Rodzaje plomb dentystycznych i koszty plombowania zębów

Fot: Vagengeym_Elena / gettyimages.com

Plomba dentystyczna ma za zadanie trwałe wypełnienie powstałego w zębie ubytku. Ważne jest, aby była odporna na czynniki zewnętrzne i codzienne czynności, w których zęby biorą udział: żucie, gryzienie i ścieranie. Co więcej wypełnienie powinno wyglądać estetycznie i nie różnić się kolorem od reszty uzębienia.

Plomby stosowane są u osób, u których na skutek próchnicy powstały ubytki w zębach lub uległy one ukruszeniu. Wypełnienia dentystyczne mają za zadanie tak odbudować ząb, aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję. Uszkodzone tkanki są podatne na działanie wielu czynników – gorących i zimnych napojów, kwasów i bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ubytki w zębach mogą powodować ich nadwrażliwość, a nawet ból. Dlatego też prawidłowe wypełnienie uszkodzonych tkanek zębowych stanowi konieczność i nie wiąże się wyłącznie z kwestią estetyczną. Współcześnie gabinety stomatologiczne oferują różnorodne formy wypełnienia – od plomb amalgamatowych po plomby kompozytowe i porcelanowe.

Podstawowe rodzaje plomb dentystycznych

Jednym z wypełnień dentystycznych jest plomba amalgamatowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia człowieka. Według prof. Jańczuka toksyczność takich plomb w zasadzie nie występuje.

Amalgamat to stop metali i rtęci. Znalazł powszechne zastosowanie w stomatologii ze względu na niską cenę i stosunkowo długą trwałość. Jedyną wadą tego rodzaju wypełnienia dentystycznego jest jego kolor – metaliczno-szary, a czasami wręcz czarny. Plomb amalgamatowych używa się wyłącznie w zębach bocznych, nie umieszcza się ich na przednich. Niemniej jednak z tego rodzaju wypełnienia korzysta się coraz rzadziej, głównie ze względów kosmetycznych, ale także z uwagi na zawartą w nich rtęć.

Innym typem plomb dentystycznych są plomby kompozytowe – światłoutwardzalne i chemoutwardzalne. Te pierwsze konsystencją przypominają plastelinę lub modelinę. Dentysta umieszcza w ubytku porcję plomby, a następnie naświetla ją lampą polimeryzacyjną. Dzięki temu wypełnienie twardnieje. Ten sposób plombowania zębów pozwala na dokładne wyprofilowanie zęba i nadanie mu odpowiedniego naturalnego kształtu.

Plomby chemoutwardzalne są rzadziej spotykane niż światłoutwardzalne. Ich wykonanie wymaga połączenia ze sobą dwóch składników (płynu i proszku) i nałożenia powstałej mieszanki do ubytku. Pod wpływem zachodzących pomiędzy nimi reakcji chemicznych plomba twardnieje.

Zaletą plomb kompozytowych, zarówno światłoutwardzalnych, jak i chemoutwardzalnych, jest to, że występują one w naturalnych kolorach zębów. Dzięki temu są rozwiązaniem estetycznym niegdyś stosowanym do wypełnień przednich zębów, a aktualnie również bocznych

Plomby porcelanowej używa się w przypadku dużych ubytków. Są one wykonane z wysokiej jakości porcelany, która jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Tego rodzaju wypełnienie umożliwia niemalże idealne odtworzenie naturalnego kształtu zęba, dokładnie wypełniając cały ubytek.

Innym rodzajem plomb dentystycznych, stosowanym zazwyczaj w przypadku zębów mlecznych, są cementy glasjonomerowe. Ich główną zaletą jest doskonałe przyleganie do tkanek zębowych i zawartość fluoru. Odznaczają się one jednak szarym kolorem, trudnością w polerowaniu oraz inną niż w przypadku pozostałych wypełnień twardością.

Koszt plombowania zębów

Można samodzielnie zdecydować, czy udać się do stomatologa prywatnie czy na NFZ (wtedy z reguły nie płaci się za wizytę).

Plomby refundowane przez NFZ obejmują wyłącznie wypełnienia zębów górnych i dolnych, od jedynki do trójki. W przypadku osób dorosłych stosowane są plomby chemoutwardzalne, dzieci do 18 roku życia zaś mogą liczyć na wypełnienie światłoutwardzalne. Pozostałe zęby boczne, bez względu na wiek osoby poddawanej leczeniu, plombowane są amalgamatem.

W przypadku wizyty prywatnej dentysta zazwyczaj wypełnia zęby kompozytami światłoutwardzalnymi lub plombami porcelanowymi. W zależności od wielkości uszkodzenia tkanki zębowej ceny usług dentystycznych mogą się różnić między sobą – wahają się od 100 złotych do nawet 300 złotych za jeden ząb.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Co zrobić, gdy plomba wypadnie?

Wypadanie plomb jest zjawiskiem dość powszechnym i może dotknąć każdego. Może do tego dojść na skutek m.in.:

  • żucia gumy lub cukierków toffi (plomba może przykleić się do produktu i zostać wyciągnięta z zęba),
  • gryzienia twardych rzeczy (wówczas plomba może zostać naruszona i pęknąć),
  • nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, będącej główną przyczyną tzw. próchnicy wtórnej,
  • utraty właściwości wypełnienia.

Jeśli z zęba wypadnie wypełnienie, wiele osób korzysta z rozwiązania nazywanego plombą tymczasową. Jest to preparat, który można samodzielnie zaaplikować w miejscu powstałego ubytku. Niemniej jednak, gdy plomba wypadnie, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty w celu uzupełnienia ubytku.

Bibliografia:

1. prof. Z. Jańczuk, Stomatologia zachowawcza. Zarys kliniczny. Podręcznik dla studentów stomatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej