Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Fot: Justin Case / gettyimages.com

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Depresja doczekała się wielu opracowań naukowych popartych wnikliwymi badaniami. Mimo to nadal nastręcza problemów diagnostycznych. Często trudno odróżnić epizod depresyjny od zwykłego przygnębienia, a przewlekłą depresję od podobnych zaburzeń, np. dystymii.

Pierwsze objawy depresji

Początki choroby często pozostają niezauważone nie tylko przez bliskich cierpiącej na nią osoby, ale nawet przez samego chorego. Wczesne objawy depresji – u dzieci i dorosłych – są niespecyficzne i nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy nie są one symptomami fizycznych dolegliwości lub po prostu wynikiem spadku psychicznej formy. Choremu doskwierać może np. zmęczenie, brak energii, które wiązać można ze zwiększonym wysiłkiem w okresie poprzedzającym taki stan albo z zaburzeniami hormonalnymi.

Inne somatyczne objawy depresji w jej wczesnym stadium to bezsenność, bóle głowy, problemy ze strony układu pokarmowego (zaparcia, nudności). Są to wegetatywne sygnały rozwijającego się zaburzenia psychicznego, których obecność łatwo przypisać takim czynnikom, jak stresująca praca czy niewłaściwa dieta. Jeśli jednak powyższe objawy utrzymują się przez ponad dwa tygodnie, nie wolno ich lekceważyć.

Depresja nie przemija samoistnie i wymaga leczenia. Choroba może mieć poważne konsekwencje (do jej najgroźniejszych powikłań należą myśli i czyny samobójcze), więc obserwując u siebie lub u bliskich symptomy, które mogą świadczyć o jej rozwoju, należy skonsultować się z lekarzem. Depresję diagnozuje psychiatra, ale wstępnej oceny stanu pacjenta może dokonać także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jakie są pierwsze objawy depresji? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy depresji? Źródło: 36,6.

Przyczyny depresji a jej objawy

Depresja może mieć szereg przyczyn. Ze względu na nie powstały liczne klasyfikacje tej choroby. Często stosuje się podział na depresję egzogenną (rozwijającą się pod wpływem uwarunkowań zewnętrznych, np. życiowych niepowodzeń) i endogenną (spowodowaną zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu, np. nieprawidłowym poziomem neuroprzekaźników w obrębie ośrodkowego układu nerwowego).

Wyróżnia się także takie rodzaje depresji jak sezonowa (związana ze zmianami pór roku) czy poporodowa (powstająca na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety). Choroba może przybierać postać epizodu, nawracać lub utrzymywać się przewlekle. W zależności od nasilenia objawów depresji mówi się o jej łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej postaci. Niezależnie od przyczyn zaburzenia i jego przebiegu symptomy są w każdym przypadku bardzo podobne. Zrozumienie powodów depresji jest o tyle istotne, że ułatwia podjęcie jej przyczynowego leczenia.

Jakie są objawy depresji?

Schorzenie zostało opisane m.in. w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) oraz w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM). Za podstawowe objawy depresji uznaje się:

  • utrzymujące się przez długi czas obniżenie nastroju (smutek, apatia, niepokój, irracjonalny lęk, drażliwość, napady płaczu),
  • spadek energii i zmniejszenie aktywności, częste występowanie znacznego zmęczenia nawet po małym wysiłku,
  • utratę zainteresowań (które wcześniej dawały satysfakcję) oraz zdolności do przeżywania przyjemności (anhedonia) i radości.

Powyższym objawom depresji towarzyszą zwykle dodatkowe zjawiska, których lista obejmuje:

  • zmniejszoną pewność siebie i obniżoną samoocenę,
  • nieuzasadnione poczucie winy i małej wartości,
  • negatywną ocenę przeszłości i pesymistyczny obraz przyszłości,
  • narastanie złego samopoczucia w godzinach porannych,
  • wyraźne zahamowanie psychoruchowe, ograniczenie aktywności życiowej,
  • obniżenie koncentracji uwagi, spadek sprawności myślenia, zapamiętywania,
  • zaburzenia snu (bezsenność, wczesne budzenie się lub, przeciwnie, przewlekła senność), apetytu (powiązane z gwałtownym spadkiem lub przyrostem wagi) oraz libido,
  • dolegliwości bólowe o niejasnej etiologii (bóle głowy, brzucha, mięśni),
  • nawracające myśli samobójcze i zachowania autodestrukcyjne.

Zgodnie z obowiązującymi kryteriami diagnostycznymi, podejrzenie depresji można postawić wówczas, gdy spośród wyżej wyliczonych objawów co najmniej dwa podstawowe i dwa dodatkowe utrzymują się przez ponad dwa tygodnie (lub krócej – jeśli osiągają bardzo duże nasilenie i szybko narastają).

Diagnoza depresji

Depresję diagnozuje się na podstawie wywiadu od pacjenta i jego bliskich, który uzupełnić można o badanie z wykorzystaniem testów, np. skali depresji Becka. Zaobserwowane u chorego objawy depresji nie są jednak wystarczającą podstawą do orzeczenia choroby. Trzeba wykonać także podstawowe badania krwi i poziomu hormonów, by wykluczyć schorzenia, które mogą imitować depresję, np. nadczynność i niedoczynność tarczycy, mononukleozę, stwardnienie rozsiane, nowotwory, niedobory witaminowe. Należy pamiętać, że objawy depresji mogą być spowodowane lekami przyjmowanymi przez pacjenta, np. przeciwbólowymi, nasercowymi czy nasennymi.

Bibliografia:

  1. M. Seligman, E. Walker, D. Rosenhan, Psychopatologia, tł. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Poznań 2003, s. 271–277.
  2. A. Wrzesiak, Depresja, Łódź 2019.
  3. American Psychiatric Association, Diagnostic And Statistical Manual Of Mental Disorders, Fourth Edition, Waszyngton 1994.
  4. Mood [affective] disorders, [w:] ICD–10 Version: 2016, https://icd.who.int/browse10/2016/en#/F30-F39, [dostęp 12 czerwca 2019].
Data aktualizacji: 06.03.2023,
Opublikowano: 06.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej
Fobia szkolna to nie mit. Jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do szkoły?

Fobia szkolna jest odmianą fobii społecznej, która wiąże się z chodzeniem do szkoły. Dla rodziców może zamienić codziennie poranki, w takcie których dziecko stawia opór przed wyjściem z domu, w wyzwanie, ale jeszcze trudniejsza jest dla niego samego.

Czytaj więcej