Reumatoidalne zapalenie stawów - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie

Fot. Manuel-F-O / Getty Images

Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle zaczyna się od drobnych stawów, najczęściej rąk i stóp. Ból, poranna sztywność - to sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Im szybciej udamy się do lekarza reumatologa tym lepiej. Co trzeba wiedzieć o RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która nie atakuje znienacka. Chorzy zwykle odczuwają pierwsze jej objawy, ale bagatelizują je - poranna sztywność stawów dłoni mija po godzinie, zatem nie ma powodu, aby odwiedzać lekarza. A to błąd. Szybko podjęte leczenie pozwala opanować chorobę.

Wczesne objawy są typowe - dotyczą drobnych stawów, rąk i stóp. Dolegliwości bólowe, usztywnienia stawów występują zwykle rano i utrzymują się przez około godzinę. Choroba może zacząć się od pojedynczych stawów - każdy, nawet jeden obrzęknięty staw wymaga konsultacji, gdyż może być to pierwszy zwiastun choroby - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog.

Do postawienia diagnozy choroby wcale nie potrzeba skomplikowanych badań i długich godzin spędzonych w kolejkach do różnych lekarzy. Jednak o problemach ze stawami należy powiedzieć interniście, aby mógł zlecić odpowiednie badania krwi, z którymi udamy się już na wizytę do reumatologa.

Przy typowych objawach zaczynamy od podstawowych badań: OB, CRP. Przy zwykłej morfologii, kiedy CRP jest podwyższone to już można udać się do reumatologa. Z badań celowanych to czynnik reumatoidalny i tzw. anty CCP, również z krwi. We wczesnym okresie można zrobić badanie ultrasonograficzne chorego stawu, żeby zobaczyć, czy nie ma w nim zmian zapalnych.

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje przede wszystkim tkankę łączną i prowadzi do nieswoistego zapalenia stawów. To choroba autoimmunologiczna, znana także pod nazwą gościec stawowy, dotyka około 350 tys. Polaków (0,5-1,5 proc. populacji) a przyczyny jej występowania nie są poznane. Znane są za to czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Z czynników środowiskowych wpływ na rozwój RZS mają palenie tytoniu, nadmierne spożycie soli, otyłość i zakażenia jamy ustnej (paradontoza). 

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów powinno obejmować przede wszystkim przyjmowanie leków, chociaż wspomóc można się domowymi sposobami na złagodzenie objawów choroby:

W przypadku RZS istnieją leki pochodzenia naturalnego, które wykazywane są w badaniach jako leki skuteczne - w przyszłości mogą wejść do konwencjonalnego leczenia tej choroby. Są także prowadzone badania (obecnie w bardzo wczesnej fazie przedklinicznej) z wykorzystaniem jadu skorpiona. Jednak ciężko powiedzieć, jakie będą ich efekty - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog.

Leczenie domowymi sposobami choroby zwyrodnieniowej stawów polega głównie na odciążeniu stawów - jeśli mamy nadwagę, to powinniśmy schudnąć, przestać nosić ciężkie siatki z zakupami oraz unikać sportów, które za bardzo obciążają stawy. Wśród chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów około 30 proc. pacjentów cierpi również na fibromialgię, jednak są to niezależne od siebie choroby. Czy RZS może rozwinąć się także u dzieci? Do 16. roku życia każdy typ zapalenia stawów u dzieci określany jest mianem młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Jednak nie jest wykluczone, że w dorosłym wieku choroba ta nie przekształci się w reumatoidalne zapalenie stawów. 

Na więcej pytań dotyczących tej i innych chorób stawów odpowiadała prof. Brygida Kwiatkowska podczas czatu z naszymi Czytelnikami: Zobacz zapis czatu o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na pytania odpowiadała prof. dr. hab. Brygida Kwiatkowska

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Opublikowano: 08.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej