprzywilejowane. Proszę popatrzeć całościowo na ten proces. Jest on w pełni równy dla wszystkich – przekonywał.

Premier pytany był także o zapowiedziany przez ministra rozwoju Jarosława Gowina projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla warmińsko-mazurskich samorządów 200 milionów złotych. - Najbardziej ucierpiały te regiony, które najwcześniej doświadczyły w swojej charakterystyce branż najgłębszego lockdownu – odpowiedział Morawiecki.

- Jeśli w propozycji (Gowina), której nie znam, są także tematy związane z samorządami, to zwracam uwagę, że programy PiS są bardzo szerokie w zakresie wsparcia mniejszych, średniej wielkości gmin i powiatów. Żeby te miejscowości na Warmii i Mazurach, które najbardziej ucierpiały, mogły najbardziej skorzystać na programach rządowych – zaznaczył.

Będzie unijny "paszport covidowy"?

Morawiecki był pytany także o to, na jakim etapie są rozmowy w Unii Europejskiej nad tak zwanym paszportem covidowym oraz o to, kiedy będziemy mogli podróżować po Europie z takim certyfikatem. Morawiecki odpowiedział, że takie rozmowy "prowadzone są na etapie wstępnym".

- Z jednej strony chcemy zapewnić możliwość podróży i przemieszczania się w sposób bezpieczny dla obywateli. Ale z drugiej strony nie ma jeszcze w Europie, w całej Unii takiej sytuacji, że zaszczepić się może każdy, kto chce – wyjaśnił. Stąd też, przekazał premier, w grę wchodzą "stojące ze sobą w pewnej kolizji, konflikcie dwa obszary, dwie zmienne".

Kiedy szczepienia powszechne?

Michał Dworczyk przypomniał, że "ambitnym celem" rządu jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału. - Wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką do końca sierpnia – stwierdził.

- Żeby to zrealizować, wprowadzamy pewne zmiany, jeśli chodzi o drugi kwartał. Cały czas nadrzędną sprawą jest zaszczepienie osób, które najciężej przechodzą covid, czyli powyżej 60. roku życia – tłumaczył.

Dworczyk, nawiązując do uruchomionego na początku miesiąca dodatkowego pół miliona kwietniowych terminów na szczepienia dla osób w wieku 60 plus, które pierwotnie miały być szczepione w maju, przekazał, że łącznie na kwietniowe terminy zapisano 600 tysięcy osób. - Bardzo prosimy: zgłaszajcie się państwo, to jedyna droga powrotu do normalności – zaapelował.

- Musimy być elastyczni w tym procesie, bo jest bardzo wiele zmiennych. Jedną zmienną, na którą rząd nie ma wpływu, jest dostarczanie szczepionek do Polski. Drugą zmienną jest zainteresowanie w poszczególnych grupach wiekowych – opisał Dworczyk.

Poinformował, że 12 kwietnia ruszy rejestracja dla rocznika 1962. Przez kolejne dni rejestrować się będą kolejne roczniki do 1973 roku. - Mamy nadzieję, że w kwietniu, najdalej w maju, zakończymy możliwość rejestracji dla kolejnych roczników, a potem będą szczepienia już absolutnie powszechne i dostępne dla każdego w różnych formach – zapowiedział.

Harmonogram pilotażowych programów nowych form szczepień

Dworczyk poinformował o harmonogramie pilotażowych programów nowych form szczepień. - To pilotaże, bo dzisiaj jesteśmy na etapie przygotowań – zaznaczył. Według tego harmonogramu:

  • 20 kwietnia: ruszy pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych;
  • 23 kwietnia: rozpoczną się szczepienia przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki;
  • Maj: rozpoczną się szczepienia w aptekach;
  • Maj/Czerwiec: rozpoczną się szczepienia w zakładach pracy.

- Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni – wyjaśnił minister.

Źródło: TVN24

O co chodzi z odmianami koronawirusa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: O co chodzi z odmianami koronawirusa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 08.04.2021,
Opublikowano: 08.04.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej