Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie

Fot.: dobok / Getty Images

Rak prącia z roku na rok staje się coraz częstszą chorobą mężczyzn. Jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. Objawia się poprzez zmiany na skórze i guzki. Najczęściej do zachorowania dochodzi w wyniku nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych, których konsekwencją jest zarażenie się wirusem HPV.

Rak prącia występuje u mężczyzn w różnym, także młodym wieku. Wśród czynników przyczyniających się do zachorowania na ten rodzaj nowotworu wymienia się niedostateczną higienę osobistą. Mimo nietrudnej diagnostyki mężczyźni zazwyczaj podejmują leczenie w zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz film: 45. Co może zrobić partnerka, kiedy jej ukochany zachoruje na chorobę nowotworową? Źródło: 36,6

Rak prącia – co to takiego?

Rak prącia jest to rodzaj nowotworu złośliwego. Charakteryzuje go zdolność do szybkiego i ciągłego rozrastania się oraz do rozprzestrzeniania się w różnych częściach organizmu. Wyniszcza organizm poprzez przerzuty, których nowotwór niezłośliwy nie daje. Powstaje, gdy prawidłowe komórki przekształcają się w komórki o znamionach patologicznych, czyli nowotworowe. Rak prącia, jako nowotwór zewnętrznego narządu, można zdiagnozować we wczesnym etapie dzięki samobadaniu i badaniu bezpośrednio przez lekarza. Nowotwór ten występuje głównie wśród mężczyzn w okolicach 60 roku życia, jednak coraz częściej pojawia się nawet 15 lat wcześniej. Tryb życia młodych osób objawiający się m.in. ryzykownymi zachowaniami seksualnymi i paleniem papierosów sprawia, że są oni znacząco narażeni na występowanie tego rodzaju nowotworu. U około 50% mężczyzn dotkniętych rakiem prącia nowotwór występuje w obrębie żołędzi, napletek natomiast obejmuje on w 20 do 35% przypadków. Trzon narządu rak atakuje u zaledwie kilku procent chorych.

Rak prącia – pierwsze i późniejsze objawy

Jeżeli na prąciu występują guzki, stwardnienia bądź zgrubienia, a dodatkowo pojawia się wyciek, najprawdopodobniej jest to właśnie rak tego narządu. Rozpoznanie zazwyczaj utrudnia występowanie stulejki. Zmiana pozostaje niezauważona także w przypadku usytuowania pod napletkiem.

Zmiana nowotworowa występująca w postaci guzka z reguły przyjmuje wygląd zbliżony do kalafiora. Pojawia się początkowo na żołędzi bądź wewnętrznej blaszce napletka. Zazwyczaj nie przyczynia się do powstawania zaburzeń w oddawaniu moczu, a także nie powoduje bólu. Może jednak występować w formie nacieków na ciałach jamistych prącia. Nacieki na ciele gąbczastym cewki świadczą o zaawansowanym stadium nowotworu. Niekiedy rozlokowuje się także w węzłach chłonnych w pachwinach i powoduje w tym obszarze wyczuwalne guzki.

Wyciek w raku prącia może wystąpić w postaci surowiczej bądź krwistej. W przypadku braku podjęcia szybkiego leczenia może nastąpić rozwój licznych infekcji, a także martwica obszarów węzłów chłonnych, jak i całego prącia. Marginalnym, choć niezwykle poważnym, skutkiem może być także sepsa prowadząca do śmierci chorego.

Rak prącia – przyczyny

Wśród przyczyn zachorowań na raka prącia często wymienia się dosyć prozaiczny powód, mianowicie niezachowywanie podstawowych standardów higieny osobistej. Wydzielina łojowych gruczołów napletka w połączeniu z jego złuszczonymi komórkami i florą bakteryjną tej okolicy to tzw. mastka, zwana również smegmą. Wymaga ona regularnego i częstego usuwania spod napletka. W przeciwnym razie stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania przewlekłych stanów zapalnych, rozszerzających się ponadto na obszar żołędzi. Te stany z kolei mogą powodować tzw. stulejkę pozapalną i przyczyniać się do zachorowania na raka prącia. Choroba wywołana niedostatkiem higieny zazwyczaj nie występuje w krajach, w których praktykowane jest obrzezanie ze względów kulturowych bądź religijnych.

Innym czynnikiem ryzyka jest zakażenie HPV (typu 16 i 18), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Zwiększa on prawdopodobieństwo wystąpienia raka prącia aż sześciokrotnie. Zakażenie pojawia się częściej u osób z bogatą przeszłością seksualną.

Do powstawania raka prącia przyczyniają się także urazy tego narządu, palenie tytoniu oraz zachorowania na AIDS i białaczkę.

Rak prącia – leczenie i rokowania

Pozytywny wynik wstępnego badania fizykalnego w gabinecie lekarskim jest podstawą do dalszej diagnostyki, w tym badania USG. Pobierany jest następnie w znieczuleniu miejscowym wycinek z guzka w celu wykonania biopsji. Mniejsze zmiany usuwane są od razu w całości. Kiedy występują one na napletku, zazwyczaj usuwany jest on w całości w warunkach szpitalnych. Wczesne rozpoznanie pozwala na chirurgiczne wycięcie zmiany bez konieczności amputowania narządu. Zaawansowane stadium wymaga usunięcia całego prącia i węzłów chłonnych z pachwin. Brak możliwości operacji skutkuje koniecznością podjęcia chemioterapii, której stosowanie pozwala często na cofnięcie się zmiany do stadium pozwalającego na zabieg chirurgiczny.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 05.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej