Ropa w uchu może wynikać z zapalenia ucha środkowego lub zewnętrznego. W przypadku zakażenia zewnętrznego najczęściej przyczyną jest zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Zapalenie ucha środkowego jest częstsze u dzieci niż u dorosłych i również wynika z zakażenia bakteryjnego. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków i leków łagodzących objawy zakażenia.
Ropa w uchu – przyczyny
Główną przyczyną gromadzenia się ropy w uchu jest zakażenie. Zakażenie ucha zewnętrznego najczęściej wywołane jest przez pałeczkę ropy błękitnej, czyli Pseudomonas aeruginosa, a także przez gronkowca złocistego – Staphylococcus ureus. Ten drugi w uchu zewnętrznym może wywołać zmianę o charakterze ropniaka, określaną mianem czyraka. Ropa w uchu może pojawić się również w przebiegu zakażenia ucha środkowego. Przyczyną są wtedy Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae bądź Moraxella catarrhalis.
Ropa w uchu środkowym najczęściej dotyczy dzieci przed 2. rokiem życia. Do czynników ryzyka zakażeń u dzieci przebiegających z wyciekiem ropnym z ucha zalicza się uczęszczanie do żłobków czy przedszkoli, czy też używanie smoczków u dzieci chodzących. Zapalenie ucha środkowego najczęściej jest wtórną infekcją do zapalenia górnych dróg oddechowych i nieżytu nosa. Trąbka słuchowa pośredniczy w przenoszeniu się infekcji do ucha środkowego. Pojawieniu się ropnego wycieku z ucha sprzyja również przerost migdałka gardłowego.
Objawy towarzyszące ropnej wydzielinie z ucha
Wyciek ropy z ucha to główny objaw infekcji bakteryjnej. Towarzyszy mu ból, czasami również upośledzenie słuchu. Ból jest nasilony, narasta. Jeśli zapalenie obejmuje ucho środkowe, może mieć charakter tętniący i uaktywniać się w szczególności w nocy. Bolesność obejmuje również okolice ucha; skóra i tkanki miękkie wokół małżowiny stają się tkliwe.
Ropne zapalenie ucha środkowego występuje głównie u niemowląt i małych dzieci, wobec czego nie powiedzą one dokładnie, co im dolega. Zawiadamiają o tym płaczem, rozdrażnieniem, problemami w karmieniu, wymiotami czy gorączką.
Co zrobić w przypadku wystąpienia ropy w uchu?
Ropy w uchu środkowym nie widać z zewnątrz, jednak jej wyciek już tak. Należy więc zawsze obserwować uszy dziecka, szczególnie jeśli uczęszcza ono do żłobka czy przedszkola, co stanowi istotny czynnik ryzyka. Jeśli podejrzewa się zakażenie ucha zewnętrznego, w diagnostyce warto wykorzystać badanie mikrobiologiczne, które pozwoli nie tylko wykryć odpowiedzialny za zakażenie patogen, ale również określić wrażliwość na antybiotyki. Mogą one być stosowane miejscowo do przewodu słuchowego zewnętrznego bądź w przypadku pojawienia się objawów ogólnych – systemowo.
Zakażenie w uchu środkowym najczęściej ustępuje samoistnie, nawet już po pierwszej dobie. Dlatego leczenie rozpoczyna się od stosowania leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Jeśli ropny wyciek z ucha się nie zmniejsza i objawy nie ustępują, konieczne jest wdrożenie antybiotyku. Najczęściej wykorzystuje się amoksycylinę. Są wskazania, według których nie można odwlekać antybiotykoterapii. Dotyczy to np. dzieci poniżej 6. miesiąca życia, a także przypadków z nasilonymi objawami uogólnionymi.