Rząd pomoże dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym

Fot: C. Lyttle / gettyimages.com

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na działania, które mają wesprzeć zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Jego celem jest stworzenie co najmniej sześciu Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Budżet konkursu to 90 mln zł

Przymusowa izolacji i ograniczenia sprawiają, że część z nas doświadcza kryzysu. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które już zmagają się zaburzeniami lub mają choroby psychiczne. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich możliwe jest przeprowadzenie reformy opieki psychiatrycznej w Polsce. Zmiany mają sprawić, że z formy instytucjonalnej i szpitalnej przejdzie ona w formę środowiskową, czyli bliską miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy i jej najbliższego otoczenia. W tym celu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło specjalny konkurs.

Pomoc dla dzieci i młodzieży

Ministerstwo przekazało, że Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) będą oferowały kompleksowe wsparcie, zarówno medyczne, jak i społeczne. Pomoc w Centrum uzyska nie tylko dziecko, ale także jego rodzina czy grupa rówieśnicza.

Centrum nie działa wyłącznie stacjonarnie, w razie potrzeby angażowane są tak zwane zespoły mobilne. Składają się one z dwóch specjalistów, którzy zapewniają pomoc w miejscu zamieszkania. Dzięki takim działaniom ograniczana jest liczba hospitalizacji - czytamy w komunikacie wydanym przez ministerstwo.

Warto przypomnieć, że fundusze europejskie finansują centra zdrowia psychicznego w całej Polsce. Ośrodki działają również w dobie pandemii. Wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne udzielane jest obecnie w formie teleporad lub przy wykorzystaniu komunikatorów internetowych.

Wnioski będą przyjmowane od 25 maja do 31 lipca 2020 r.

Źródło: PAP

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu depresji:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej