Rolki - jakie wybrać? Wyczynowe, kauczukowe

Fot. Lya_Cattel / Getty Images

Rolki powinny być zawsze dopasowane do posiadanych umiejętności i stylu jazdy. Inny typ przeznaczony jest dla początkujących, a jeszcze inny dla zaawansowanych rolkarzy. Przy pierwszych zakupach lepiej zasięgnąć rady specjalisty, niż kupić produkt, który nie spełni założonych oczekiwań.

Rolki to sport, który nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o płeć i wiek. Wspólnie mogą się bawić całe rodziny. To zarówno rozrywka i uzupełnienie treningu dla amatorów fitnessu, jak i wyzwanie dla osób, które lubią bardziej agresywną i freestylową jazdę.

Rolki - o czym powinien wiedzieć początkujący?

Rolki dla początkującego to zdecydowanie nie te, które leżą na półce ze sprzętem wyczynowym. Mimo że sport jest dość prosty i techniki można się szybko nauczyć, to jednak wybór źle dobranego sprzętu może skończyć się niepotrzebną kontuzją, co zdecydowanie nie zachęca do dalszego uprawiania tej aktywności.

Rolkarz, który dopiero zaczyna swoją przygodę, powinien wybrać łyżworolki dla początkujących. Jest to produkt przeznaczony dla osób dorosłych, którzy nie wiedzą jeszcze jaki typ jazdy wybiorą w przyszłości. Te modele sprawdzają się dobrze na prostej nawierzchni i przy dobrej pogodzie, bo takie są właśnie najlepsze warunki do nauki - mają odpowiednią szerokość kół i tak dobrane łożyska, aby umożliwić łatwą i płynną jazdę. Niestety nie nadają się do zabawy i dynamicznej jazdy. Dają za to dużo przyjemności podczas płynnej przejażdżki. Jest to najbardziej uniwersalny typ rolek o bardzo dużej rozpiętości rozmiarów i modeli.

Z kolei rolki polecane dla dzieci to przede wszystkim modele z regulacją, które pozwalają zmieniać ustawienia aż do 4 rozmiarów. W ten sposób rodzice unikają częstych zmian sprzętu, z racji tego, że dzieci szybko rosną. Rolki regulowane ponadto gwarantują bezpieczną jazdę, czyli są idealne do nauki. Zastosowane w nich rozwiązania nie pozwalają na osiąganie zbyt dużych prędkości, dlatego też są dedykowane dla tych najbardziej początkujących użytkowników.

Polecamy: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?

W ofercie wielu firm są również modele z wymienną płozą, polecane szczególnie miłośnikom łyżwiarstwa, którzy również w lecie chcą się cieszyć ulubioną dyscypliną. Z nich również znacznie częściej korzystają młodsi, głównie z racji ograniczeń co do wagi. Ponieważ mają wymienne płozy - latem można zakładać kółka, a zimą łyżwy - producenci przestrzegają, aby waga rolkarza nie przekraczała 60 kg. Zazwyczaj mają też ograniczoną tabelę rozmiarów.

Najważniejsze jednak, aby każdy rozpoczynający swoją przygodę z rolkami pamiętał, że nie warto kupować sprzętu na wyrost. Często jest trudno się na nim nauczyć właściwej techniki, a co gorsza można się szybko zniechęcić.

Jak wybrać sport dla siebie? Jak zmotywować się do aktywności fizycznej?

Zobacz film: Jak dobrać sport dla siebie. Źródło: 

Rolki wyczynowe - czym się różnią?

Rolki wyczynowe są bardzo ogólną kategorią, w której mieszczą się modele o różnym przeznaczeniu. Dla zaawansowanych jeźdźców idealnie nadają się tzw. rolki agresywne, które są bardzo wytrzymałe, aby zapewnić bezpieczeństwo nawet przy dużych prędkościach. Nadają się do wykonywania ewolucji, pokonywania przeszkód itp. Ich charakterystyczną cechą są bardzo małe kółka, które ustawione są w układzie najlepiej odpowiadającym preferencjom rolkarza, np. dwa kółka rozdzielone są przerwą lub są różnej wielkości. Niektóre płozy do takiej jazdy mają tylko dwa koła! Na ten typ zdecydowanie powinny decydować się osoby o naprawdę dużych umiejętnościach - modele zupełnie nie nadają się dla początkujących, a dodatkowo są znacznie cięższe.

Podobnie rolki do jazdy szybkiej, których głównym przeznaczeniem jest oczywiście jazda szybkościowa - to typ dla użytkownika, który korzysta z opcji treningów na specjalnym torze, umożliwiającym osiągnięcie naprawdę dużych prędkości. Łatwo je rozpoznać, ponieważ mają bardzo duże kółka i charakterystyczny niski but.

Zupełnie inny typ prezentują rolki freestylowe, używane do zabawy przez zaawansowanych rolkarzy. Umożliwiają wykonywanie szybkich manewrów, np. gwałtownego skrętu, slalomu czy hamowania, dlatego też posiadają ciasno ustawione koła. Są również dość szybkie i dobrze sprawdzają się w mieście. Warto pamiętać też, że wśród modeli można znaleźć także umożliwiające grę w hokeja, ale jest to typ bardzo specjalistyczny, a przez to znacznie mniej popularny.

Rolki i niezbędne akcesoria

Niezależnie, czy decydujemy się na rolki do jazdy fitness, czy rolki terenowe, zawsze należy pamiętać o odpowiednim kasku i ochraniaczach. Nie ma co zaprzeczać - każdemu może zdarzyć się upadek. Początkujący wywracają się z racji braku umiejętności i równowagi, a zaawansowani rolkarze przy karkołomnych ewolucjach. Dlatego kask jest niezbędny - niezależnie od wieku o własną głowę trzeba dbać. Tym bardziej, że zawsze jest też ryzyko zderzenia np. z rowerzystą, rolkarzem czy innym użytkownikiem drogi. Dobrze też wyposażyć się w komplet ochraniaczy - na kolana (na nie upada się najczęściej) i na łokcie i nadgarstki (dostępne są rękawice ze wzmocnieniem nadgarstków). W ten sposób, nawet jeśli dojdzie do upadku, można uniknąć zadrapań, stłuczeń i skaleczeń.

I ostatnia rada na koniec - nigdy nie można kupować rolek na oko, zawsze należy je wcześniej przymierzyć, a but nie może uwierać ani uciskać. 

Polecamy: Korzyści z uprawiania sportów zimowych

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 06.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej