– Inspiracja wypłynęła ze środowiska medycznego w oparciu o naszą analizę sytuacji w służbie zdrowia – wyjaśnił prof. Marek Gzik, dziekan na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu, gdzie powstał prototyp medycznego robota asystującego. Celem maszyny jest pomoc lekarzom i pielęgniarkom.
Inteligentny robot
Efektem prac naukowców z Politechniki Śląskiej, inżynierów z firmy KUKA, a także specjalistów z APA GROUP jest robot asystujący, który został wyposażony w różne przyrządy medyczne, między innymi kamerę telewizyjną, a także podajnik leków. Co więcej robot ma inteligentny system nawigacji. Oprócz tego w robocie został zainstalowany tablet, dzięki któremu personel medyczny może kontrolować maszynę oraz się komunikować z pacjentem.
Wsparcie dla personelu
Inteligentny robot nie został zaprojektowany do tego, by zastąpić pielęgniarkę - podkreślają naukowcy. Robot ma być odpowiedzią na problemy i zapotrzebowanie systemu ochrony zdrowia, między innymi niedobory kadrowe i zbytnie obciążenie personelu pracą. Zadaniem robota jest ułatwianie pracy zespołu medycznego, odciążanie go w prostych zadaniach, np. w mierzeniu podstawowych parametrów życiowych lub podawaniu leków.
Pomoc maszyny w czasie epidemii
Jedną z funkcji maszyny jest pośredniczenie pomiędzy personelem medycznym, a pacjentami i ich bliskimi. To szczególnie istotne w sytuacjach takich jak przeżywamy obecnie, kiedy bezpośredni kontakt chorego z personelem medycznym może stanowić ryzyko. Opracowany przez polskich naukowców robot mógłby w dużym stopniu przyczynić się do prewencji zakażeń i zwiększyć bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i pacjentów.
Plany na przyszłość
Obecnie trwają testy, które mają wykazać, w jakich obszarach medycyny robot będzie najbardziej efektywny. Zespół badawczy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu oraz inżynierowie planują oni pozyskać finansowanie dla całego przedsięwzięcia, tak by następnie była możliwość wdrożenia robotów asystujących do pracy w placówkach medycznych.
Zobacz film: Twórcy robota Neo w słusznej sprawie
źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 10.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?