Chociaż rotawirus to patogen wywołujący ostrą biegunkę u dzieci, to jednak zdarzają się zakażenia u dorosłych. W związku z powszechną obecnością tego wirusa w środowisku, większość osób jest narażona na zarażenie. Ostre zakażenia biegunkowe występują głównie u dzieci, ponieważ pierwszy kontakt z wirusem jest najgroźniejszy.
Rotawirus u dorosłych
Szczepienia na rotawirusy przeprowadza się u dzieci do 12. tygodnia, ze względu na największe ryzyko ostrej biegunki w pierwszych 2 latach życia. Największy odsetek zachorowań odnotowuje się do 5. roku życia dzieci, i to właśnie w tej grupie wiekowej dochodzi do hospitalizacji z powodu powikłań rotawirusowych w postaci odwodnienia. Wraz z wiekiem i kolejnymi kontaktami z wirusem spada ryzyko ostrych infekcji, choć absolutnie nie zmniejsza się ogólne ryzyko zakażenia. U dorosłych najczęściej dochodzi do zakażeń bezobjawowych.
Objawy u dorosłych zależą przede wszystkim od stanu ogólnego organizmu. W sytuacji obniżonej odporności rotawirus może atakować organizm dorosłego człowieka, wywołując ostre objawy. Najczęściej jednak biegunka i wymioty trwają około 3 dni i ustępują. Rzadko pojawia się konieczność pozajelitowego nawadniania chorego.
Rotawirus u kobiet karmiących piersią
Większość infekcji nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Wręcz przeciwnie. Dziecko ma mimo wszystko styczność z wirusami czy bakteriami, przebywając z matką w jednym pomieszczeniu czy mieszkaniu. Ciężko więc uchronić dziecko przed stycznością z patogenem matki. Podczas karmienia piersią dziecko otrzymuje od matki biernie przeciwciała przeciwko wirusowi. W związku z tym często niemowlęta karmione piersią przechodzą zakażenie bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Ponadto matki powinny zawsze pamiętać o odpowiedniej higienie rąk podczas zmian pieluszki. Wirus przenoszony jest drogą fekalno-oralną, więc łatwo ulega transmisji przez niemycie rąk po kontakcie z kałem dziecka lub niedostateczną czystością rąk podczas karmienia.
Wirus bytuje na zabawkach i innych przedmiotach z otoczenia osoby chorej. By zapobiec zakażeniu, należy też zadbać o to, by dziecko nie wkładało do buzi wszystkich przedmiotów, z którymi ma kontakt matka.
Objawy biegunki rotawirusowej u dorosłych
Główne objawy biegunki rotawirusowej u dorosłych to obecność nawet kilkunastu wodnistych stolców w ciągu doby, a także współistnienie nudności i wymiotów o różnym nasileniu. Najczęściej objawy ustępują samoistnie w ciągu 2–3 dni. Jeśli utrzymują się dłużej, mogą wymagać dodatkowego dożylnego nawodnienia.
U niemowlęcia i małego dziecka objawy zazwyczaj są dużo bardziej nasilone, częściej niż u dorosłych dochodzi u nich do odwodnienia. Objawy odwodnienia u dorosłych wskazujące na konieczność konsultacji lekarskiej są następujące:
- sucha skóra,
- suche błony śluzowe i spojówki,
- spadek ilości wydalanego moczu,
- wzrost częstości akcji serca, czyli tachykardia,
- spadek ciśnienia tętniczego.
Jak długo zaraża człowiek po zachorowaniu na rotawirusa?
Zakażenie rotawirusem jest rozpowszechnione ze względu na często bezobjawowy przebieg. Osoby zdrowe będące nosicielem rotawirusa, niewykazujące aktualnie żadnych objawów, mogą wydalać go nawet do 7 tygodni. Średni czas zakaźności wynosi około 20 dni, choć jest to kwestia bardzo indywidualna.
Leczenie rotawirusów u dorosłych
Leczenie biegunki rotawirusowej jest objawowe. Początkowo stosuje się płyny doustne i elektrolity dostępne w aptekach. Jeśli wymioty są bardzo nasilone, konieczne bywa zastosowanie dożylnego nawadniania. W pierwszych dwóch dobach nie należy się martwić, jeśli dorosły poza płynami nie przyjmuje pokarmów stałych. W przypadku mniej nasilonych objawów można podawać choremu lekkostrawne produkty, nieobciążające przewodu pokarmowego.
Baha 06.12.2018r.
Czy możliwe, ze biegunka zdarzyła się 1 raz,a temperatury przez 3 dni 38 st.,a były wzdęcia,ból w pod -brzuszu?