Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Fot: Chinnapong / gettyimages.com

Regularne wykonywanie badań cytologicznych oraz test na obecność wirusa brodawczaka HPV najbardziej chronią przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, wyjątkowo groźnym nowotworem złośliwym – przypominają eksperci.

W poniedziałek rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który potrwa do 22 stycznia. Z tej okazji organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) przypomina, że regularne wykonywanie badań cytologicznych oraz test na obecność wirusa brodawczaka HPV chronią przed zachorowaniem na ten wyjątkowo groźny nowotwór.

Elementarz: Co to jest HPV?

PARS wydał „Elementarz: Co to jest HPV?”, w którym wyjaśnia, jak niebezpieczny jest wirusa HPV, jak można go wykryć i się przed nim uchronić (dostępny na stronie www.ruchspoleczny.org.pl) „Warto wiedzieć, co to jest wirus HPV, tak samo jak trzeba wiedzieć, co to jest koronawirus – przekonują Polskie Amazonki Ruch Społeczny. - Jeżeli wiemy, w jaki sposób możemy zarazić się HPV, w jaki sposób możemy się na niego zaszczepić i wreszcie, jakie konsekwencje może mieć, to jesteśmy w stanie bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie - dodała.

Rak szyjki macicy - co wywołuje chorobę?

Większość przypadków raka szyjki macicy związana jest z obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jest to bardzo powszechnie występujący wirus, który można przenosić poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny, a jego nosicielami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

- Jeśli nie masz pewności, jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić się przed rakiem szyjki macicy, przeczytaj koniecznie nasz "Elementarz". Mało osób ma świadomość tego, w jaki sposób należy właściwie zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz jakie badania wykonywać – przekonuje prezes PARS Elżbieta Kozik.

Prezes PARS namawia, żeby o HPV rozmawiać ze swoimi bliskimi.

- To może pomóc nie tylko Tobie - podkreśla.

- Dzięki rozmowie możesz dowiedzieć się więcej i możesz też pomóc innym. Rozmawiaj, a potem działaj – idź zrobić cytologię, zastanów się nad badaniem nad obecnością wirusa HPV. Takie rozmowy i badania mogą uratować życie - dodaje.

Jak nie zachorować na raka szyjki macicy?

Organizatorzy kampanii zapewniają, że samo wykrycie obecności wirusa HPV nie jest powodem do zmartwienia, ponieważ obecność HPV wśród ludzi jest bardzo powszechna. 8 z 10 kobiet będzie zakażonych HPV na jakimś etapie swojego życia. Większość infekcji nie ma objawów, jest nieszkodliwa oraz jest eliminowana w sposób naturalny przez układ odpornościowy organizmu.

- W niektórych przypadkach, jeśli infekcja HPV utrzymuje się długo pozostając niewykryta, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Z tego względu tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Ja nie miałam nigdy badania w kierunku wirusa HPV. Być może, gdybym je zrobiła, nie byłabym w tym samym miejscu, w którym jestem teraz. Róbcie regularnie cytologię i badanie pod kątem obecności HPV!”– przekonuje Anna Płócienniczak-Babilon, pacjentka z rakiem szyjki macicy, prowadząca blog „Wiewióra Wygrywa z Rakiem.

W ramach akcji edukacyjnej „Co to jest HPV?” przygotowana też serię video z pytaniami, na które odpowiedzi udziela CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, specjalista położnictwa i ginekologii oraz perinatologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Źródło: PAP

Wszystko, co trzeba wiedzieć o raku szyjki macicy

Zobacz film: Wszystko, co trzeba wiedzieć o raku szyjki macicy Źródło: x-bank Gallery

Data aktualizacji: 19.01.2021,
Opublikowano: 19.01.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej