Rozszerzone pory skórne na twarzy – czym są i jak z nimi walczyć?

Fot: anetlanda / fotolia.com

Rozszerzone pory to często problem genetycznie uwarunkowany, który dotyczy kobiet i mężczyzn. Poprawę wyglądu skóry oraz spłycenie rozszerzonych porów w okolicy twarzy umożliwiają zabiegi kosmetyczne, np. mikrodermabrazja, peelingi i kremy z kwasami owocowymi. Skuteczną bronią na zatkane pory są także domowe maseczki z ogórka i zielonej glinki oraz kąpiele parowe z dodatkiem ziołowych ekstraktów. 

Pory to znajdujące się w skórze ujścia gruczołów łojowych. Z wiekiem ich rozmiar i kształt ulega zmianie. Mimo mikroskopijnych rozmiarów na naszej twarzy jest blisko 3000 porów, a funkcje, jakie pełnią w naszej skórze, to m.in. uczestnictwo w procesie termoregulacji i umożliwienie dopływu powietrza nawet do głębokich warstw skóry.

Przyczyny rozszerzonych porów – uwarunkowanie genetyczne, niewłaściwa higiena

Rozszerzone pory, tzw. zaskórniki, powstają w skutek nadmiernej produkcji sebum (łoju skórnego) przez gruczoły łojowe. Problem porowatej skóry to defekt, który często jest dziedziczony genetycznie i dotyczy osób ze skórą tłustą bądź mieszaną. Widoczność porów zwiększają także niewłaściwa higiena i niedokładny demakijaż twarzy, które powodują, że w ujściach gruczołów gromadzą się zanieczyszczenia, różnego rodzaju bakterie i produkty przemiany materii. Inną przyczyną rozszerzonych porów jest utrata przez skórę kolagenu i elastyny. Stan ten może być spowodowany, np. dojrzałym wiekiem lub nadmiernym opalaniem w solarium. Ujścia gruczołów łojowych w przesuszonej i rozciągniętej skórze mają kształt przypominający owal i wydają się być większe niż te okrągłe, znajdujące się w jędrnej, zdrowej tkance skórnej.

Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

Sposoby na rozszerzone pory – złuszczanie skóry peelingami i zabiegami kosmetycznymi

Rozszerzone pory wyglądają jak niewielkie czarne kropeczki, które powodują, że skóra ma lekko chropowatą powierzchnię. Uwidaczniają się głównie w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i podbródku. Walka z zaskórnikami nie polega na całkowitym pozbyciu się porów, zabiegi i kuracje przeciw rozszerzonym porom mają jedynie zmniejszyć ich widoczność. Jednym z najbardziej efektywnych zabiegów jest złuszczanie skóry. W tym celu warto sięgnąć, np. po peelingi z kwasem migdałowym, salicylowym lub glikolowym. Oczyszczanie scrubami i peelingami najlepiej powtarzać raz w tygodniu. Po dokładnym złuszczeniu naskórka twarz warto dokładnie przemyć ziołowym tonikiem lub delikatnym płynem micelarnym. Usuwanie rozszerzonych porów umożliwiają także zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych, takie jak:

  • mikrodermabrazja (ścieranie zewnętrznych warstw naskórka za pomocą kryształów diamentu lub korundu),
  • peeling kawitacyjny (usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry przy użyciu wibracji ultradźwiękowej).

Zaawansowane zabiegi kosmetologiczne oczyszczają twarz i hamują rozwój bakterii. Umożliwiają ograniczenie łojotoku i nadają skórze świeży wygląd.

Krem, serum i domowa maseczka na rozszerzone pory

Cera z rozszerzonymi porami wymaga szczególnej pielęgnacji. Umożliwią ją kosmetyki, takie jak kremy i silnie nawilżające sera do skóry. Najlepsze efekty przynoszą przeznaczone do zewnętrznego stosowania kosmetyki z retinolem (witaminą A) oraz kwasami owocowymi (np. kwasem cytrynowym, lub mlekowym). Odżywiają skórę i nie obciążają jej. Sprawiają, że staje się bardziej elastyczna i przez cały dzień wygląda lekko i świeżo. Skutecznym sposobem walki z porowatą skórą są także maseczki, najlepiej te domowe na bazie ogórka lub zawierającej krzemionkę zielonej glinki. Zabiegi można powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

  • Maseczka z ogórka odświeży i nawilży skórę. Jednocześnie zwęzi rozszerzone pory i rozjaśni ewentualne przebarwienia. Do przygotowania domowej maseczki z ogórka najlepiej wykorzystać świeże, wysokiej jakości warzywa, pochodzące ze sprawdzonych upraw. Umyte i obrane ogórki należy pokroić w plastry i ułożyć na oczyszczonej skórze twarzy na około 15 minut.
  • Maseczka z zielonej glinki wchłonie nieczystości i nadmiar sebum. Zieloną glinkę należy wymieszać z niewielką ilością wody i 2-3 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Gotową maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i zmywamy letnią wodą po około 15-20 minutach.

Poza domowymi maseczkami, warto raz na 7-10 dni wykonać kąpiel parową, która złagodzi podrażnienia skóry i ściągnie rozszerzone pory. Ciepłą parę wodną najlepiej wzbogacić ekstraktem z ziół, np. rumianku, szałwii, kwiatu lipy lub skrzypu polnego, które zadziałają antyseptycznie i poprawią ukrwienie skóry.

Kosmetyki, które zamaskują rozszerzone pory: podkład, baza pod makijaż, sypki puder

Dobrze dobrane kolorowe kosmetyki, takie jak baza pod makijaż, podkład, rozświetlający korektor czy sypki puder mineralny, pozwolą ukryć rozszerzone pory. Najlepiej wybierać te produkty, które odbijają światło i mają lekką, kremową konsystencję. Będą naturalnie wyglądać na skórze, równomiernie pokryją cerę i nie będą się gromadzić w miejscach załamań skórnych i zatkanych porów. Składniki kosmetyków koloryzujących i pielęgnacyjnych, które łatwo przyczyniają się do powstania zaskórników i z których zrezygnować powinny osoby zmagające się z problemem porowatej skóry to przede wszystkim: olej kokosowy, silikon, guma arganowa, olej z awokado i parafina. 

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 17.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej