Jak działa remdesivir, jedyny  lek dopuszczony do leczenia COVID-19

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Remdesivir to jedyny lek, który uzyskał rekomendację EMA (Europejskiej Agencji Leków) we wskazaniu COVID-19. Komisja Europejska zakupiła lek i rozdzieliła między państwa członkowskie. Polsce przypadło 3 tys. dawek. Niestety, jak alarmują lekarze, w polskich szpitalach remdesiviru zaczyna już brakować.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Co to jest remdesivir i jak działa?

Remdesivir to eksperymentalny lek opracowany pierwotnie w celu leczenia pacjentów z gorączką krwotoczną, wywołaną wirusem eboli, ale nigdy nie został zatwierdzony do leczenia tej choroby.

Badania wykazały, że u pacjentów z COVID-19 remdesivir o 31 proc. skraca czas choroby. Osoby, które go przyjmowały, wracały do zdrowia już po 11 dniach (w porównaniu z placebo).

Na czym polega przeciwwirusowe działanie remdesiviru? Wirus atakując nasze komórki, "wstrzykuje " do nich swój kod genetyczny, który następnie zaczyna powielać i zakażać kolejne komórki. Remdesivir "oszukuje wirusa", naśladując elementy składowe tego kodu. W efekcie kopia wirusa, która powstaje, jest niepełna i niezdolna do zakażenia kolejnych komórek. Namnażanie się wirusa zostaje zahamowane.

Badania dotyczące skuteczności remdesiviru są jednak ciągle skąpe i nie ma pewności, w jakim stopniu rzeczywiście pomaga on chorym na COVID-19.

Choć remdesiviru nie można uznać za „cudowną pigułkę” na CoVID-19, to jednak jest on jedynym lekiem z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków we wskazaniu leczenia zakażenia koronawirusaem SARS-CoV-2. Specyfik został dopuszczony do leczenia COVID-19 w obliczu braku innych opcji terapeutycznych. Lekarze mają nadzieję, że dzięki niemu niektórym chorym można uratować życie i skrócić rekonwalescencję.

Remdesivir podawany jest raz dziennie dożylnie ‒ pierwsza dawka to 200 mg, kolejne ‒ 100 mg. Producent zaleca, aby kuracja trwała nie krócej niż pięć dni i nie dłużej niż 10.

Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Źródło: 36,6

Koronawirus w Polsce. Remdesiviru zaczyna brakować

Zapasy remdesiviru w polskich szpitalach zaczęły się wyczerpywać już pod koniec września. Powód to gwałtownie rosnąca liczba cięższych przypadków COVID-19.  Jak czytamy "Dzienniku Gazecie Prawnej" w związku z tym szpitale nie oferują już terapii tym lekiem nowo przyjmowanym pacjentom.

Mamy zasoby pozwalające wyłącznie na zakończenie rozpoczętych terapii

- powiedziała gazecie Małgorzata Pawłowska, zastępca dyrektora ds. eksploatacji i rozwoju z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Podobnie jest w placówkach w całej Polsce. Wiele z nich apeluje do resortu zdrowia o pomoc w dotarciu do leku. 

Resort zdrowia informuje, że remdesivir trafia do Polski z przetargów unijnych.  Do 11 października powinna pojawić się kolejna transza, która zostanie przesłana do szpitali, zgodnie z zamówieniem.

Data aktualizacji: 05.10.2020,
Opublikowano: 05.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej