Rak szyjki macicy – objawy, metody wczesnego rozpoznawania, leczenie i rokowanie 

Fot. Tharakorn / Getty Images

Rak szyjki macicy to pierwotny nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego. Dużą rolę w jego rozwoju odgrywa ludzki wirus brodawczaka (HPV). Zastosowanie przesiewowych badań cytologicznych pozwala na rozpoznanie zmian w fazie wewnątrznabłonkowej (przedinwazyjnej) i skuteczne leczenie. 

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Charakteryzuje się dużym stopniem złośliwości, szerzy się głównie przez intensywne naciekanie okolicznych tkanek i drogą chłonną. Długi okres jego rozwoju przed przejściem do fazy inwazyjnej sprawia jednak, że wczesna diagnostyka i leczenie mogą całkowicie wyeliminować ryzyko rozwoju tej choroby nowotworowej.

Zobaczcie, jakie są objawy raka szyjki macicy:

Rak szyjki macicy – objawy

Pierwsze symptomy raka szyjki macicy pojawiają się zwykle dopiero w momencie, kiedy osiąga on formę inwazyjną. We wcześniejszej fazie dominują niespecyficzne objawy zapalenia szyjki macicy, pod postacią upławów, krwawień lub plamień między miesiączkami albo po odbyciu stosunku płciowego. W miarę rozwoju nowotworu objawy te mogą się nasilać, dołączają się do nich bóle podbrzusza lub pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Kolejne etapy przynoszą dodatkowe symptomy związane z wpływem guza na okoliczne tkanki. W przypadku ucisku lub naciekania moczowodów lub pęcherza moczowego mogą to być odmiedniczkowe, nawracające zapalenia nerek, krwiomocz, wodo- lub roponercze. Zajęcie ściany odbytnicy prowadzi do powstania przetoki. Chora może obserwować w stolcu świeżą krew i mieć problemy z wypróżnianiem.

Przerzuty raka szyjki macicy pojawiają się dość wcześnie i dotyczą węzłów chłonnych w miednicy małej, jamie brzusznej, a nawet w węzłach okołoaortalnych i szyjnych. W później fazie choroby może dochodzić do rozsiewu drogą naczyń krwionośnych, a guzy wtórne lokalizują się przede wszystkim w kościach i płucach.

Przyczyny raka szyjki macicy

Podstawowym czynnikiem prowadzącym do rozwoju zmian dysplastycznych w nabłonku szyjki jest zakażenie wirusami ludzkiego brodawczaka (HPV). Infekcje te skojarzone są z około 70% zachorowań na raka szyjki macicy. Ryzyko jest tym większe, im wcześniej kobieta podejmuje współżycie seksualne i im większa jest liczba jej partnerów. Czas powstawania zmian rakowych jest bardzo długi, od zakażenia do ujawnienia się nowotworu mija średnio 10–15 lat.

Polecamy: Szczepionka HPV: szczepić się czy nie?

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są:

  • zakażenia pochwy wirusami Epsteina-Barr, HSV, HIV lub chlamydiami,
  • zwiększona ekspozycja na zakażenie wymienionymi wirusami (częsta zmiana partnerów lub kontakty z osobą, która tak funkcjonuje),
  • występowanie raka szyjki macicy w rodzinie,
  • palenie papierosów,
  • stan po wielu ciążach i porodach, szczególnie u młodej kobiety,
  • leczenie immunosupresyjne lub stan po napromienianiu miednicy małej,
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych (według części badań).

Rozpoznawanie raka szyjki macicy

Objawy raka szyjki macicy pojawiają się dość późno i początkowo są mało charakterystyczne. W związku z tym podstawowe znaczenie ma wykonywanie w poradni ginekologicznej corocznych testów przesiewowych u kobiet po 30. roku życia. Kontrola powinna obejmować pełne badanie ginekologiczne i pobranie materiału do (wykazującej największą czułość) diagnostyki cytologicznej. W przypadku dostrzeżenia nadżerek, rogowacenia (leukoplakia) lub przewlekających się zmian zapalnych diagnostykę uzupełnia się m.in. o kolposkopię – badanie wzrokowe sromu, pochwy i szyjki macicy w specjalnym mikroskopie. W razie potrzeby w trakcie tej procedury pobiera się wycinki do oceny histologicznej albo dokonuje zabiegu usunięcia podejrzanych zmian. Jeśli stan chorej wskazuje na obecność inwazyjnej formy nowotworu, diagnostyka jest rozszerzana o inne badania: ultrasonografię (USG), urografię, cystoskopię, rektosigmoidoskopię, zdjęcie rentgenowskie (RTG) kości i klatki piersiowej.

Zobacz film i dowiedz się więcej o raku szyjki macicy i metodach leczenia tego nowotworu:

Zobacz film: Co trzeb wiedzieć o raku szyjki macicy? Źródło: x-news

Profilaktyka raka szyjki macicy

Podstawową formą zapobiegania rakowi szyjki macicy jest szczepionka zmniejszająca ryzyko infekcji wirusem HPV. Jej skuteczność jest największa, jeśli szczepienia dokonuje się u dziewczynek w wieku 10–13 lat, przed podjęciem współżycia płciowego. Ponieważ mężczyźni mogą przenosić wirus i zarażać nim kobiety w trakcie aktu płciowego, niektóre źródła proponują również szczepienie chłopców w tym samym wieku. Ma to docelowo zmniejszać ilość zakażonych ludzi i pulę wirusów, które mogą być przyczyną infekcji.

Leczenie raka szyjki macicy

Sposób leczenia jest uzależniony od fazy rozwoju nowotworu. Jeśli zmiana ma charakter wewnątrznabłonkowy, wystarczy jej usunięcie z marginesem tkanek zdrowych.

Na późniejszych etapach rozwoju raka szyjki macicy podejmuje się decyzję o doszczętnym chirurgicznym usunięciu zmian chorobowych, radioterapii lub podjęciu leczenia cytostatycznego. Metody te kojarzy się w zależności od potrzeb.

Rak szyjki macicy – rokowanie

Rokowanie jest zależne od etapu klinicznego rozwoju nowotworu w momencie jego rozpoznania i podjęcia leczenia. Wczesne formy są uleczalne w 100%, a w przypadku zaawansowanych zmian szanse na wyleczenie i przeżycie należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego regularna kontrola ginekologiczna i cytologiczne badania przesiewowe mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia.

Data aktualizacji: 29.09.2020,
Opublikowano: 29.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej