Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne?
Maria Korneeva/Getty Images
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
Czy kobiety dbają o swoje zdrowie?
Badanie przeprowadzone na zlecenie Haleon oraz Fundację Share the Care rzucają bardzo niepokojące światło na to, jak funkcjonują kobiety-matki. Z zebranych danych wynika, że aż 77 proc. respondentek idzie na zwolnienie lekarskie dopiero wtedy, gdy nie są już w stanie funkcjonować.
Natomiast 61 proc. kobiet przyznało, że częściej bierze zwolnienie na dziecko niż na sobie. Do tego aż 69 proc. pań wyznało, że to przede wszystkim one opiekują się chorą pociechą. Aż 25 proc. nie może liczyć na żadną pomoc przy wykonywaniu obowiązków domowych, gdy są chore. Co więcej, połowa przepytanych kobiet dodała, że ma wyrzuty sumienia, jeśli nie może zająć się dzieckiem, gdy ono jest chore.
Dlaczego odpoczynek jest ważny?
Lekarze podkreślają, że odpoczynek jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jest szczególnie ważny w czasie choroby. Bez niego nie ma powrotu do zdrowia. Niestety ogromna większość kobiet nie może sobie pozwolić na ten komfort.
Kampania społeczna "MAMY czas na zdrowie" organizowana przez Fundację Share the Care oraz Haleon chce to zmienić. Akcja skierowana jest nie tylko do samych kobiet, ale również ich partnerów, bliskich oraz pracodawców. Jej twórcy chcą uczulić wszystkie strony na to, że kobieta-mama ma pełne prawo do odpoczynku, ma prawo prosić o pomoc i domagać się wsparcia bliskich przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Twórcy kampanii są zdania, że tylko dzięki wzajemnemu wsparciu i zrozumieniu nam wszystkim będzie żyło się lepiej i prościej.
Zobacz wideo: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić
36,6
Źródło: parenting.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 03.02.2024,
Opublikowano: 03.02.2024 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?
Kawa to jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych napojów. Mimo korzystnego wpływu na organizm zdarzają się sytuacje, w których spożywanie kawy może być niebezpieczne. Przy jakich schorzeniach należy jej unikać lub mocno ograniczyć?