Rehabilitacja kardiologiczna – etapy, rodzaje i ćwiczenia

Fot. Jonatan Fernstrom / Getty Images

Rehabilitacja kardiologiczna to skomplikowany proces, który ze względu na ograniczoną wydolność organizmu i konieczność unikania kolejnych incydentów sercowych musi przebiegać w sposób planowy, przy udziale wielu specjalistów.

Rehabilitacja kardiologiczna powiązana jest z przebyciem przez pacjenta incydentu sercowego, często – zagrażającego jego zdrowiu i życiu. Dzięki współczesnym technikom leczenia i dostosowaniu zakresu i intensywności ćwiczeń chory ma szansę na powrót do normalnego życia i pracy zawodowej.

Wczesna rehabilitacja kardiologiczna

Idea wczesnej rehabilitacji kardiologicznej narodziła się, gdy stwierdzono, że najlepszą metodą walki z nawrotami niekorzystnych zdarzeń sercowych nie jest długotrwałe leżenie i minimalizowanie obciążenia serca, ale szybkie leczenie interwencyjne. Dawne metody terapii ostrych stanów sercowych opierały się głównie na farmakoterapii i ograniczaniu aktywności oraz biernym oczekiwaniu na możliwie maksymalną regenerację tkanek serca. Postępy techniki medycznej sprawiły, że obecnie we wczesnych fazach schorzeń, takich jak zawał, ciężkie zaburzenia rytmu czy nawracające niedokrwienie, można zidentyfikować ich pierwotną przyczynę. Miejsce zaburzenia przepływu krwi precyzyjnie lokalizuje się z pomocą badań obrazowych. W praktyce wykorzystuje się przede wszystkim:

Ogromnie pomocne są badania elektrokardiograficzne (EKG), które z dużą dokładnością wskazują strefę niedokrwienia, typ i mechanizm powstawania zaburzeń rytmu.

Precyzyjna diagnostyka umożliwia zmianę podejścia do ostrych stanów niedokrwiennych i powstających w związku z tym objawów. Chory, trafiwszy do specjalistycznego ośrodka, ma szanse na bardzo szybkie wykonanie opisanych badań i podjęcie interwencji chirurgicznej, zmierzającej do odtworzenia prawidłowego przepływu krwi w niedokrwionym obszarze serca. Zmniejsza to skalę uszkodzeń i często pozwala na odzyskanie początkowej wydolności. Proces postępuje o wiele szybciej, jeśli chory jest we wczesnej fazie leczenia poddawany ćwiczeniom biernym, a następnie podejmuje aktywność fizyczną, na jaką w danej chwili pozwala stan jego zdrowia. Stąd duży nacisk kładziony jest na wczesną rehabilitację kardiologiczną.

Niezbędnym warunkiem skutecznego usprawniania chorego jest ciągłe monitorowanie stanu zdrowia i wydolności serca. Pozwala to na dostosowanie zakresu ćwiczeń i zapobiega narażaniu pacjenta na przeciążenie i nawrót dolegliwości.

Rehabilitacja kardiologiczna – u kogo jest stosowana?

Rehabilitacja kardiologiczna obejmuje pacjentów, którzy trafiają do specjalistów z powodu wielu schorzeń i leczeni są różnymi metodami. Najczęstsze stany chorobowe to:

  • niestabilna dusznica bolesna – nawracające i niedające się skutecznie leczyć metodami zachowawczymi niedokrwienie serca,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • nawracające zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność krążenia.

Zobaczcie, co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału:

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6

Pacjentów poddaje się zabiegom, które mają poprawić ukrwienie serca i jego wydolność. Wśród metod leczniczych dominują obecnie zabiegi wykonywane w trakcie cewnikowania – tzw. przezskórne interwencje wieńcowe:

  • rozszerzanie zwężonych naczyń za pomocą balonikowania,
  • zakładanie stentów naczyniowych, czyli rurkowatych, sprężystych elementów, które od środka „wspierają” ściany tętnic, nie pozwalając im na zwężenie się lub zapadanie,
  • doraźne wykonanie przezskórnej embolektomii (usunięcia skrzepliny) z tętnic płucnych, co wydatnie poprawia wydolność serca i ogranicza powikłania krążeniowe.

Rehabilitacja kardiologiczna obejmuje również chorych po zabiegach, takich jak: wytworzenie pomostów tętniczo-żylnych (tzw. by-passów), wszczepienie rozrusznika (w tym modeli umożliwiających doraźną kardiowersję lub defibrylację), przeszczep zastawek, transplantacja serca.

Rehabilitacja kardiologiczna – etapy

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna jest, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, podzielona na trzy etapy. Etap pierwszy to wczesna rehabilitacja kardiologiczna, która rozpoczynana jest w oddziale kardiologicznym, kiedy pacjent jeszcze leży i jest intensywnie leczony. W dużej mierze są to ćwiczenia bierne, tzn. prowadzone przez fizjoterapeutę i niewymagające użycia siły przez chorego. Stosuje się masaże, powtarzane w cyklach zginanie i prostowanie kończyn, pomaga pacjentowi przy pierwszych próbach siadania i pionizacji. Dzięki temu usprawnia się krążenie obwodowe, unika się powstawania zastoju i niezwykle niebezpiecznych powikłań zakrzepowo-zatorowych, które mogą nawet zagrozić życiu pacjenta.

Prowadzona na bieżąco diagnostyka (w tym – monitorowanie parametrów laboratoryjnych) pozwala na określenie, kiedy chory może przystąpić do kolejnych etapów rehabilitacji i podjąć wskazany wysiłek. Wydolność określa się też za pomocą prób wysiłkowych, ciągłego monitorowania rytmu serca i zapisu EKG, regularnych pomiarów ciśnienia krwi.

Drugi etap rehabilitacji kardiologicznej obejmuje pobyt w rehabilitacyjnych oddziałach wyspecjalizowanych w leczeniu chorób serca oraz wczesną rehabilitację ambulatoryjną. Trzecia faza to późna ambulatoryjna rehabilitacja kardiologiczna z zastosowaniem ćwiczeń, które dobierane są w oparciu o powtarzane regularnie badanie stanu klinicznego chorego i wydolności serca.

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna to proces wielospecjalistycznej opieki nad pacjentem z problemami sercowymi. Oprócz leczenia i monitorowania choroby podstawowej niezwykle duże znaczenie ma właściwy tryb życia. Chory często nie może pogodzić się z ograniczeniami narzuconymi przez chorobę czy leczenie, np. koniecznością porzucenia nałogu palenia, zmiany sposobu odżywiania się. Wielką trudność (szczególnie gdy choroba nie pozwala na intensywną aktywność fizyczną) sprawia walka z nadwagą i otyłością, które są istotnymi czynnikami ryzyka w chorobach serca. Dlatego kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna jest realizowana przez dobrze zorganizowane zespoły złożone z lekarzy różnych specjalności, psychoterapeutów, rehabilitantów i dietetyków.

Data aktualizacji: 18.12.2018,
Opublikowano: 18.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej