Resorpcja zęba – na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Fot. PIKSEL / Getty Images

Resorpcja zęba jest procesem utraty miękkich i twardych tkanek zęba na skutek działania czynników patologicznych i fizjologicznych. Może mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny, czyli dotyczyć tkanek od strony kanału korzeniowego lub zewnętrznej strony korzenia.

Resorpcja zęba mlecznego ma przeważnie charakter fizjologiczny, zaś zęba stałego – patologiczny. Specjaliści wymieniają wiele czynników odpowiadających za resorpcję zęba. W przypadku zębów mlecznych może to być cukrzyca, zatrucie rtęcią, zapalenie przyzębia. Resorpcję wewnętrzną zębów stałych powodować może niewłaściwe leczenie próchnicy, półpasiec, a resorpcję zewnętrzną – replantacja, ucisk wywierany przez zęby sąsiednie, torbiele, guzy.

Czym jest resorpcja zęba i fizjologiczna resorpcja zęba?

Resorpcja zęba to stan wynikający z patologicznego lub fizjologicznego procesu powodującego utratę zębiny lub cementu. W przypadkach zaawansowanych niszczone są otaczające ząb kości.

O resorpcji fizjologicznej mówi się w związku z wymianą uzębienia mlecznego na zęby stałe. Rozpoczyna się na 2–4 lata przed fizjologiczną wymianą uzębienia. Stwierdza się ją przeważnie na powierzchni najbliżej położonej zawiązka zęba stałego. W jej wyniku dochodzi do całkowitego zaniku korzenia, a następnie rozchwiania i wypadnięcia zęba. Resorpcja korzeni zębów mlecznych zauważalna jest na początkowym etapie rozwoju wyłącznie w badaniach obrazowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie (RTG).

Wzmożoną resorpcję zębów mlecznych zauważyć można w przebiegu cukrzycy, łuszczycy, zespołu Papillona-Lefevre’a (choroba genetyczna spowodowana mutacją w genie CTSC w locus 11q14.1-q14.3, który koduje białko katepsyny C, przejawia się zapaleniem przyzębia, rogowcem dłoni i stóp, zwapnieniem opony twardej), hipofosfatazji (choroba genetyczna związana z metabolizmem witaminy B6). Stan ten może być konsekwencją młodzieńczego zapalenia przyzębia, zatrucia rtęcią, naświetlania promieniami RTG, leczenia kanałowego metodą mortalną (związaną z tzw. zatruciem zęba).

Polecamy: Chirurgiczne usuwanie korzeni zębów – czy boli? Przebieg i wskazania

Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Patologiczna resorpcja zęba

Patologiczna resorpcja korzenia zęba zachodzi na zębach stałych w wyniku działania czynnika o charakterze chemicznym lub mechanicznym, który uszkadza tkanki na skutek wywierania ucisku lub rozwoju infekcji. Resorpcję korzenia dzieli się na zewnętrzną i wewnętrzną. W pierwszym przypadku resorpcja zachodzi od zewnętrznej strony korzenia, wychodzi od cementu korzeniowego. Wyróżnia się w jej obrębie resorpcję: powierzchowną, przyszyjkową, wierzchołka korzenia, zapalną resorpcję korzenia, ankylozę (zrost, zesztywnienie zębów). W przypadku resorpcji wewnętrznej stwierdza się zanik tkanek od strony kanału korzeniowego, punktem wyjścia jest jama zęba (dotyczyć może kanału zęba i szerzy się w kierunku ozębnej, komory zęba, prowadząc do jej perforacji). W pewnych sytuacjach może występować jednocześnie resorpcja wewnętrzna i zewnętrzna. Rozróżnienie rodzaju resorpcji nastręczać może trudności, lecz jest bardzo ważne ze względu na determinowanie odpowiedniej metody leczenia.

Polecamy: Kiedy wypadają zęby mleczne? Jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka?

Przyczyny patologicznej resorpcji zęba

Resorpcja wewnętrzna zęba powodowana bywa wieloma rozmaitymi czynnikami, wśród których wymienia się najczęściej: zaburzenia czynności wątroby, nadczynność przytarczyc, ciążę, półpaśca, długotrwałe przewlekłe stany zapalne miazgi. Badacze podkreślają też rolę czynników dziedzicznych. Dodatkowo do rozwoju resorpcji przyczynić się mogą: zabiegi przyżyciowego leczenia miazgi, przykrycie bezpośrednie i amputacja miazgi, niewłaściwe leczenie próchnicy, niewłaściwe postępowanie podczas wybielania zębów i czynniki urazowe, takie jak niedopasowane uzupełnienia protetyczne lub wypełnienia. Zaatakowany ząb długo nie daje znać o rozwijającej się chorobie, dlatego resorpcja wewnętrzna bywa wykrywana najczęściej w stadium silnie zaawansowanym.

Wśród determinantów zewnętrznej resorpcji zęba wymienia się m.in.: przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych (torbiele, ziarniniaki), replantację (zamierzoną lub pourazową, zabieg polega na wprowadzeniu utraconego zęba do jego własnego zębodołu), zęby zatrzymane, radioterapię, choroby przyzębia, ucisk wywierany przez zęby sąsiednie, torbiele czy guzy, niektóre choroby systemowe. Dodatkowo urazy zębów, przy czym im mniejsza powierzchnia korzenia została zniszczona, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia resorpcji. Specjaliści podkreślają, że najgorzej rokują wtłoczenie i zwichnięcia zęba. Zalicza się tu także resorpcję korzenia po leczeniu ortodontycznym i resorpcję idiopatyczną, czyli o nieznanym pochodzeniu.

Polecamy: Recesja dziąseł – leczenie. Metody pokrycia recesji dziąsła

Nasilenie resorpcji korzenia – skala

Podczas ustalania nasilenia resorpcji korzenia badacze wspomagają się skalą opracowaną przez Malmgrena i Lavandera. Na jej podstawie resorpcja przydzielona jest do jednej z pięciu grup:

  • stopień 0 – brak zmian w strukturze i budowie korzenia,
  • stopień 1 – rozmycie konturu korzenia,
  • stopień 2 – korzeń skrócony maksymalnie o 2 mm,
  • stopień 3 – korzeń skrócony o ponad 2 mm, ale mniej niż 1/3 długości,
  • stopień 4 – degeneracja korzenia o ponad 1/3 długości.
Data aktualizacji: 28.02.2019,
Opublikowano: 28.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej