Wciąż rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 spowodowała, że rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia i zakazy. Co się zmieni? Jakie zasady będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może przerodzić się w niewydolność. Obecnie osób zakażonych w Polsce jest ponad dwa tysiące, a ponad trzydzieści zmarło. Aby zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa rząd zdecydował się wprowadzić kolejne zakazy.
osoby niepełnoletnie będą mogły wychodzić z domu tylko z osobą dorosłą;
całkowita izolacja osób na kwarantannie (zakażony będzie musiał na ten czas mieszkać sam, jeśli nie ma takiej możliwości kwarantanną zostanie objęta cała rodzina);
co drugie miejsce siedzące musi być wolne także u lokalnych przewoźników;
markety budowlane będą zamknięte na weekendy;
zamknięte będą wszystkie punkty kosmetyczne, salony tatuażu czy usługi fryzjerskie
dostęp do parków bulwarów czy miejsc rekreacji będzie ograniczony;
apteki, sklepy, drogerie w godzinach 10-12 będą otwarte tylko dla osób starszych, tj. powyżej 65. roku życia;
ograniczenie liczby osób, które jednocześnie przebywają w sklepie - przy jednej kasie będą mogły znajdować się maksymalnie trzy osoby;
obowiązek noszenia rękawiczek w sklepie (sklep powinien je zapewnić, ale ponieważ ich brakuje, każdy klient powinien mieć ze sobą parę);
na poczcie przy jednym okienku mogą przebywać maksymalnie dwie osoby;
zachowanie dystansu - co najmniej 2 metry, zasada nie dotyczy osób, które opiekują się dziećmi lub osobami starszymi;
środki ochronne dla pracowników - pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do rękawiczek oraz środków do dezynfekcji, musi także zadbać o to, aby odległość między poszczególnymi stanowiskami nie była mniejsza niż 1,5 metra;
przy jednym stoisku na bazarze mogą przebywać maksymalnie 3 osoby;
zamknięte zostaną hotele oraz miejsca noclegowe;
spacer powinien być krótki i ograniczyć się do przewietrzenia czy wyjścia z psem, to nie jest czas na bieganie czy wycieczki rowerowe
nie będzie odstępu do rowerów miejskich,
Większość zakazów wchodzi w życie od 1 kwietnia. Hotele i noclegownie będą zamknięte od 2-3 kwietnia. Obostrzenia w zakładach pracy zaczną obowiązywać od 2 kwietnia. Powyższe obostrzenia będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie.
Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Leczenie zarażonych COVID-19. Jak to wygląda? Źródło: 36,6
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 01.04.2020,
Opublikowano: 31.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?