Reumatoidalne zapalenie stawów – rokowania. Jakie są szanse na wyzdrowienie?

Fot: ChesiireCat / gettyimages.com

Rokowania przy reumatoidalnym zapaleniu stawów zależą od wielu czynników, m.in. od czasu postawienia diagnozy i kompleksowego leczenia. Odpowiednio ukierunkowane metody terapeutyczne coraz częściej pozwalają na remisję objawów przewlekłej choroby i normalne funkcjonowanie.

Istotną wagę co do rokowania w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) przypisuje się wykładnikom serologicznym choroby. Badania na obecność czynnika reumatoidalnego i przeciwciał aCCP pozwalają na wczesne rozpoznanie schorzenia i zaplanowanie specjalistycznego leczenia. Seronegatywne RZS zwykle przebiega łagodniej i daje lepsze rokowania.

Reumatoidalne zapalenie stawów – rokowania

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła i postępująca choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzująca się symetrycznym zapaleniem stawów, głównie małych i średniej wielkości, zmianami pozastawowymi oraz szeregiem innych zaburzeń tkanki łącznej. RZS wyróżnia się okresami remisji i zaostrzeń objawów systematycznie prowadzących do deformacji stawów i upośledzenia ich funkcji motorycznych. Choroba często stanowi przyczynę niepełnosprawności ruchowej, pogorszenia kondycji psychicznej ze względu na pogłębiającą się niesamodzielność i nieporadność fizyczną, a nawet bywa powodem przedwczesnej śmierci.

Prognozy co do wyleczenia reumatoidalnego zapalenia stawów ogólnie nie są pomyślne ze względu na progresywny i autodestrukcyjny charakter choroby. RZS jest nieuleczalnym schorzeniem, jednak wczesne jego wykrycie i poddanie pacjenta leczeniu spowalnia narastanie dolegliwości, wydłuża okresy remisji, utrzymuje sprawność fizyczną i aktywność chorego na możliwie wysokim poziomie. Odpowiednio ukierunkowane metody terapeutyczne coraz częściej pozwalają na normalne funkcjonowanie społeczno-zawodowe. Rokowania w RZS zależą nie tylko od wczesności i kompleksowości leczenia, ale również od postaci choroby.

RZS seronegatywne – rokowania

Istotną rolę co do poprawy stanu zdrowia przypisuje się wykładnikom serologicznym, określającym obecność markerów immunologicznych RZS w krwi pacjenta, których ilość wskazuje na bardziej lub mniej agresywną postać choroby. Seronegatywne RZS zwykle oznacza łagodniejszy przebieg i bardziej pomyślne prognozy. Badania na obecność czynnika reumatoidalnego i przeciwciał aCCP pozwalają na rozpoznanie schorzenia wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych dolegliwości, dlatego rokowania RZS są pomyślniejsze. RZS seronegatywne sprzyja zaplanowaniu i wdrożeniu specjalistycznego leczenia szybciej niż postać seropozytywna.

Leczenie RZS

Ze względu na niejasną etiologię choroby reumatoidalnemu zapaleniu stawów nie można zapobiegać, jednak kompleksowa terapia zwiększa rokowania. W tym celu powinna obejmować:

  • farmakoterapię z zastosowaniem tzw. LMPCh, czyli leków modyfikujących przebieg choroby, łagodzących objawy i spowalniających destrukcję stawów. Do grupy środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym zalicza się leki niebiologiczne (syntetyczne), stanowiące środki pierwszego wyboru, których efekt terapeutyczny następuje po około 2 miesiącach stosowania, a także leki biologiczne, o działaniu szybszym, ale przeznaczonych dla pacjentów, u których nie udaje się uzyskać kontroli nad RZS przy zastosowaniu leków syntetycznych;
  • fizjoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń ruchowych, zapobiegających powstawaniu przykurczów stawowych i osłabieniu mięśni. Powszechnie poleca się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz ogólnokondycyjny wysiłek poprawiający wydolność krążeniowo-oddechową, taki jak pływanie, spacery, jazda na rowerze. Rokowania w RZS podnosi fizykoterapia, m.in. zabiegi łagodzące dolegliwości bólowe i nawracające stany zapalne, a także rozluźniające napięcie mięśniowe, takie jak krioterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, balneoterapia czy laseroterapia;
  • dietę na RZS, czyli sposób żywienia ukierunkowany na stymulację układu odpornościowego oraz wspierający ustrój w zwalczaniu stanów zapalnych i zapobieganiu ich nawrotów, uzupełnianie niedoborów mineralnych oraz regenerujących włókna kolagenowe stawów. Jadłospis w reumatoidalnym zapaleniu stawów wiąże się z ograniczeniem tłuszczów nasyconych na rzecz produktów bogatych w kwasy omega-3, jak chude mięso drobiowe, ryby i owoce morza. Ponadto zaleca się wysokie spożycie warzyw i owoców, takich jak sałata, burak, seler, pietruszka, warzywa strączkowe, borówki, żurawina czy czarna porzeczka;
  • zaopatrzenie ortopedyczne, czyli pomoce ułatwiające lokomocję, odciążające chore stawy oraz wspierające samodzielność, takie jak chodziki, balkoniki, kule łokciowe czy laski, fotele i wózki inwalidzkie, wkładki do butów, stabilizatory i różnorodne ortezy;
  • odstawienie używek, szczególnie nikotyny;
  • psychoterapię – wsparcie psychoterapeuty oraz najbliższej rodziny pomaga pacjentowi w radzeniu sobie z kontrolowaniem emocji i somatycznych objawów schorzenia, ułatwia życie z chorobą, poprawia samoocenę i przyspiesza powrót w okresach remisji do pracy czy hobby;
  • interwencyjne metody, takie jak endoprotezowanie czy iniekcje farmakologiczne.

Zobacz wideo: Deformacja stawów - na czym polega RZS?

36,6

Biblioterapia:

1. Bruckle W., „Reumatoidalne zapalenie stawów”, Interspar, Warszawa 2000.

2. Niebrzydowski J., „Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Poradnik dla chorych”, Psychoskok, Konin 2012.

3. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/nauka/eksperci-osoby-z-reumatoidalnym-zapalaniem-stawow-moga-prowadzic-aktywne-zycie, dostęp: 09.10.2019 r.

Data aktualizacji: 11.02.2022,
Opublikowano: 13.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej