Nadżerka szyjki macicy - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Iryna / fotolia.com

Wymrażanie nadżerki szyjki macicy jest częstsze niż wypalanie, które do niedawna było główną metodą leczenia. Blizny po krioterapii nadżerki są bardziej elastyczne niż po zabiegu iskrą elektryczną, nie powodują więc problemów przy porodzie. Nie zawsze jednak usuwanie nadżerki to konieczność.

Nadżerka, w postaci czerwonej plamki na błonie śluzowej szyjki macicy, pojawia się najczęściej u kobiet w wieku 25–35 lat, które są aktywne seksualnie. Może jednak wystąpić także u tych, które już nie współżyją, a np. mają za sobą kilka porodów. W każdym przypadku wymaga wizyty u ginekologa, który ustala odpowiednią metodę leczenia, by nie dopuścić do przerodzenia się początkowo niegroźnej przypadłości w zmianę nowotworową.

Co to jest nadżerka?

Nadżerka jest zmianą chorobową powstałą w wyniku ubytku tkanki nabłonkowej pochwowej części szyjki macicy. Świeża nadżerka ma gładką powierzchnię i czerwone zabarwienie. W zaawansowanym stadium przybiera formę nadżerki brodawkowatej, w której powstaje stan zapalny, bądź nadżerki krwawiącej, otoczonej gruczołami produkującymi wydzielinę śluzową. Istnieją dwa typy nadżerki: rzekoma i prawdziwa. Pierwszy występuje najczęściej i jest efektem zmian zachodzących w strukturze nabłonka, które są widoczne podczas rutynowego badania u ginekologa. Drugi, nieco rzadszy, wiąże się z zanikaniem nabłonka i może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Nadżerka – przyczyny

Przyczyn nadżerki może być wiele – jest to na tyle częsta przypadłość, że zdarza się u co czwartej kobiety. Najczęściej wśród czynników chorobotwórczych wymienia się częste bądź nieleczone infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe dróg rodnych (sprzyjają im wielokrotne zmiany partnerów i niewłaściwa antykoncepcja) oraz zaburzenia hormonalne. Nie bez znaczenia pozostają także uszkodzenia mechaniczne, które prowadzą do powstania nadżerki w pochwie. Są one skutkiem: częstych, rozpoczętych w młodym wieku stosunków i zbyt szybkiego powrotu do współżycia po porodzie naturalnym, podrażniania dróg rodnych ciałami obcymi (tamponami, wkładkami domacicznymi), a także nadwerężania szyjki macicy w trakcie porodów (odnotowuje się wiele przypadków nadżerki po porodzie).

Zobacz także: Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Nadżerka szyjki macicy – objawy

Objawy nadżerki nie są charakterystyczne, dlatego przypadłość ta bywa diagnozowana późno, zwykle przez przypadek. Dolegliwości bólowe pojawiają się rzadko, już w zaawansowanym stadium; odczuwa się je w dolnej części brzucha bądź przy kręgosłupie, w części lędźwiowo-krzyżowej. Prawie zawsze występują za to upławy – białe, zielonkawe, żółte bądź brązowe (z domieszką krwi) – o nieprzyjemnym zapachu. Upławy te mogą powodować podrażnienia sromu, a w efekcie świąd i pieczenie. Pojawia się też krwawienie po stosunkach.

Jak wygląda leczenie nadżerki szyjki macicy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Nadżerka szyjki macicy: co to jest, rodzaje nadżerki. Źródło: 36,6.

Nadżerka a ciąża

Wiele przypadków nadżerki diagnozuje się u kobiet ciężarnych, ponieważ ciąża skłania do wizyty u ginekologa, często po kilku latach od ostatniego badania. Nadżerka w ciąży nie powinna stwarzać zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Leczy się ją dopiero po porodzie. Przypadłość ta czasem pojawia się tuż po zapłodnieniu – jest wówczas następstwem wahań hormonalnych w organizmie przyszłej mamy. Nie istnieje zależność między nadżerką a zajściem w ciążę. Wystąpienie tej przypadłości u młodych kobiet, które nie przechodziły jeszcze ciąży, może jedynie wpływać na decyzję ginekologa dotyczącą metody leczenia. Wypalanie nadżerki, czy też jej wymrażanie, skutkuje powstaniem blizn, które niekiedy utrudniają poród – sprawiają, że wydłuża się czas rozwierania szyjki macicy.

Nadżerka – leczenie czy usuwanie?

Nadżerka na szyjce macicy nie zawsze wymaga leczenia, ale w każdym przypadku musi być poddana szczegółowej diagnostyce. Pierwsze, co trzeba zrobić, to udać się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Czasem wyeliminowanie źródła problemu prowadzi do samoistnego ustąpienia objawów nadżerki. Poza tym lekarz pobiera wymaz do cytologii, która pozwala stwierdzić, czy w zmianie chorobowej nie występują komórki nowotworowe. Jeśli wynik badania jest niekorzystny (komórki należą do III lub wyższej grupy), konieczne jest wykonanie badań diagnozujących raka szyjki macicy. Jeśli natomiast obecność komórek nowotworowych nie zostanie stwierdzona, o tym, jak leczyć nadżerkę, decyduje głównie jej wielkość. 

Małą nadżerkę da się wyeliminować dzięki farmakologii: lekom przeciwzapalnym i globulkom dopochwowym. Możliwe jest także poddanie się koagulacji chemicznej, jednak jej skuteczność jest mała, a leczenie długotrwałe i uciążliwe dla pacjentki (wymaga częstych wizyt u lekarza). Przy większych nadżerkach stosuje się zwykle jeden z dwóch zabiegów: wypalanie iskrą elektryczną (elektrokoagulację) albo zamrażanie nadżerki ciekłym azotem (krioterapię). Trwają one zaledwie kilka minut, nie są bolesne, a ich koszt to 200–400 zł. Jednak gojenie się ran może zajmować nawet 5–6 tygodni, w czasie których dochodzi do sączenia się wydzielin. O połowę krótszy jest czas rekonwalescencji po fotokoagulacji, czyli laserowym usuwaniu nadżerki. Tę metodę stosuje się jednak tylko przy płytkich zmianach w strukturze nabłonka. Duża nadżerka, którą tworzą komórki o niepokojącej strukturze, może wymagać chirurgicznego usunięcia wraz z odcinkiem szyjki macicy, na którym się znajduje. Operację wykonuje się pod pełnym znieczuleniem – metodą tradycyjną lub elektryczną.

Zobacz film: Sposoby wykrywania raka szyjki macicy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej