Rusza 8. edycja kampanii Tramwaj zwany pożądaniem

Fot. burakkarademir / Getty Images

10 maja wystartowała 8. edycja ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj zwany pożądaniem”, której celem jest zwiększenie świadomości o chorobach przenoszonych drogą płciową, a w szczególności AIDS. Akcja prowadzona jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Krajowego Centrum ds. AIDS.

Mimo że medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem osób, które są zakażone wirusem HIV, to statystyki nie napawają optymizmem. W ubiegłym roku zanotowano aż 1275 nowych zakażeń, z czego 31 proc. dotyczyło osób między 20 a 29 rokiem życia. Co gorsza ponad 50 proc. osób z HIV w naszym kraju nawet nie wie, że nosi w sobie groźnego wirusa. Akcja „Tramwaj zwany pożądaniem” ma zwrócić uwagę społeczeństwa oraz zwiększyć jego świadomość o chorobach, które można „złapać” podczas przypadkowego kontaktu seksualnego lub seksu bez odpowiedniego zabezpieczenia.

W ramach kampanii tramwaje i autobusy z logiem akcji odwiedzą piętnaście największych polskich miast. Ich trasa będzie biegła w pobliżu popularnych nocnych klubów oraz miejsc, w których w wybranych dniach odbywają się imprezy masowe. Każdy kto będzie chciał zajrzeć do tramwaju będzie mógł dowiedzieć się więcej o drogach zakażenia, opcjach diagnostycznych i terapeutycznych.

Tramwaj zwany pożądaniem będzie kursował po Polsce zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 10 maja - Kraków, Lublin;
  • 11 maja – Gdańsk;
  • 17 maja - Warszawa, Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn;
  • 20 maja – Zielona Góra;
  • 23 maja – Opole, Radom;
  • 24 maja – Białystok, Szczecin;
  • 25 maja - Katowice;
  • 28 maja – Wrocław.

Czy AIDS można skutecznie leczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie zakażenia wirusem HIV? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to AIDS?

AIDS to zespół nabytego niedoboru odporności, który jest spowodowany zakażeniem wirusem HIV. Patogen może dostać się do organizmu:

  • poprzez krew osoby zakażonej – musi trafić do krwioobiegu,
  • poprzez kontakty seksualne – musi dojść do kontaktu ze spermą, preejakulatem lub wydzieliną z pochwy,
  • poprzez zakażenie wertykalne, czyli w czasie ciąży, porodu i w okresie laktacji matka zarażona HIV przenosi zakażenie na dziecko.

Aby sprawdzić, czy dana osoba jest nosicielem wirusa wykonuje się test na obecność przeciwciał wirusa w organizmie – jest to jedyny sposób potwierdzający diagnozę. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

  • zapalenie opon mózgowych;
  • nieustający kaszel;
  • wysypki i zmiany skórne;
  • powiększenie węzłów chłonnych i śledziony;
  • grzybice;
  • opryszczka;
  • nawrotowe infekcje wątrobowe;
  • nowotwory.

AIDS to choroba nieuleczalna, na którą medycyna jak dotąd nie potrafi znaleźć skutecznego leku. Na szczęście dzięki nowoczesnej terapii udaje się skutecznie zapanować nad chorobą i powstrzymać jej rozwój. Tym samym chorzy mogą prowadzić zupełnie normalne życie.  

Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 10.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej