Reumatoidalne zapalenie stawów – co przyczynia się do rozwoju choroby?

Fot: kadr z programu 36,6, odcinek 5, sezon 4

Zobacz film: Deformacja stawów - na czym polega RZS? Źródło: 36,6.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba autoimmunologiczna, której nie da się całkowicie wyleczyć. Na szczęście dzięki wczesnemu rozpoznaniu można nad nią zapanować i umożliwić chorym normalne funkcjonowanie. Co przyczynia się do rozwoju RZS i jakie są pierwsze objawy choroby?

Mimo że reumatoidalne zapalenie stawów może pojawić się niezależnie od wieku i płci, to znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Schorzenie sprawia, że w obrębie stawu toczy się proces zapalny, który stopniowo niszczy staw. Zmiany mogą prowadzić do deformacji, a nawet trwałego kalectwa. Choć medycyna nie potrafi odpowiedź na pytanie dlaczego dochodzi do rozwoju choroby, to przypuszcza się, że RZS może być aktywowane przez infekcję, np. w wyniku paradontozy oraz palenie tytoniu.

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Najprawdopodobniej z tych powodów układ immunologiczny zaczyna atakować własny organizm i niszczyć znajdującą się w stawach tkankę łączną, a w szczególności kolagen. Postęp choroby prowadzi do uszkodzenia chrząstki, a także do wzajemnego ścierania się kości. A to wywołuje nieznośny i trudny do wytrzymania ból.

Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?

Do najbardziej charakterystycznych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów należy poranna sztywność stawów, która utrzymuje się dłużej niż godzinę i znika po rozruchu. W pierwszej fazie choroby atakowane są przede wszystkim małe stawy, czyli dłonie i stopy.

Jakie jeszcze objawy może dawać reumatoidalne zapalenie stawów? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Reumatoidalne zapalenie stawów - co to za choroba? Źródło: 36,6.

W przypadku młodych pacjentów pierwsze objawy choroby mogą dotyczyć pojedynczych stawów, co może być bagatelizowane i kojarzone z nadmiarem aktywności fizycznej. Objawom tym może towarzyszyć zmęczenie i stany podgorączkowe.

Choroba nie musi zamykać w domu

Nawet jeśli reumatolog potwierdzi reumatoidalne zapale stawów nie jest to jednoznaczne z wyrokiem. Dzięki lekom hamującym rozwój choroby oraz leczeniu biologicznemu schorzenie da się w pełni kontrolować. Prawidłowo dobrane pozwala pacjentom na prowadzenie zupełnie normalnego życia. Kluczowy jest jednak czas. Im wcześniej chory trafi do lekarza i otrzyma diagnozę, tym większe są szanse na to, że RZS da się zatrzymać.

Doskonałym przykładem takiego pacjenta jest Pani Adrianna. Jak wygląda jej walka z chorobą? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów - historia Adrianny. Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 09.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej